PROMO ČLANAK
Žensko zdravlje - 26. studenoga 2021.Spuštena maternica: Uzroci, simptomi, liječenje i ublažavanje tegoba
Spuštena maternica je stanje koje je za ženu jako neugodno i može dovesti do velikih smetnji, ali sa zdravstvenog stajališta nije stanje koje je ozbiljno za zdravlje žene. Važno je dijagnosticirati stanje na vrijeme i započeti s liječenjem
Spuštena maternica ili descensus uteri je pojava kada se maternica spusti u vaginu. Do toga dolazi uslijed oslabjelih mišića, tkiva i ligamenata dna zdjelice koji više ne pružaju potporu maternici. Maternica se spušta sve niže, skroz u vaginu i izvan nje, a to se naziva ispadanje maternice ili prolaps uteri.
Iako se najčešće javlja kod žena u menopauzi, spuštanje maternice se može dogoditi bilo kojoj ženi. Češće se javlja kod žena koje su imale više vaginalnih poroda i onih koje su obavljale teške fizičke poslove tijekom života.
Postoje 4 stupnja spuštene maternice:
- Prvi stupanj: cerviks, odnosno vrat maternice propao je u gornji dio rodnice
- Drugi stupanj: vrat maternice propao je do razine ulaza u vaginu
- Treći stupanj: vrat maternice nalazi se izvan vagine
- Četvrti stupanj: cijela maternica je izvan vagine
Uzroci spuštene maternice
Mišići dna zdjelice drže maternicu, rodnicu i ostale organe u zdjelici i donjem dijelu abdomena na mjestu. Ako dođe do slabljenja mišića i ligamenata dna zdjelice dolazi do spuštanja organa.
Najčešći uzroci su:
- Trudnoća
- Trauma tijekom poroda
- Porođaj djece velike porođajne težine
- Pretilost
- Kronični zatvor i bolovi tijekom pražnjenja crijeva
- Starenje
- Smanjenje količine estrogena nakon ulaska u menopauzu
- Kronični kašalj
- Podizanje tereta velike težine
- Tumori
Simptomi spuštene maternice
Spuštena maternica je stanje koje je za ženu jako neugodno i može dovesti do velikih smetnji, ali sa zdravstvenog stajališta nije stanje koje je ozbiljno za zdravlje žene. Važno je dijagnosticirati stanje na vrijeme i započeti s liječenjem.
Najčešće se osjeća pritisak prema dolje u zdjelici. Dolazi do boli i pritiska u leđima. Dolazi do nevoljnog istjecanja mokraće i stalnog nagona na mokrenje. Ovisno o stupnju dolazi do ulaska vrata maternice u vaginu te u natežem slučaju do ispadanja maternice.
Pojava inkontinencije i pomoć u ublažavanju simptoma
Inkontinencija je neugodno stanje i čest je simptom spuštene maternice. Na tržištu postoje inovativna pomagala švedskog proizvođača Attends koja pomažu u ublažavanju simptoma inkontinencije. Anatomski ulošci Soft, prilagođeni su za bolje pristajanje. Mekani su, diskretni, a zbog visokoupijajuće jezgre koja urin sigurno zaključava daleko od kože, nema neugodnih mirisa ni iritacija kože. Površina uloška, a time i koža ostaje suha. Dostupni su u web shopu.
Dijagnoza spuštene maternice
Vaš liječnik, ginekolog, postavlja dijagnozu na temelju anamneze i ginekološkog pregleda.
Liječnik će vas pregledati u stojećem i ležećem položaju te će vas zatražiti da kašljete.
Uobičajenim ginekološkim pregledom ustanovit će se stupanj spuštene maternice, vidljive promjene na rodnici i vagini. Daljnja obrada po potrebi uključuje krvne pretrage, cistoskopiju, urodinamsku obradu, a što će liječnik u razgovoru s vama predložiti.
Liječenje spuštene maternice
Na liječenje utječe životna dob žene, stupanj descenzusa ili prolapsa, tjelesna kondicija žene, spolna aktivnost.
Svakako se preporučuju vježbe mišića dna zdjelice – Kegelove vježbe, pogotovo u blažim stupnjevima bolesti. Vježbama će se ojačati mišići dna zdjelice i pružit će se bolja potpora organima u zdjelici.
Kirurškim liječenjem popravljaju se postojeća anatomska oštećenja. Oštećenom tkivu može se pristupiti vaginalnim putem, ali ponekad se preferira i pristup preko abdomena.
Ako niste kandidat za operaciju, postoje uređaji, pesari, koji se postavljaju u vaginalni kanal i pružaju potporu maternici.
Postavljanjem pesara (gumeni prsten) odgovarajuće veličine u rodnicu podiže se vrat mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi čime se rješava ili ublažava inkontinencija te prolaps maternice i rodnice.
Inkontinencija i sloboda kretanja idu zajedno uz Attends Pull-Ons
O inkontinenciji se često šuti ili ne poduzima ništa. Adekvatna pomagala za inkontinenciju pomažu u održavanju higijene i umanjuju...
SAZNAJTE VIŠEPrevencija spuštene maternice
Da bi se smanjila vjerojatnost prolapsa maternice potrebno je:
- Pravilno izvoditi Kegelove vježbe. To su vježbe koje jačaju mišiće dna zdjelice koji pružaju potporu organima u zdjelici.
- Kontrolirati zatvor. Potrebno je piti velike količine tekućine te konzumirati hranu punu vlakana kao što je voće, povrće, cjelovite žitarice.
- Izbjegavati podizanje tereta te podizati teret pravilno. Kod podizanja tereta ne koristiti struk i leđa.
- Kontrolirati kašalj. Kontrolirati bronhitis i kronični kašalj te ne pušiti.
- Izbjegavati dobivanje na težini. Razgovarajte s liječnikom o vašoj idealnoj težini te o načinima smanjenja tjelesne težine.
Više informacija o problemu spuštene maternice pročitajte na ovom linku.