Žensko zdravlje - 23. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Božidar Perić, dr.med., spec. interne medicine, subspec. endokrinologije i dijabetologije, Poliklinika Perić – Staničić, ADIVA Plus sadržaj

Sportašice i hipotalamička amenoreja: bez zdravlja nema sportskih rezultata

Zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost su važni. No u vrhunskom sportu može se dogoditi da prehrana i treninzi postaju opterećenje za zdravlje sportaša. Uslijed deficita kalorijskog unosa, u kombinaciji s obilnom energetskom potrošnjom, dolazi i do funkcionalne hipotalamičke amenoreje

sport hipotalamicka amenoreja izostanak menstrualnih ciklusa

Amenoreja predstavlja izostanak menstrualnih ciklusa. Osnovna podjela poznaje primarnu i sekundarnu amenoreju.

Primarna amenoreja označava izostanak pojave menstrualnih ciklusa do 15. godine života, a sekundarna amenoreja se javlja kod djevojaka/žena kod kojih se prethodno menstruacija pojavila, ali izostane u razdoblju od barem šest mjeseci.

Zašto izostaje menstruacija?

Fiziološki gledano, do amenoreje dolazi uslijed trudnoće, tijekom dojenja te zbog završetka menstrualnih ciklusa (postmenopauza).

Kod većine sekundarnih amenoreja u podlozi je hormonalno uvjetovan poremećaj ravnoteže.

  • Najčešće se javlja zbog uzimanja nekih lijekova, poput oralnih hormonalnih kontraceptiva, rjeđe u sklopu uzimanja lijekova iz skupine antihipertenziva te antidepresiva.
  • Čest razlog sekundarne amenoreje je sindrom policističnih jajnika te funkcionalni poremećaji štitnjače.
  • Među rjeđima su tumori hipofize, a obzirom na učestalost, najrjeđi uzroci su strukturni poremećaji ženskog spolnog sustava, nerijetko uslijed niza genetskih poremećaja.

Što je to funkcionalna hipotalamička amenoreja?

Sve zastupljeniji oblik sekundarne amenoreje je i funkcionalna hipotalamička amenoreja. Radi se o funkcionalnom poremećaju gdje su hipotalamus i jajnici strukturno zdravi, no ovulacija i menstrualni ciklus izostanu zbog:

  • kronične izloženosti energetskom deficitu uslijed poremećaja u prehrani,
  • pretjeranog tjelesnog napora i
  • značajnog psihološkog/emocionalnog stresa.

Na molekularnoj razini dolazi do poremećaja na razini osi hipotalamus-hipofiza-spolne žlijezde zbog narušavanja pulsatornog ritma lučenja hipotalamičkog hormona gonadoliberina koji stimulira lučenje gonadotropina u hipofizi – folikulostimulacijskog hormona (FSH) i luteinizacijskog hormona (LH).

Često se u objašnjavanju kliničke slike funkcionalne hipotalamičke amenoreje koristi termin „atletski trijas” koji obuhvaća poremećaje prehrane, poremećaje menstrualnog ciklusa i smanjenu gustoću kostiju. No po novijim preporukama Međunarodnog olimpijskog odbora, predlaže se noviji, sveobuhvatniji pojam – relativni deficit energije u sportu (engl. relative energy deficiency in sport – REDS).

Koje su sportašice pod povećanim rizikom?

Ovakav poremećaj češće se javlja među sportašicama i u sportskim aktivnostima u kojima niži indeks tjelesne mase i niski postotak tjelesne masti donosi komparativnu natjecateljsku prednost:

  • atletske dugoprugaške discipline, u čemu prednjači maraton,
  • gimnastika,
  • biciklizam,
  • ronjenje,
  • profesionalni ples, napose balet.

Zanimljivo je da je visoka prevalencija funkcionalne hipotalamičke amenoreje zabilježena među navijačicama.

Činjenica je i da se s većinom od navedenih aktivnosti, uz stalne intenzivne treninge, počinje tijekom djetinjstva ili najkasnije do rane adolescencije te kroz daljnje profesionalno bavljenje obuhvaća značajan dio reproduktivnog razdoblja.

Povezana stanja i posljedice

Poveznice funkcionalne hipotalamičke amenoreje su višestruke:

  • bulimija,
  • anoreksija nervosa,
  • neplodnost,
  • funkcionalni poremećaji štitnjače,
  • niz psiholoških poremećaja,
  • dugoročno, zbog izostanka fizioloških učinaka spolnih hormona, značajno je povećan rizik smanjenja koštane gustoće – osteoporoze – s posljedično povećanim rizicima od prijeloma.

Kardiovaskularne posljedice funkcionalne hipotalamičke amenoreje manifestiraju se kroz brži tijek ateroskleroze, povišene vrijednosti masnoća (dislipidemija), a rjeđe i ozbiljnije srčane bolesti poput bolesti srčanih zalistaka, perikardijalnog izljeva, hipotenziju i niz poremećaja srčanog ritma.

Od probavnih smetnji, češće se javljaju odgođeno pražnjenje želuca i konstipacija.

Energetski deficit utječe i na imunosni sustav sportašica. Japanski istraživači utvrdili su da se kod sportašica s amenorejom bolesti dišnog sustava manifestiraju s težom kliničkom slikom, uz popratno smanjeno lučenje imunoglobulina, ključnih za adekvatan imunosni odgovor.

Psihološki problemi mogu prethoditi ili su uzrokovani energetskim deficitom. Manifestiraju se višestruko, od veće učestalosti depresije, psihosomatskih poremećaja, smanjene sposobnosti podnošenja stresa, socijalne nesigurnosti uz već spomenute poremećaje prehrane bulimiju i anoreksiju nervosu.

Prevencija amenoreje u sportašica

Kroz preventivni pristup nužno je stalno raditi na osvještavanju i edukaciji, kako sportaša, tako i trenera, obitelji i zdravstvenih djelatnika, o posljedicama dugotrajnog energetskog deficita.

Daljnji strukturiraniji pristup obuhvaća razvoj probirnih programa i, shodno tome, preciznih dijagnostičkih metoda za pravovremeno prepoznavanje nekih od zdravstvenih komponenti u kontekstu kroničnog energetskog deficita i funkcionalne hipotalamičke amenoreje.

Zbog često nedovoljno upadljive kliničke slike, probir je, kao ideja, u samom početku izazovan i naizgled teško provediv. Nužni minimum bi trebali biti godišnji liječnički pregledi sportaša, što bi trebao biti standard kojeg će usvojiti sva nacionalna sportska tijela.

Kroz svakodnevne treninge nužno je stalno naglašavati važnost zdrave i uravnotežene prehrane, kako bi bilo koji oblik sportske aktivnosti izvukao od svakog pojedinca ono najbolje po pitanju sportskih performansi, a uz očuvanje vlastitog zdravlja.

Terapijske mogućnosti

U liječenju je, osim poštivanja temeljnih mjera, ključan multidisciplinarni pristup – osim sportskog liječnika te, ovisno o potrebi, liječnika uže specijalnosti (ortoped, kardiolog, endokrinolog, ginekolog i dr.), od izuzetne je važnosti i uloga psihologa, nutricionista, fizioterapeuta, kao i neposredne okoline (obitelj i prijatelji).

Temeljno je liječenje, kroz povećanje energetskog unosa i uz odgovarajući intenzitet treninga, često dovoljno za oporavak funkcije osi hipotalamus-hipofiza-spolne žlijezde. Da bi liječenje bilo smisleno, usvojene promjene je nužno i kontinuirano provoditi.

Ovisno o težini zdravstvenog stanja, ponekad je nužno značajno smanjiti, pa privremeno i prekinuti treninge, s time da je perspektivno kod modificiranog bioritma treninga ponekad dovoljan i dan odmora u tjednom planu treniranja.

Vremenski okvir oporavka menstrualne disfunkcije varira ovisno o težini poremećaja i duljini trajanja. Od konkretnih terapijskih intervencija, među najučinkovitijima se pokazala kognitivno-bihevioralna psihoterapija, a ponekad je nužno u proces liječenja uključiti i članove obitelji.

Česti su u primjeni i različiti modaliteti farmakološkog liječenja, poput nižih doza oralnih kontraceptiva, no važno je naglasiti da se tako liječi posljedica, ali ne i uzrok. Sve je više dokaza o učinkovitosti nadoknade vitamina D, uz nužnost dostatnog unosa kalcija i magnezija kroz prehranu i/ili kroz dodatnu suplementaciju.

Uslijed nedostatnih kliničkih ispitivanja, dodatne ciljane medikamentozne mogućnosti su vrlo ograničene.

zakasnjela menstruacija

Koji su uzroci zakašnjele ili izostale menstruacije?

SAZNAJTE VIŠE

Zaključno

Stalno se naglašava važnost zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti. No sve je češća i pojava kada, s ciljem optimiziranja sportskih performansi, prehrana i treninzi postaju opterećenje za zdravlje sportaša. Uslijed deficita kalorijskog unosa, a u kombinaciji s obilnom energetskom potrošnjom, dolazi i do funkcionalne hipotalamičke amenoreje.

Prije svega, važno je naglasiti da se radi o reverzibilnom zdravstvenom poremećaju, tj. velika je mogućnost potpunog oporavka uz pravovremeno prepoznavanje i liječenje. Složenost same zdravstvene problematike očituje se ne samo na sportskom planu, već je pogođeno više organa i organskih sustava (endokrinološki, kardiovaskularni, probavni, imunosni, dišni, reproduktivni). Nerijetko se popratno javlja niz smetnji psihološkog karaktera.

Nije za očekivati da će idealistički pristup u formiranju savršenog probira, dijagnostičkih i terapijskih koraka biti implementiran u skorije vrijeme, ali spoznaje o višestrukim kratkoročnim i dugoročnim rizicima bi trebale dovesti do postupnih, ali kontinuiranih promjena, od režima treninga na svakom pojedinačnom sportskom borilištu, do najviših nacionalnih i međunarodnih sportskih udruženja s ciljem promoviranja sporta kao zdrave, ali i po zdravlje maksimalno sigurne aktivnosti.

Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button