Menopauza: Ljekovito bilje koje ublažava simptome
Valunzi su jedan od najčešćih simptoma menopauze. Menopauza ili prestanak menstruacijskih krvarenja označuje završetak reprodukcijskog ciklusa žene. To je prirodna biološka promjena u životu svih žena koja se javlja najčešće između 45. i 55. godine života
Nastaje kao rezultat prestanka rada jajnika, te zbog toga dolazi i do pada razine hormona estrogena i progesterona, a smanjeno lučenje tih hormona uzrokuje razne simptome.
Simptomi su zapravo izraz tjelesne prilagodbe na odsutnost estrogena. Jedan od najranijih simptoma perimenopauze je promjena u uobičajenim menstruacijskim ciklusima. Vrijeme između ciklusa se produljuje ili skraćuje, ili pak menstruacijsko krvarenje sasvim izostaje u jednom mjesecu. Obično krvarenja postaju slabija iako povremeno, osobito kod dugih ciklusa, mogu nastupiti i obilnija, nepravilna krvarenja.
Sjemenke lana imaju i blago laksativno djelovanje te su vrijedan izvor vitamina E i brojnih minerala poput kalcija, magnezija, željeza, kalija, selena i cinka.
Ostali simptomi su: navale vrućine (valunzi ), znojenje i ubrzan rad srca, vaginalne promjene i promjene urogenitalnog trakta u obliku stanjenja stijenke rodnice, suhoće, nedovoljne elastičnosti kao i osjetljivosti na infekcije, često noćno mokrenje, česte uroinfekcije (zbog promjena mikroflore), psihičke tegobe – brze promjene raspoloženja, umor, nesanica, otežana koncentracija, glavobolja – nisu izražene kod svih žena, gubitak elastičnosti kože koja postaje suha i gubi sjaj, promjene na kosi koja se prorjeđuje i gubi sjaj; osteoporoza i krvožilne bolesti, bolovi u mišićima. Danas postoje široke terapijske mogućnosti za liječenje problema koji su u vezi s menopauzom, od prirodnih preparata, homeopatije i hormonskog nadomjesnog liječenja.
Korisno djelovanje fitoestrogena
U novije vrijeme fitoestrogeni se sve više istražuju kao mogućnost za hormonsko nadomjesno liječenje. Pojavljuju se u više od 300 biljaka, a razlikuju se po sastavu i mehanizmu djelovanja. Dosad je otkriveno više od dvadesetak različitih spojeva, a najpoznatiji su izoflavonoidi i lignani. Fitoestrogeni se natječu za receptorska mjesta i blokiraju aktivnost pravih hormona. Koncentracije hormona tijekom postmenopauze su niže pa se fitoestrogeni vežu na slobodna mjesta i djeluju estrogeno (blago hormonski). Brojne kliničke studije dokazuju djelotvornost fitoestrogena. Fitoestrogeni se mogu primjenjivati u svakoj životnoj dobi. Kod mlađih žena pomažu u ublažavanju simptoma PMS-a i u regulaciji duljine ciklusa.
Biljke koje koristimo u liječenju simptoma menopauze su:
Crvena djetelina (Trifolium pratense)
Dobro je poznat izvor fitoestrogenskih izoflavona. Pomaže ženama u menopauzi, ima povoljan učinak na osteoporozu te je čest sastojak preparata za tegobe u menopauzi. Ova biljka je najčešće ispitivana za sprečavanje naleta vrućine – valunga. Metaanaliza pet kliničkih studija 2007. godine pokazala je pozitivan rezultat u redukciji naleta vrućine. Ono što je dodatno važno jest da ova biljka pokazuje povoljno djelovanje na kardiovaskularni sustav i osteoporozu te ima povoljan utjecaj na elastičnost kože. Iz toga se može pretpostaviti da su izoflavoni crvene djeteline učinkoviti i u redukciji starenja kože. Ekstrakt livadne djeteline smanjuje učestalost i intenzitet valova vrućine i noćnog znojenja, a ublažava i druge tegobe poput lupanja srca i napetosti. Ovdje treba imati na umu da stupa u interakciju s oralnim kontraceptivima, a i sa antikoagulansima.
Sjemenke lana (Linum usitatissimum)
Sjemenke lana odličan su izvor važne alfa-linolenske kiseline – blagotvorne omega-3 masne kiseline. Osim već dobro poznatih učinaka na zdravlje srca i krvnih žila te protuupalnog učinka, studija objavljena u časopisu Nutrition Journal pokazala je da alfa-linolenska kiselina prisutna u lanenim sjemenkama prevenira gubitak koštane mase te time štiti od osteoporoze. Nadalje, lanene sjemenke imaju i blago laksativno djelovanje te su vrijedan izvor vitamina E i brojnih minerala poput kalcija, magnezija, željeza, kalija, selena i cinka.
Mljevene sjemenke lana odličan su izvor i fitoestrogena lignana koji dokazano žene štiti od karcinoma dojke i jajnika. Sjemenke lana imaju čvrstu ljusku i slabo su probavljive pa ih treba samljeti prije konzumiranja. Ako se mljevene lanene sjemenke dodaju juhama ili varivima, to treba napraviti na kraju kuhanja jer topiva vlakna u sjemenkama mogu zgusnuti tekućinu ako se ostanu predugo u njima.
Cimcifuga (Cimcifuga racemosa L.)
Najčešće je korištena biljka u preparatima za liječenje tegoba menopauze. Brojne kliničke studije potvrdile su njezino djelovanje kao alternativu hormonskoj terapiji. Upotrebljava se kod klimakterijskih tegoba s uznapredovanom insuficijencijom ovarija, kod predmenstruacijskih smetnji, primjerice, kod poremećaja spavanja i depresije.
Soja (Glycinemax.)
Sadrži izoflavone koji imaju slično djelovanje kao estrogen. Djeluje zaštitno na krvožilni sustav, na tkivo maternice i dojki. Soja je jedina biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline. Sadrži i proteine, vitamine skupine B, a vitamine C, D, E i K sadrži u manjim količinama. Izvor je minerala kalcija i fosfora, kalija, mangana, joda, cinka, omega-3 masne kiseline. Zbog svog izrazito bogatog sastava soja je postala vrlo važna biljka u našoj prehrani. Biološki učinci sojinih izoflavonoida proizlaze iz njihovog metabolizma koji ovisi o aktivnosti intestinalnih bakterija.
Alfa- alfa (Medicago sativa L.)
Alfa-alfa je biljka iz koje je prvi put izoliran kumestrol (jako estrogeno djelovanje). U fitoterapiji se koristi više od 1500 godina.
Vitex agnus-castus L.
U obliku ekstrakta ima direktan utjecaj na hipofizu. Koristi se za liječenje poremećaja ciklusa nastalog zbog insuficijencije žutoga tijela, kod predmenstruacijskih tegoba (PMS) te kod prestanka uzimanja kontraceptiva za normalizaciju ciklusa.