Kako se prenosi Ureaplasma, spolno prenosiva bakterija?
Infekcija Ureaplasmom nije nimalo bezazlena, najčešći je krivac za upale mokraćno-spolnog sustava, a kod trudnica se povezuje i s nekoliko stanja koja mogu ugroziti trudnoću
Ureaplasma je naziv za rod bakterija koje pripadaju široj porodici mikoplazmi (lat. Mycoplasmataceae) te se ubraja u najčešće izolirane mikroorganizme ženskog, ali i muškog mokraćno-spolnog sustava. Unutar porodice mikoplazmi nalazi se nekoliko bitnih bakterija koje mogu uzrokovati infekcije urogenitalnog sustava u žena i muškaraca, a to su:
- Ureaplasma urealyticum,
- Ureaplasma parvum,
- Mycoplasma genitalium,
- Mycoplasma hominis.
Ureaplasma je čest komenzal donjeg mokraćnog sustava u žena, što znači da je dio normalne fiziološke flore sluznice. Međutim, ona može biti i uzročnik infekcija donjeg dijela mokraćnog sustava.
Zbog toga je Ureaplasma češće uzročnik mokraćnih infekcija u muškaraca, dok je Mycoplasma hominis češće uzročnik infekcija u žena.
Mokraćne infekcije vezane uz mikoplazme
Mokraćne infekcije vezane uz mikoplazme uključuju:
- infekciju mokraćne cijevi (uretritis),
- infekciju mokraćnog mjehura (cistitis),
- infekciju prostate (prostatitis) te rijetko
- upalu bubrega (pijelonefritis).
Simptomi
Bakterije iz porodice mikoplazmi, pa tako i Ureaplasma najčešće uzrokuju negonokokni uretritis (upalu mokraćne cijevi) zbog čega iscjedak koji nastaje pri upali nije gnojan kao u slučaju infekcije gonorejom.
Uretritis je praćen različitim simptomima koji uključuju:
- peckanje pri mokrenju,
- bolno mokrenje,
- crvenilo i svrbež u području mokraćne cijevi,
- iscjedak iz rodnice ili penisa.
U žena se infekcija može očitovati i promjenom boje ili izgleda fiziološkog iscjetka zbog čega infekcija ponekad može proći neopaženo ili podsjećati na bakterijsku vaginozu.
Nadalje, mogu se pojaviti i učestala potreba za mokrenjem, bolnost pri spolnom odnosu ili bol u području zdjelice. Učestala potreba za mokrenjem jedan je od znakova infekcije mokraćnog mjehura (cistitis) ili kombinirane infekcije mokraćne cijevi i mjehura (uretrocistitis). U muškaraca Ureaplasma može biti i jedan od uzročnika prostatitisa (upale prostate).
Kako se možemo zaraziti?
Ureaplasma se najčešće prenosi spolnim kontaktom. Zbog toga se Ureaplasma ubraja u spolno prenosive bolesti. Korištenje prezervativa (kondoma), ali ne i kontraceptivnih pilula, pruža zaštitu od infekcije ovim patogenom.
Iako se gotovo isključivo prenosi spolnim putem, Ureaplasma se može pronaći i na vlažnim površinama (primjerice, ručnici) ili predmetima za intimnu njegu. Međutim, prijenos infekcije ovim predmetima događa se samo iznimno.
Postavljanje dijagnoze
Iako postoje samo dvije vrste Ureaplasme, postoji još i mnogo podvrsta (serotipova) zbog čega je stvaranje trajne imunosti (otpornosti) rijetkost. To je jedan od glavnih razloga zašto se infekcije Ureaplasmom najčešće ponavljaju.
Infekcija Ureaplasmom može imitirati i infekcije drugim uzročnicima u mokraćnom sustavu. Zbog toga se, nakon postavljanja sumnje na uretritis, najčešće uzima bris uretre kako bi se prikupio uzorak i dijagnostičkim metodama dokazao specifičan uzročnik.
Određivanje točnog uzročnika bitno je zbog antibiotske terapije. Bris se može uzeti iz mokraćne cijevi, rodnice, vrata maternice ili eksprimata prostate, što ovisi o simptomima i postavljenoj dijagnozi. Nakon uzimanja uzorka provode se molekularne dijagnostičke metode, poput PCR testiranja i tako se potvrđuje točna dijagnoza.
Liječenje i rizici infekcije u trudnoći
U monogamnih intimnih veza potrebno je liječiti oba partnera kako bi se smanjila vjerojatnost ponovne zaraze (recidiva). Osim antibiotika, vaginalete i probiotici su korisna dodatna metoda u prevenciji i liječenju bolesti.
U trudnoći se Ureaplasma povezuje s nekoliko zdravstvenih stanja koja mogu ugroziti trudnoću, a to su:
- infekcija plodovih ovoja (korioamnionitis) koji može uzrokovati
- prijevremeno prsnuće plodovih ovoja, a time i
- prijevremeni porod.
Također, neka istraživanja ovog uzročnika povezuju i s većom učestalošću spontanog pobačaja, niske porođajne mase i zastoja rasta te bronhopulmonalne displazije, premda čvrsta uzročno-posljedična veza za posljednju komplikaciju nije u potpunosti dokazana.
Bakterija koju žene dobro poznaju: infekcije Escherichijom coli
Više od 80% infekcija mokraćnog sustava uzrokovano je E. coli, a o njoj se govori i u trudnoći kada...
SAZNAJTE VIŠEPotreba za liječenjem ovisi o brojnim čimbenicima jer čak 40 do 80% žena ima asimptomatsku infekciju Ureaplasmom, odnosno kolonizaciju vaginalne sluznice. Ako žena primijeti simptome infekcije mokraćnog sustava tijekom trudnoće, trebala bi kontaktirati ginekologa kako bi se donijela ispravna odluka o daljnjem liječenju. Valja također imati na umu pažljiv odabir antibiotske terapije jer su neki antibiotici u trudnoći kontraindicirani!
Prevencija
U prevenciji infekcija jednako su važni i odgovorno spolno ponašanje, redoviti ginekološki pregledi te ginekološke konzultacije, posebice za žene koje su spolno aktivne, neovisno o tome imaju li stalnog partnera.
Također, ako je žena stupala u rizičan spolni odnos, korisno je i ciljano testiranje na uzročnike spolno prenosivih bolesti, kako bi se infekcija prepoznala i uspješno liječila.