Izazovi ljeta za intimno žensko zdravlje
Godišnji odmor vrijeme je uživanja i opuštanja, no žene ipak moraju posebno paziti; naime, topli i vlažni mjeseci povećavaju rizik raznih vaginalnih i urinarnih infekcija
Često se ističe da je žensko intimno zdravlje osjetljivo i doista jest – što zbog same građe koja čini ženski spolni sustav izloženijim u odnosu na muškarce, što zbog hormonalnih promjena, kao i zbog vaginalne flore o čijoj ravnoteži žene moraju posebno voditi računa.
Iz svih tih razloga žene se nerijetko suočavaju sa zdravstvenim tegobama tijekom ljetnih mjeseci, a to se ponajviše odnosi na razne gljivične, bakterijske, pa i virusne infekcije.
Povoljni uvjeti za razvoj mikroorganizama
Naime, toplina, vlaga i sunce ne pogoduju nježnoj koži, kao ni sluznici intimnog područja. Zbog takvih klimatskih prilika češće nastaju ozljede odnosno crvenilo, upala i stvaranje ranica, koji su pak idealna mjesta za razvoj gljivica, bakterija i virusa.
Bilo da se opuštate na plaži ili bazenu, nalazite se na mjestima koja vrve raznim mikroorganizmima; zbog oskudne odjevenosti mnoštva kupača, tjelesne se izlučevine brže i lakše šire, a vlaga i temperatura stvaraju pogodno okruženje mikroorganizmima.
Mokri kupaći kostimi najčešći su uzrok ljetnih urinarnih infekcija, kao i bose noge pri hladnijim ili vjetrovitim večerima.
Čitajte više: Zašto je intimno zdravlje žene najviše ugroženo ljeti?
Gljivične i bakterijske infekcije
Gljivice jako vole vlažno i toplo okruženje. Najčešće gljivične bolesti kože možemo pojednostavljeno podijeliti u dvije skupine. U prvu spadaju one bolesti koje uzrokuju gljivice koje se i inače nalaze na zdravoj koži i to u njenom najpovršnijem sloju, tzv. saprofiti, dok su u drugoj skupini tzv. dermatofiti koje dovode do razaranja rožnatog sloja kože, nokta i kose.
Iako su najčešće lokalizacije gljivičnih infekcija, točnije kandidijaze, vagina i usna šupljina, one se mogu manifestirati i na koži, noktima, bronhima i plućima.
Jedan od najčešćih gljivičnih uzročnika koji u spolnom sustavu žene uzrokuje upalu je Candida albicans, a upalno stanje s većim brojem gljiva Candide nazivamo kandidijaza. Candida je odgovorna za oko 90% svih gljivičnih infekcija donjeg spolnog sustava žene. Simptomi vaginalne kandidijaze su:
- svrbež,
- peckanje,
- bolni spolni odnosi,
- prisutnost bjelkasto-žućkastog iscjetka,
- crvenilo i
- otečenost.
Bakterijska vaginoza je pak stanje karakterizirano narušavanjem ravnoteže normalne vaginalne flore, pri čemu dolazi do pretjeranog rasta anaerobnih bakterija u rodnici. To je najčešća upala rodnice u žena reproduktivne dobi i najčešći uzrok pojačanog vaginalnog iscjetka.
Epidemiološka istraživanja govore u prilog spolnom načinu prijenosa bakterijske vaginoze, naročito u ženskoj homoseksualnoj populaciji, ali i spolnom odnosu u vrijeme trajanja menstruacije.
Simptomi izostaju u većine žena, no ako su prisutni, oni uključuju:
- žarenje i svrbež,
- pojačan vaginalni iscjedak neugodna mirisa ribe.
Čitajte više: Gljivične infekcije i bakterijska vaginoza u žena
Urinarne infekcije
Tijekom ljeta su, nažalost, vrlo česte upale mokraćnih puteva (urinarna infekcija, infekcija urinarnog trakta). Odgovor se krije u češćem plivanju, neredovitom mijenjanju vlažnih kupaćih kostima, sjedenju na hladnom, ali jedan od glavnih uzroka češćih urinarnih infekcija je povišena vanjska temperatura, barem ako se držimo istraživanja Jacoba E. Simmeringa s Iowa sveučilišta. Rezultat njegovog istraživanja je sljedeći: kod povećanja temperature iznad 25 do 30 stupnjeva i više, dolazi do povećanja urinarnih infekcija za 25 do 30%.
Uzročnik urinarne infekcije su bakterije koje uđu u mokraćni trakt kroz uretru te dolaze do mokraćnog mjehura. Nerijetko se kao uzročnik urinarnih infekcija ističe bakterija Escherichia coli, pa vrijedi misliti o tome da se ona može i „pokupiti“ na plaži.
Nedavno je naslove u medijima ispunila vijest o zabrani kupanja na poznatoj opatijskoj plaži Ičići, upravo zbog povećane razine bakterije E. coli u moru.
Urinarna infekcija uzrokuje vrlo neugodne simptome:
- učestalo mokrenje,
- osjećaj peckanja pri mokrenju,
- snažan, uporan nagon za mokrenjem,
- zamućen, krvav urin ili urin jakog mirisa,
- bol u zdjelici ili pritisak u donjem dijelu trbuha,
- groznica ili zimica.
Čitajte više: Česte upale mokraćnih putova tijekom ljeta nisu mit
Spolno prenosive bolesti
Spolno prenosive infekcije predstavljaju veliki problem, a riziku su najviše, nažalost, izložene mlade osobe koje su podložnije prepuštanju neobuzdanim zabavama. Uz sve radosti koje nam ljetovanje pruža i uz toliko željno očekivano opuštanje, sve se ponekad s lakoćom zaboravi, pa i određene mjere opreza. Nezaštićeni spolni odnosi predstavljaju povećan rizik, ne samo od neželjene trudnoće, već posebice od spolno prenosivih bolesti. Rizik je tim veći ako vam nisu poznate navike, odnosno spolni život partnera.
S druge strane, oskudni simptomi ili njihov izostanak olakšavaju širenje uzročnika spolno prenosivih bolesti. Kako zaražena osoba ne mora imati nikakve jasne znakove infekcije, često i ne zna da je zaražena, pa pri spolnim odnosima ne koristi zaštitu (kondom).
Uzročnici spolno prenosivih infekcija mogu biti virusi, bakterije, gljive ili paraziti. Od virusa su najčešći uzročnici humani papiloma virus, virus genitalnog herpesa te virus hepatitisa B, a rijedak iako najopasniji jest HIV. Bakterijske infekcije koje su najraširenije uzrokuju klamidija trahomatis, klamidija hominis, ureaplazma, gonokok i, rijetko, treponema pallidum. Od gljiva je najčešći uzročnik kandida, od praživotinja trihomonas, a nisu neuobičajene ni infekcije stidnim ušima.
Čitajte više: Vruće ljeto: Spolno prenosive infekcije vrebaju, čuvajte se
Mjesečnica i kupanje
Dobili ste menstruaciju baš na dan dugo očekivanog i planiranog godišnjeg odmora – mnogim ženama to je itekako poznato. No, izuzmemo li eventualne bolove i druge opće simptome koji mogu pratiti mjesečnicu, samo krvarenje ne mora biti razlog koji će vam pokvariti uživanje na plaži i kupanje.
Uz upotrebu tampona i sve popularnijih menstrualnih čašica, ne morate zazirati od plivanja. Pa ipak, vrlo je važno da po izlasku iz mora, ako je ikako moguće, odmah otiđete pod tuš i isperete intimnu zonu vodom, dobro se osušite i presvučete u suho donje rublje (ili rezervni kupaći kostim). Bilo bi poželjno i promijeniti tampon. Ako tuša nema, pobrinite se da se dobro obrišete i presvučete u suho jer, ponovimo, vlaga i toplina pogoduju mikroorganizmima, a vaša je intimna zona tijekom mjesečnice osjetljivija nego inače.
Čitajte više: Možemo li se kupati tijekom mjesečnice?
Bazeni, jezera, more: Plivanje i trudnoća mogu se dobro slagati
Općenito se smatra da je plivanje, kao i manje ambiciozno kupanje, u trudnoći zdravo. Tijelo uronjeno u vodu ima...
SAZNAJTE VIŠESavjeti za očuvanje vaginalnog zdravlja ljeti
I za kraj, donosimo nekoliko korisnih savjeta kako očuvati vaše intimno zdravlje te tako opušteno uživati u zasluženom odmoru:
- Napisali smo već, no vrijedi ponoviti jer je vrlo važno – presvucite se iz mokre ili vlažne odjeće što prije.
- Po povratku s plaže isperite pod mlazom čiste vode (a može i uz dodatak deterdženta) kupaći kostim te se pobrinite da se dobro osuši do sljedećeg korištenja.
- Izbjegavajte dijeljenje kupaćih kostima ako ste skloni infekcijama.
- Dopustite da intimno područje noću „diše“ – spavajte bez donjeg rublja.
- Izbjegavajte korištenje mirisnih sapuna i maramica na intimnom području te koristite neutralne proizvode namijenjene njezi te zone.
- Izbjegavajte nošenje uskog i sintetičkog donjeg rublja, odnosno izbjegavajte trenje i zadržavanje vlage. Birajte pamučno donje rublje.
- Poseban oprez savjetuje se kada je riječ o brijanju intimne zone zbog mogućih sitnih ozljeda kože koje omogućavaju prodor patogenih mikroorganizama. Brijte se barem dan prije planiranog kupanja, a možete nakon brijanja pažljivo nanijeti i antiseptik.