Rješenje postoji! Zaustavite kronične bolove i počnite živjeti bolje
Kronični bolovi značajno narušavaju kvalitetu života pa ih ne treba trpjeti. Danas diljem Hrvatske postoje centri i ambulante za liječenje bola
Kronični bolovi značajno narušavaju kvalitetu života pa ih ne treba trpjeti. Danas diljem Hrvatske postoje centri i ambulante za liječenje bola.
Smirivanje bola je božanski čin! (lat. Sedare dolorem opus divinum est!) čuvena je Hipokratova izreka koja je motivirala davnih 40-ih godina 20. stoljeća misao o liječenju i proučavanju bolnih sindroma. Pokretačem projekta organizacije liječenja bola u svijetu smatramo prof. dr. Johna J. Bonicu, anesteziologa, pionira u području liječenja bola u Sjedinjenim Američkim Državama, odakle se njegov projekt poslije proširio u Europu.
Povijest liječenja boli
Prvi multidisciplinarni Centar za bol Bonica je osnovao 1960. g. na Medicinskom fakultetu u Washingtonu, a temelji internacionalnog okupljanja kliničara i znanstvenika postavljeni su 1972. g., kada se rodila ideja o osnutku IASP-a (International Association for the Study of Pain, odnosno Međunarodno društvo za proučavanje bola) u Seattlu. U Hrvatskoj je prvi takav Centar za liječenje bola osnovan u Zagrebu u KBC-u Zagreb, 1979. g. te nedugo zatim u OB Karlovac kao Ambulanta za bol.
Najčešći bolovi za koje se traži pomoć
U centre i ambulante za bol javljaju se bolesnici s bolnim sindromom koji ne može riješiti liječnik primarne zdravstvene zaštite. S obradom i radiološkim nalazima ondje mogu obaviti preglede i konzultacije o liječenju bola.
Najčešće je riječ o kroničnom bolu, kao što je neuropatski bol (trigeminalgija, postherpetska i dijabetička neuropatija), potom razni postoperacijski bolovi, bolnost pri degenerativnim bolestima mišićno-koštanog sustava, maligni bol u bolesnika s malignim procesom, razni neurološki bolovi, kao što su glavobolje (migrene, tenzijska glavobolja, postoperacijska glavobolja), lumboishialgije ili bol u degenerativnim neurološkim bolestima, posttraumatski bol i razne sportske ozljede.
Najčešće se traži pomoć za liječenje kroničnog bola, kao što je neuropatski bol (trigeminalgija, postherpetska i dijabetička neuropatija)
Liječenje bola
U liječenju bola danas nam stoje na raspolaganju razne neinvazivne i invazivne metode pristupa.
Liječenje prvenstveno započinjemo neinvazivnim načinom, odnosno farmakološkim pristupom koji podrazumijeva primjenu lijekova specifičnog analgetskog djelovanja, upute o korisnoj fizičkoj aktivnosti, odnosno vježbama za pojedine degenerativne bolesti, a moguće je primijeniti i razne fizikalne terapije poput ultrazvuka, elektroterapije ili magnetoterapije. Magnetoterapija pozitivno djeluje na bol, smanjuje edem tkiva, a poboljšava metabolizam stanica.
Pacijenti koji ne mogu uzimati lijekove, bilo da je riječ o alergijama ili oštećenom probavnom traktu, bolesti bubrega ili jetre, imaju mogućnost uporabe TENS-a, odnosno elektrostimulacije putem elektroda na koži – primjenjuje se određena struja putem aparata. U liječenju bola moguća je i akupunktura, korisna metoda kod koje se akupunkturnim iglama djeluje na bol, poboljšanje cirkulacije i metabolizma stanica.
Kao što je spomenuto, osim neinvazivnih metoda, stoje nam na raspolaganju i one invazivne. U toj se skupini nalaze razne vrste blokada lokalnim anestetikom i kortikosteroidima, eventualno davanje opioida i lokalnog anestetika u epiduralni prostor kralježnice te dugoročnije postavljanje samog epiduralnog katetera kod malignih bolova u bolesnika sa zloćudnim bolestima. Na taj način postižemo ublaženje bola opioidnim analgeticima u mnogo manjim dozama od onih koji se koriste u tabletama jer se izravno stavljaju u područje centralnog živčanog sustava, odnosno njegovih neuralnih struktura. Nažalost, neki od vrlo korisnih lijekova nisu na listi HZZO-a pa se moraju kupiti ili djelomično nadoplatiti.
Važnost privatnog sektora
Spomenimo i to da nam je danas omogućeno liječenje bola raznim transdermalnim naljepcima, takozvanim flasterima, koji djeluju na ublažavanje bola, a bolesniku i članovima njegove obitelji su jednostavni za korištenje.
Ambulante za liječenje bola osnovane su u svim većim gradovima u sklopu Europskih bolnica te većih poliklinika, a u Hrvatskoj ih djeluje gotovo 30
Naljepci mogu biti sa ili bez opijata, odnosno sadrže lokalni anestetik koji se polako otpušta u periodu od nekoliko sati ili nekoliko dana, a najdulje do 96 sati. Vrlo su učinkoviti te uvelike ublažavaju patnje teških bolesnika.
Ambulante za liječenje bola osnovane su u svim većim gradovima u sklopu Europskih bolnica te većih poliklinika, a u Hrvatskoj ih djeluje gotovo 30. Pritom je potrebno naglasiti i važnost privatnog sektora u zdravstvenom sustavu s organiziranim ambulantama u poliklinikama većih gradova koje se, među ostalim, bave i liječenjem bola. U mnogim se privatnim poliklinikama može obaviti kvalitetna fizikalna terapija, akupunktura i razne vrste neurostimulacija.
Bol ne treba trpjeti – liječimo je!
Ugradnja neurostimulatora
U Hrvatskoj unatrag petnaestak godina anesteziolozi imaju vodeću ulogu, uz neurokirurge, koji različitim operativnim zahvatima mogu isključiti prijenos bolnih impulsa. Naime, ugradnjom posebnih neurostimulatora u kralježnicu ili talamički dio mozga kod određenih bolesnika djeluje se na smanjenje bolnih senzacija.