Oporavite tijelo i duh te otkrijte svoje mogućnosti kroz čudesne fraktale
Metoda fraktalnog crteža koju je osmislila ruska klinička psihologinja i obiteljska terapeutkinja može pridonijeti oporavku tijela i duha
Kad razmišljamo o tome koja je svrha umjetnosti, tada je prvo što nam pada na pamet likovno izražavanje umjetnika i uživanje u likovnom djelu gledatelja.
No metoda fraktalnog crteža pokazuje nam još jednu svrhu – da stvaranje likovnog djela i njegovo gledanje može biti i terapeutskoga karaktera.
Fraktalni crteži
Metoda fraktalnog crteža specifična je metoda art terapije koja likovne elemente – crtu i boju – koristi kao alat za osobnu promjenu. Čak bismo mogli reći da je to metoda za razvoj pažnje i percepcije, za širenje svijesti putem umjetnosti.
Postoji nekoliko vrsta fraktalnih crteža: dijagnostički, korekcijski i umjetnički fraktali, fraktalne mandale, ruka zdravlja i fraktali podrške
Autorica metode je Tanzilija Polujahtova, ruska klinička psihologinja i obiteljska terapeutkinja, koja je ovu metodu razvila prije više od 25 godina.
Uvidjela je da crtanjem i bojenjem crteža možemo prvo nacrtati svoje unutarnje stanje, a zatim ga crtanjem novih crteža i korigirati.
Veza ruke i mozga
Ruka usko surađuje s mozgom. Kada joj damo olovku te pritom zatvorimo oči, ruka se počinje gibati na papiru i neprekinutom linijom crtati tijek svojih misli koji su zapisane u kori mozga.
Ruka potom odabire bojice također dok su oči zatvorene. Povezuje se s bojama i odabire upravo one koje svojom vibracijom odgovaraju vibraciji naših emocija.
Crtom i bojom na papiru prikazujemo svoje misli i emocije, potencijale i blokade, prošlost i budućnost. Takva vrsta crteža zove se inicijalni ili dijagnostički crtež. On nam je polazišna točka za daljnju fraktalnu avanturu.
Zatim uzimamo kemijsku olovku i bojice te stvaramo crtež prema pravilima metode fraktalnog crteža. Crtamo raznovrsne linije kojima stvaramo nove životne putove.
Palimo lampice u glavi i zapravo stvaramo nove neuronske veze. Bojicama bojimo polja brojnim nijansama.
Na crtežu stvaramo nove kombinacije boja koje su u ravnoteži i harmoniji, baš kao što i naš život, pun segmenata, postaje uravnotežen i harmoničan.
Boja kao lijek
Ova metoda može poslužiti kao korekcija i kao terapija, odnosno kao prevencija i kao pomoćni alat pri liječenju i iscjeljivanju. Fraktalni crteži imaju snažno terapeutsko djelovanje jer bojama u određenim pritiscima povećavamo energiju u tijelu te boju koristimo kao lijek.
Kad jednom naučimo pravila crtanja fraktalnih crteža, otvara nam se potpuno nov svijet likovnog stvaranja u kojem crte i boje možemo birati svjesno, u svrhu vlastite korekcije.
Svaka od njih ima svoje značenje pa tako svjesnim odabirom kombinacija crta i boja možemo raditi ne samo na ukupnom zdravlju, nego i na samoostvarenju kroz odnose i posao.
Bez obzira koja vrsta crteža bila, ona omogućuje širenje sklada, mira, zadovoljstva i veselja u tijelu.
Ova metoda namijenjena je svima koji se ne boje držati olovku i bojice u ruci, a pritom nije potrebno imati umjetničko predznanje niti određenu razinu vještine u crtanju.
Fraktalne crteže jednako vole crtati djeca i odrasli. Preporuka za crtanje i bojenje za sve je ista, samo je pristup drugačiji.
Za djecu i odrasle
U Hrvatskoj se metoda fraktalnog crteža primjenjuje od 2011. godine, kad se autorica teksta upoznala s ovom metodom te od tada s veseljem radi s ljudima i širi informacije o fraktalnim crtežima.
Osmislila je program „Od fraktala do punog potencijala“ tijekom kojeg djeca istodobno razvijaju svoje kognitivne, emocionalne i socijalne snage.
Naime, crtajući fraktalne crteže djeca razvijaju pažnju i koncentraciju te sposobnost pamćenja i učenja.
Crtanjem i bojenjem smanjuju komplekse, strahove i nemire te razvijaju samopouzdanje i samopoštovanje, jačaju karakter i razvijaju potrebu za ostvarenjem vlastitih ciljeva.
Radom na razvoju motorike i senzorike utječemo na rani razvoj dječjeg mozga. No mozak se ne razvija samo kod djece.Neuroplastičnost mozga pokazuje da se mozak može mijenjati i poboljšavati i kod odraslih.
Tijekom crtanja svi postajemo mala djeca kojoj raznovrsne linije i šarene boje otkrivaju nov svijet – svijet vlastitih mogućnosti.