Rajčica, jabuka, jaja: 12 namirnica koje ste cijeli život krivo pohranjivali
Bacanje hrane znači da bacate novac. Što ako postoji način da produžite rok trajanja namirnicama i zauzvrat uštedite? Mlijeko, jabuka, rajčica, jaja... samo su neke od namirnica koje ste vjerojatno pogrešno pohranjivali
Naime, mnogi još ne znaju da je većina kvarljive hrane sigurna za jelo i nakon što je istekao rok trajanja istaknut na ambalaži, pa tu hranu što zbog neznanja, a što zbog predostrožnosti, bacaju u smeće.
Znate li kako se pravilno pohranjuju namirnice, kako ih je najbolje očuvati i koliko dugo uopće mogu stajati? Naime, svaka namirnica je namirnica za sebe i svaka od njih ima svoja pravila. Donosimo popis 12 namirnica koje gotovo uvijek imate u svom domu i kako ih sačuvati da budu sigurne za konzumiranje.
1. Jaja
Pohranjivanje jaja u originalnoj kutiji na polici u hladnjaku očuvat će ih svježima barem 3-4 tjedna nakon datuma isteka roka. Međutim, pripazite! Nipošto ih nemojte držati u vratima hladnjaka jer ih to čini osjetljivijima zbog česte promjene temperature.
2. Mlijeko
Mnogi od nas čine pogrešku kada je pohrana mlijeka u hladnjaku u pitanju. Nerijetko ga držimo u vratima baš kao i jaja. No, mlijeko čuvajte na polici u stražnjem dijelu hladnjaka jer je upravo to najhladnije mjesto.
3. Ostaci hrane
Ostatke hrane koji su vam ostali od ručka ili večere, stavite u hladnjak u roku od 2 sata nakon kuhanja. Koristite široke i plitke posude. Pripazite i vodite računa da ne stoje više od pet dana.
4. Jabuka
Jabuku nemojte naprosto staviti u hladnjak. Savjet je da je stavite u vrećicu za zamrzavanje, a potom u hladnjak. Ako pohranjujete narezanu, odnosno kriške jabuka, bilo bi dobro da ih pokapate s nekoliko kapi limuna kako ne bi izgubile boju i potamnile.
5. Bobičasto voće
Borovnice, kupine, maline i ribizle čuvajte u hladnjaku u izvornoj posudici u kojoj ste ih kupili. Plodove dobro pregledajte i odstranite oštećene ili one koji su već počeli trunuti. Bobičasto voće nemojte prati sve do trenutka do kad ga ne butede imalu namjeru pojesti.
6. Sirovo meso
Zamotajte sirovo meso u barem dvije vrećice. Ne stavljajte ga pored gotove hrane u slučaju da dođe do curenja.
7. Orašasti plodovi
Imate li namjeru svoje orašaste plodove pojesti u roku od mjesec dana ili dva, možete ih držati na sobnoj temperaturi. Ukoliko ih ne pojedete u predviđenom vremenskom roku, spremite ih u hladnjak gdje mogu ostati i do godine dana.
8. Gljive
Nemojte prati gljive prije nego što ih spremite. Stavite ih u papirnatu vrećicu u hladnjaku i održavajte ih suhima.
9. Grožđe
Grožđe stavite u vrećicu (ako je već tako pakirano, nemojte ga vaditi), a potom ga zamotajte u papirnati ubrus. To će apsorbirati vlagu koja može uzrokovati pojavu plijesni. Grožđe nemojte prati sve dok se ne odlučite da ga pojedete.
10. Banane
Nemojte ih držati i čuvati u “grozdu” odnosno zajedno. Banane odvojite svaku zasebno, a potom svaku od njih stavite u vrećicu za pohranu. Nemojte ih spremati u hladnjak jer će dobiti tamne i smeđe mrlje.
11. Tvrdi sir
Možete ga jesti i nakon isteka roka koji je označen na pakiranju ako ga pravilno u međuvremenu pohranite. Da bi vaš tvrdi sir bio siguran za konzumaciju još 2 do 4 mjeseca nakon isteka roka trajanja, čuvajte ga tako što ćete ga zamotati u foliju koja otporna na vlagu.
12. Rajčice
Cherry rajčice u hladnjak spremite u pakiranju u kojem ste ih kupili u trgovini. Većim rajčicama trebali biste dopustiti da dozriju izvan hladnjaka te ih u hladnjak spremiti tek kada postanu skroz crvene.