“Upomoć, sve me boli!”: Pokora zvana fibromialgija nije umišljena bolest
Bol po cijelom tijelu, osjetljivost na pritisak, krutost zglobova, umor, tegobe sa spavanjem i slaba koncentracija: ovo je svakodnevica oboljelih od fibromialgije
Medicina nema lijeka za ovu bolest, ali znade da fibromialgiju uzrokuje poremećaj u percepciji bola u mozgu i radi na razvoju sve bolje dijagnostike i terapije.
Fibromialgija zahvaća oko 3% stanovništva, od kojih su dvije trećine žene. Naziv bolesti je grčko-latinska složenica koja znači bol u mišićima i vezivnom vlaknastom tkivu. Neupućeni potcjenjuju patnju žrtava fibromijalgije nazivajući ih umišljenim bolesnicima iako je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priznala ovu bolest 1992.
Budući da su fibromialgičari općenito tjelesno osjetljiviji, njih pritisak na palac boli jače nego zdrave ljude. Pregled uključuje izlaganje palca pritisku, toplini i hladnoći u trajanju od jedne minute
Što oboljeli proživljava?
Središnji je simptom opći bol u mišićima, zglobovima i ligamentima. Uz to je redovno prisutan ozbiljan umor i krutost zglobova, koja je najizraženija nakon spavanja ili dužeg ležanja. Prateći su simptomi poremećaji spavanja, smetnje s pamćenjem, slaba koncentracija i glavobolja. Sekundarno se javljaju depresija i anksioznost zbog nemogućnosti vođenja normalnog života. Fibromijalgija nije degenerativna bolest, što znači da se ne pogoršava s vremenom, ali intenzitet simptoma varira. Faze u kojima su simptomi stabilni izmjenjuju se s fazama u kojima se pogoršavaju. Kod svakog je pacijenta stanje drukčije pa je teško uvesti jedinstvenu terapiju koja bi djelovala kod svakoga.
Dijagnoza putem 18 bolnih točaka
Ako slutite da bi nabrojeni simptomi mogli potjecati od fibromialgije, obratite se liječniku opće prakse, a on će procijeniti i odrediti daljnje postupke. Ne postoje specifične laboratorijske pretrage iz kojih je moguće dijagnosticirati fibromialgiju, ali je sistematski pregled koristan radi isključivanja drugih bolesti. Za najprecizniju dijagnozu koriste se kriteriji Američkog udruženja reumatologa. Klasična metoda dijagnosticiranja sastoji se od stimuliranja 18 bolnih mjesta na tijelu koja su osobito osjetljiva kod oboljelih od fibromialgije. Ako pri pregledu pacijent reagira na 11 ili više osjetljivih točaka, to je znak da se vjerojatno radi o fibromialgiji. Budući da su fibromialgičari općenito tjelesno osjetljiviji, njih pritisak na palac boli jače nego zdrave ljude. Pregled uključuje izlaganje palca pritisku, toplini i hladnoći u trajanju od jedne minute. Tim je jednostavnim pregledom moguće otkriti bolest i utvrditi je li blaga, umjerena ili teška. Pored kontrole osjetljivih točaka i palca, liječnik će provjeriti pati li pacijent od stalnog umora, tegoba sa spavanjem, smanjene koncentracije i čestih glavobolja duže od tri mjeseca.
Fibromijalgija i liječenje
Fibromialgiju zasad nije moguće izliječiti, ali se mogu ublažiti tegobe koje uzrokuje. Terapija mora biti prilagođena pacijentu, a obuhvaća lijekove raznih klasa, vježbe, prehranu i psihološku pomoć. U liječenju može sudjelovati više specijalista. Savjetuje se raznovrsna i uravnotežena prehrana bogata svježim voćem i povrćem bogatim vitaminima, mineralima i vlaknima. Preporučene namirnice uključuju orašaste plodove, sjemenke, plava riba, djevičansko maslinovo ulje i dnevna pločica tamne čokolade jer ona sadrži triptofan, koji ublažuje bol i stres. Izbjegavajte kofein i visoko prerađenu hranu.
Umjereno i po mogućnosti svakodnevno vježbajte. Žustro hodajte, trčite, plivajte, plešite, ali bez iscrpljivanja. Umjereni tjelesni napori potiču lučenje endorfina i enkefalina, prirodnih sredstava za suzbijanje boli. Pilates, joga ili tai-či dvaput tjedno pomoći će vam da se opustite i da unaprijedite držanje i ravnotežu. Lijekovi su najvažniji dio terapije. Osim analgetika od velike su koristi antidepresivi jer podižu raspoloženje, ublažavaju anksioznost, a istovremeno smanjuju osjet tjelesne boli na nivou mozga. Dok analgetici djeluju brzo i kratkoročno, antidepresivi imaju učinak samo ako ih uzimate redovno i dugotrajno. Iskušajte i psihoterapiju jer vam može pomoći da se bolje nosite s tjelesnom boli i njenim utjecajem na vašu svakodnevicu.
Bol viđena na ekranu
Dan Clauw s Mičigenskog sveučilišta testirao je pacijente od fibromialgije tehnikom pritiskanja palca. Istovremeno im je snimao mozgove magnetskom rezonancijom i utvrdio da je subjektivan osjet boli pacijenata praćen aktivacijom moždanih regija koje obrađuju bol. Njihova je bol, dakle, bila stvarna, piše ProHealth.
Bolna supstancija P i pogled u dubinu oka
Istraživanja otkrila su da oboljeli od fibromialgije imaju dva do tri puta veće količine supstancije P, neuroprijenosnika koji sudjeluje u slanju bolnih poruka kroz živčani sustav. Kod žrtava fibromialgije sustav prenošenja bolnih signala razvijeniji je nego kod zdravih ljudi.
Novija dijagnostička metoda sastoji se od oftalmološkog pregleda tehnikom tomografije. Pregled utvrđuje je li došlo do stanjivanja sloja živčanih vlakana u oku. Takav nalaz sugerira da postoji nepravilnost u središtem živčanom sustavu, gdje se nalazi centar za regulaciju boli.