Zanimljivosti i savjeti - 22. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

U hrani je najveći rizik: Znanstvenici otkrili glavnog krivca za rak debelog crijeva

Novo znanstveno istraživanje provedeno na Klinici Cleveland otkrilo je da su molekule iz hrane zvane metaboliti glavni uzročnici ranog kolorektalnog raka. Najviše zabrinutosti znanstvenika izazvali su metaboliti u crvenom i prerađenom mesu

rak debelog crijeva metaboliti crveno preradeno meso

Istraživači tvrde da je najbolji način prevencije raka kod mladih osoba kvalitetna prehrana.

Onkolog Suneel Kamath objasnio je da se u liječenju i prevenciji na mlade i stare ne mogu primijeniti iste metode. “Na kraju dana, nepraktično je primijeniti naše modele skrbi za one starije od 60 godina na mlađe osobe jednostavno zato što ne možemo svima u sustavu godišnje raditi kolonoskopije,” objašnjava. “Ono što je mnogo izvedivije jest dati svima u sustavu jednostavan test za mjerenje biomarkera koji određuje njihov rizik za kolorektalni rak. Tada možemo dati odgovarajuće pretrage onima koji su najviše u riziku.”

Kako piše web portal Zagreb info, istraživanje su predvodili bivši klinički suradnik dr. Thejus Jayakrishnan i Naseer Sangwan voditelj tima za mikrobno sekvenciranje i analitiku. Proveli su opsežne analize podataka pacijenata koji su primali skrb zbog ranog kolorektalnog raka.

Znanstvenici su analizirali podatke uz pomoć umjetne inteligencije

Jedna prethodna studija ovog tima identificirala je razlike u metabolitima koji uzrokuju rano i još ranije javljanje ovog oblika raka, dok je drugo istraživanje opisalo razlike u crijevnom mikrobiomu kod mladih i starih osoba. Ova istraživanja postavila su temelje ovom novom.

Dr. Sangwan i njegov tim razvili su algoritam umjetne inteligencije (AI) za kombiniranje i analizu postojećih skupova podataka iz studija kako bi se razjasnilo koji su čimbenici najrelevantniji za buduća istraživanja. Iznenađujuće, analiza dr. Sangwana otkrila je da su razlike u prehrani (utvrđene analizom metabolita) odgovorne za značajan dio razlika uočenih između mlađih i starijih pacijenata.

“Počeli smo se fokusirati na crijevni mikrobiom kao glavni izvor rizika nastajanja kolorektalnog raka. Već znamo koji to metaboliti utječu na njegov nastanak”, rekao je dr. Sangwan.

Kod mlađih pacijenata povećanom riziku pridonosi prehrana s pretjeranim unosom crvenog i prerađenog mesa

Ovo otkriće je obradovalo znanstvenike jer je s medicinske strane lakše identificirati pacijente brojenjem metabolita u krvi nego sekvenciranjem bakterijske DNA. Mikrobiom u nama može promijeniti mijenjanjem prehrambenih navika.

Mlađi pacijenti s rakom debelog crijeva imali su više razine metabolita povezanih s proizvodnjom i metabolizmom aminokiseline zvane arginin, te s ciklusom uree u usporedbi s njihovim starijim vršnjacima. Te razlike mogu biti povezane s dugotrajnim unosom crvenog i prerađenog mesa.

Nakon što pokažu da su metaboliti arginina i ciklusa uree (i, posljedično, pretjerani unos crvenog i prerađenog mesa) povišeni kod mlađih odraslih osoba s rakom debelog crijeva na nacionalnoj razini, planiraju testirati mogu li određene dijete ili komercijalno dostupni lijekovi koji reguliraju proizvodnju arginina i ciklus uree pomoći u prevenciji ili čak liječenju ranog kolorektalnog raka.

ljetna konstipacija

Ljetna konstipacija: kako se na prirodan način riješiti zatvora

Pojačano znojenje tijekom ljetnih mjeseci čest je uzrok konstipacije, odnosno zatvora. Osim korištenja laksativa po preporuci liječnika ili ljekarnika,...

SAZNAJTE VIŠE

Savjet mladima za prevenciju raka debelog crijeva

Dr. Kamath kaže da, iako je potrebno više istraživanja kako bi se točno razumjelo kako prehrambeni čimbenici uzrokuju rak debelog crijeva, njegova su trenutna otkrića već promijenila način na koji pruža skrb pacijentima.

“Iako sam prije ove studije znao da je prehrana važan čimbenik rizika za rak debelog crijeva, nisam uvijek razgovarao o tome sa svojim pacijentima tijekom njihovog prvog posjeta,” kaže dr. Kamath. “Sada se uvijek pobrinem da to spomenem svojim pacijentima, kao i bilo kojim zdravim prijateljima ili članovima obitelji koji dolaze s njima, kako bih im pokušao dati alate koje trebaju za donošenje informiranih odluka o svom načinu života.”

Više informacija o znanstvenom istraživanju pročitajte na ovom linku.

Korišten izvor: Zagreb info

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button