Što smo naučili u karanteni: 3 fina jela iz konzervi
Vjerojatno su i vaše police još uvijek pune konzervi kupljenih za „karantensku“ zalihu. Donosimo vam recepte za tri brza i ukusna jela
Svi ćemo se složiti da je svježe uvijek zdravije i treba biti apsolutno prvi izbor u kuhinji. No tijekom karantene utvrdili smo lekciju koje se mnogi još sjećaju iz razdoblja rata – ponekad je potrebno osloniti se na zalihe trajnih proizvoda, točnije, na konzerve i tube. Stoga i ne čudi da su među prvim proizvodima koji su nestali s polica bili grah, grašak, pelati, kao i vrećice smrznutog povrća.
Ostati doma je pravi izazov: Organizacija života tijekom karantene
Činjenica je da su mnogi od nas tada i pretjerali s kupovinom, pa se sad smišljaju različita jela kako bi se napravilo malo mjesta u prenatrpanoj smočnici ili „dubokom“.
Prikupili smo za vas nekoliko ultrabrzih, jednostavnih, a vrlo ukusnih recepata koji vam mogu povremeno „uletjeti“ u tjedni jelovnik. Za neke od njih dovoljno je izdvojiti tek pola sata.
Grah s kobasicama
- velika limenka graha
- 1 manji nasjeckan luk
- češanj češnjaka
- 1 mrkva narezana na tanje kolutiće
- komadić slanine nasjeckan na kockice
- nasjeckano lišće peršina
- slatka crvena paprika
- mješavina začina (Vegeta ili slično)
- sol, papar
- par kobasica, primjerice kranjske, narezane na kolutiće
Priprema: U posudi na zagrijanom ulju dinstajte luk, a potom dodajte češnjak, slaninu, kolutiće kobasice i mrkvu. Miješajte minutu ili dvije te dodajte i ocijeđeni grah iz limenke i još malo miješajte kako bi se sve dobro sjedinilo. Dolijte toplu vodu, toliko da grah bude prekriven te začinite po ukusu (sol, papar, peršin, slatka crvena paprika, Vegeta). Nakon što zakipi, kuhajte na tihoj vatri 15 do 20 minuta. Želite li da grah bude gušći, dodajte pred kraj kuhanja otprilike jednu jušnu žlicu krušnih mrvica, pažljivo da se ne naprave grudice, te kuhajte još minutu ili dvije.
Sočna piletina s graškom i kukuruzom
- limenka kukuruza i graška (mješavina povrća ili odvojeno)
- pileći file
- 1 manji nasjeckan luk
- nasjeckano lišće peršina
- Vegeta ili temeljac
- malo glatkog brašna
- sol
- 40 g maslaca
- maslinovo ulje
- aceto balsamico
Priprema: Pileći file razrežemo na odreske, posolimo i uvaljamo u brašno. Na srednje jakoj vatri na malo maslinovog ulja rastopimo maslac te na njemu pržimo piletinu dok ne poprimi lijepu zlatnu boju (3 do 5 minuta sa svake strane). Izvadimo piletinu na tanjur, rastopimo u posudi još malo maslaca, pa dinstamo luk, potom dodamo grašak i kukuruz, podlijemo s malo vode i kuhamo još dvije tri minute. Vratimo piletinu, preko odrezaka prelijemo aceto balsamico, posipamo jelo s nasjeckanim peršinom te poslužimo uz njokice ili tjesteninu. Napomena: Jelo je jako ukusno ako, osim graška i kukuruza dodamo i nasjeckanu žutu ili crvenu papriku. Pustite mašti na volju, igrajte se s povrćem.
Brzi namaz od slanutka (hummus)
- limenka slanutka
- sok od pola limuna
- 2 žlice tahini paste (pasta od sezama)
- 2 češnja češnjaka
- malo crvene paprike
- 4 žlice maslinovog ulja (slobodno i više)
Pravilna probava počinje u ustima – žvačete li dovoljno dugo zalogaje?
Probavni sustav je, uz kožu, veza našeg organizma s vanjskim svijetom, a njegovi su najvažniji dijelovi usta, želudac, tanko...
SAZNAJTE VIŠEPriprema: Slanutak iz limenke ocijedite i prokuhajte nekoliko minuta u kipućoj vodi. Izlijte vodu te izmiksajte štapnim mikserom. Dodajte iscijeđeni češnjak, maslinovo ulje, sok od limuna, malo crvene paprike, tahini pastu, malo vode, posolite i popaprite. Miksajte ponovno štapnim mikserom dok smjesa ne postane jednolična i glatka. Ako je previše gusta, slobodno dodajte još malo limunovog soka ili vode, već kako volite. Napomena: tahini nije uvijek dostupan u trgovinama. Iako je sastavni dio humusa, vjerujte nam da je namaz ukusan i bez njega. Namaz posebno paše uz lepinje, mogu se u njega umakati krekeri, a paše i kao dodatak salatama.