Pobjegnite “iz zatvora“: nudimo vam nekoliko ključnih savjeta za opstipaciju
Velik broj ljudi ima tegobe zbog opstipacije. Odgovarajuća prehrana uz izbor blagotvornih namirnica i nutrijenata, ključan je potez u njezinu rješavanju
Ako se isključe bolesti čiji simptom može biti neredovito pražnjenje crijeva, kod opstipacije najprije treba korigirati prehranu. Izbjegnite zatvor konzumirajući više povrća i voća, posebno šljiva, te uzimajući mineral magnezij i druge, za probavu blagotvorne nutrijente.
Opstipacija obuhvaća rijetko pražnjenje crijeva, osjećaj nepotpunog pražnjenja te napinjanje i pritisak prilikom pražnjenja crijeva. Broj i učestalost stolica su individualni pa redovito pražnjenje crijeva mogu biti 2-3 stolice dnevno do 2-3 stolice tjedno. Opstipacija, dakle, predstavlja izostanak redovite stolice, a konstipacija je, pak, pojam koji opisuje manje od 3 stolice tjedno u duljem vremenskom periodu.
Opstipacija, dakle, predstavlja izostanak redovite stolice, a konstipacija je, pak, pojam koji opisuje manje od 3 stolice tjedno u duljem vremenskom periodu
Prolazna i česta opstipacija
Uloga probavnog sustava je razgradnja hrane te apsorpcija hranjivih sastojaka. U debelom crijevu dolazi do apsorpcije mineralnih tvari i vode, a bakterijska fermentacija oblikuje stolicu. Od uzimanja hrane do defekacije obično prođe 24 sata i više.
Sam proces probave, pa tako i pražnjenje crijeva, ovisi o mnogo čimbenika: vrsti i količini hrane koju jedemo, unosu tekućine, fizičkoj aktivnosti te nekim lijekovima. Jednako tako, prolazna opstipacija uobičajena je pojava prilikom: putovanja, promjene okoline ili izloženosti stresu. Takva opstipacija najčešće je bezazlena, pogotovo ako se ne ponavlja. Opstipacija je česta pojava i tijekom trudnoće, nakon porođaja i operacija, kod starijih nepokretnih osoba, a problem je posebno izražen i kod pacijenata koji imaju hemoroidalne tegobe
Neugodne popratne pojave
Česta ili dugotrajna opstipacija ima neugodne popratne pojave, kao što su:
- osjećaj punoće i pritiska u rektumu,
- bolno napinjanje i tjeranje na pražnjenje crijeva,
- jaka trbušna bol,
- nadutost,
- oslabljen apetit
- često je prisutan i osjećaj umora te slabosti jer se organizam ne oslobađa toksina.
Ako problem s opstipacijom postoji dulje vrijeme, potrebno je o tome obavijestiti liječnika koji će dijagnostičkim postupcima provjeriti radi li se o bolesnom stanju.
Odgovarajuća prehrana
Kada se isključe bolesti koje kao simptom mogu imati opstipaciju, potrebno je detaljno proučiti prehrambene i životne navike koje mogu biti uzrokom tih poremećaja. Prehrana bi trebala uključivati što viševlaknastih hrane, kao što su voće i povrće. Nikad ne treba zaboraviti na prehrambenu piramidu i uravnotežen unos makronutrijenata. Također, treba smanjiti unos prerađene hrane i hrane s malo ostataka. Bitno je piti puno tekućine, redovito se kretati te smanjiti stres i napetost. Jedan od problema jest i izbjegavanje tempiranja stolice prema nagonu.
Prehrana bi trebala uključivati što viševlaknastih hrane, kao što su voće i povrće
Izbor odgovarajućeg laksativa
Za rješavanje opstipacije i olakšavanje tegoba postoji cijeli niz proizvoda – laksativa koji se, ovisno o načinu na koji djeluju, mogu podijeliti u nekoliko kategorija:
- kontaktni laksativi,
- osmotski laksativi,
- sredstva koja bubre,
- emolijentni laksativi i
- antiapsorpcijski laksativi.
Neki se mogu dobiti isključivo po preporuci liječnika, no postoji i niz preparata koji se u ljekarni mogu nabaviti bez recepta. Takvi su, primjerice, preparati s laktulozom – sintetskim disaharidom galaktoze i fruktoze.
Bakterijskom fermentacijom u debelom crijevu laktuloza se razgrađuje na manje organske kiseline, kao što su mliječna i octena, koje zatim izazivaju lokalni hiperosmotski učinak. Jednostavnije rečeno, vežu vodu, omekšavaju i povećavaju obujam fekalne mase te se na taj način olakšava njezin prolazak.
Laktuloza djeluje za oko 24 do 48 sati. Osim omekšavanja stolice, laktuloza ima i prebiotski učinak, odnosno podržava rast zaštitne mikrobne flore u crijevima, koja je nužna za normalan rad probavnog sustava. Laktuloza je sigurna za primjenu i kod djece i kod trudnica, a preporučuje se, ako je potrebno, i prije i nakon operativnih zahvata. Za lakše i manje bolno pražnjenje crijeva posebno se preporučuje osobama s hemoroidima, koje prehranom ne mogu omekšati stolicu.
Preparate s laktulozom potrebno je konzumirati s vodom, a može se primjenjivati uz obrok ili neovisno o njemu. Ako je potrebno, laktuloza se može konzumirati i dulje vrijeme, no ako se problem ponavlja, svakako bi trebalo posjetiti liječnika.
Magnezij i šljive
Osim laktuloze, pomoć kod opstipacije može pružiti i svima dobro poznati mineral magnezij. Magnezij djeluje na mišiće, opušta ih pa tako opušta i crijeva te olakšava probavu. Osim toga, privlači vodu te na taj način, slično kao i laktuloza, povećava obujam stolice.
Također, ne smijemo zaboraviti spomenuti pomoć iz prirode u obliku raznog voća. Najpoznatija je, svakako, šljiva, koja uz veliki udio neprobavljivih vlakana ima i još jedan vrlo bitan sastojak – sorbitol. Sorbitol ima djelovanje osmotskog lakstativa koji navlači vodu. Osim toga, šljiva je bogata vitaminima i mineralima te polifenolima.