Nova nada za liječenje: Personalizirana CAR-T terapija stiže u KBC Zagreb
Personalizirana CAR-T terapija konačno će biti dostupna u Hrvatskoj, točnije u KBC Zagreb
Svi se sjećaju malene Nore Šitum koja se borila s limfoblastičnom leukemijom i, nažalost, nije dočekala primjenu CAR-T metode liječenja, odnosno liječenja vlastitim stanicama.
Dobra je vijest da je sada KBC Zagreb postao prva bolnica u ovom dijelu Europe u kojoj će se od nove godine primjenjivati personalizirana CAR-T terapija. CAR-T terapija je personalizirana terapija vlastitim modificiranim stanicama koje uništavaju stanice raka.
Posljednjih desetljeća postignut je izvanredan napredak u liječenju dječjih malignih bolesti
CAR-T terapija u KBC Zagreb
CAR-T metoda se temelji na korištenju bijelih krvnih T-stanica koje se genetski modificiraju na način da napadaju i uništavaju stanice raka. Tako poboljšane vraćaju se u organizam i potiču imunološki sustav da napada maligne stanice.
“Stanice u laboratoriju se uzgajaju oko 14 dana, čeka se određeni broj stanica koji imaju terapijsku vrijednost, stanice se zamrzavaju u SAD-u, vraćaju se k nama na čuvanje, do trenutka kada terapija pacijentu treba biti dana”, objasnila je Branka Golubić-Ćepulić, predstojnica Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu i transplantacijsku biologiju, za Dnevnik.hr.
Malena Mila ujedinila Hrvatsku: Ovo je podvrsta leukemije od koje boluje
Hrvatska se ujedinila i prikupila 18 milijuna kn za dvogodišnju Milu Rončević, koja boluje od teške i rijetke akutne...
SAZNAJTE VIŠENova nada za oboljele
Dodala je da se 40 do 45% bolesnika može izliječiti tom metodom. U Hrvatskoj na godinu od akutne limfoblastične leukemije oboli između 25 i 35 djece. Stoga je ova CAR-T metoda nova nada za oboljele.
Terapija košta dva i pol milijuna kuna te je uvrštena na listu posebno skupih lijekova HZZO-a. Svi pacijenti kojima je to potrebno moći će primiti terapiju i ne postoji ograničenje broja koji bi HZZO nametao za korištenje tog fonda, piše Dnevnik.hr.