Može li pravilno disanje pomoći u gubitku suvišnih kilograma?
Dišemo spontano i nesvjesno, pa malokad razmišljamo o dahu kao moćnom “alatu“ kojim možemo i svjesno upravljati kako bismo poboljšali svoje zdravlje i vitalnost
Pravilno, duboko disanje (po mogućnosti na svježem zraku) pokazalo se izvrsnom vježbom za temeljito prožimanje tijela kisikom, jačanje muskulature koja omogućuje dišne pokrete (dijafragme odnosno ošita, međurebrenih i trbušnih mišića), uravnoteženje krvnog tlaka, smanjenje stresa i razbistravanje uma, ublažavanje boli i upala, poboljšanje probave i osnaživanje imuniteta.
S blagodatima disanja odnedavno se povezuje i – mršavljenje. Naime, znanstvenici Ruben Meerman iz Sydneyja i Tanya G.K. Bentley iz Los Angelesa popularizirali su teoriju da se prekomjerna masnoća izlučuje iz tijela uglavnom u obliku ugljičnog dioksida koji izdišemo.
„Izdisanje“ masti
Ruben Meerman autor je knjige Big Fat Myths u kojoj analizira kako se masnoće na molekularnoj razini razgrađuju u organizmu. Kada gubimo na tjelesnoj masi, dolazi do procesa oksidacije, a pritom se „otključava“ ugljik zarobljen u masnim stanicama te se otpušta ponajprije izdisanjem kroz pluća, smatra Meerman. Uzevši za primjer osobu koja je izgubila deset kilograma masnog tkiva, Meerman objašnjava da to konkretno znači kako se u procesu oksidacije 8,4 kilograma masti u konačnici izdiše kao ugljikov dioksid, a preostalih 1,6 kilograma masnoća izdiše se u obliku vodene pare.
Tanya G.K. Bentley, osnivačica i direktorica američkog centra za zdravstvena istraživanja Health and Human Performance Foundation, također smatra da je disanje ključno pri mršavljenju. No, to nipošto ne znači da već pukim udisanjem i izdisanjem zraka možemo automatski istopiti višak kilograma. Za reguliranje tjelesne težine i dalje su nužne fizička aktivnost i pravilna prehrana – štoviše, upravo zahvaljujući tome pospješuje se otpuštanje masti u obliku ugljičnog dioksida, tvrde Bentley i Meerman.
Premda spomenuta teorija nije široko prihvaćena, ostaje činjenica da pravilno, duboko disanje pospješuje tjelesne funkcije (a time vjerojatno pridonosi i razgradnji prekomjernih masnoća) te smanjuje napetost i jača koncentraciju, pa se lakše mogu postići zacrtani ciljevi u mršavljenju.
Kako vježbati disanje?
Svakako nije naodmet prakticirati vježbe disanja i u bilo kojoj drugoj situaciji, osobito u današnjim pandemijskim vremenima pojačanog stresa i neizvjesnosti. Najjednostavnija je, a vrlo učinkovita vježba duboko trbušno disanje tako da izdisaj bude dvostruko dulji nego udisaj. Primjerice, udahnite zrak kroz nos, duboko do trbuha, brojeći pritom do 3, a izdisaj (kroz nos ili usta) neka traje dok nabrojite do 6. Svakodnevno tako dišite barem pet, a po mogućnosti deset minuta.
Stručnjaci za disanje preporučuju i jednostavnu vježbu s kratkim stankama, u omjeru 2:1:4:1. Sjednite mirno, uspravno i udobno. Zatvorite oči i dišite na nos. Udahnite brojeći do 2, nakratko zadržite dah (brojeći do 1), pa lagano izdišite tako da nabrojite do 4. Potom nakratko zastanite (brojeći do 1), pa ponovno krenite s početnim udahom. Tako dišite pet minuta.
Tehnike disanja: kako pravilno disati i poboljšati zdravlje
Trbušno disanje ili disanje iz dijafragme kamen je temeljac za mnoge tehnike disanja, a donosi dobrobiti našem mentalnom i...
SAZNAJTE VIŠEPopularna je tehnika disanja i takozvani box breathing ili square breathing u omjeru 4:4:4:4. Na početku izdahnite sav zrak te zadržite „prazna“ pluća brojeći do 4. Potom duboko udišite kroz nos tako da nabrojite do 4. Zadržite dah brojeći do 4, a nastojte se pritom osjećati „otvoreno“, bez pozadinskog pritiska. Naposljetku glatko izdahnite kroz nos, također brojeći do 4. Za smirenje tijela i uma preporučuje se pet minuta takvog disanja.