Mit ili istina: utječe li seksualna aktivnost na sportsku izvedbu?
Rasprave o utjecaju seksa na sportsku izvedbu datiraju još od antičkih vremena. Čak i danas postoje dvije struje – oni koji su uvjereni u povoljno djelovanje intimnih odnosa te oni koji smatraju da je apstinencija najbolji izbor.
Prema povijesnim zapisima, u drevnoj Grčkoj i Rimu su se atleti uoči natjecanja običavali suzdržavati od spolnih odnosa jer smatralo se da će tako očuvati energiju, žestinu i usredotočenost.
Za i protiv
Antički običaj apstinencije navodno je i danas uvriježen u svijetu sporta, među ostalim zbog uvjerenja da seksualna aktivnost smanjuje razinu testosterona koji je bitan za mišićnu snagu i izdržljivost. Testosteron je najpoznatiji kao muški hormon, no ima važnu ulogu i u ženskom organizmu. Također je rašireno uvjerenje da seks nedugo prije sportskog natjecanja povećava iscrpljenost i dekoncentraciju, pa bi se to moglo nepovoljno odraziti na rezultate.
S druge strane, mnogi smatraju da seks može povoljno djelovati na sportsku izvedbu jer ima opuštajući i rasterećujući učinak.
O takvoj povezanosti seksualnih i sportskih aktivnosti puno se govori, ali i argumenti „za“ i „protiv“ imaju malo znanstvenog pokrića. Budući da su istraživanja na tu temu u svijetu prilično rijetka a proturječna, neki znanstvenici odlučili su „pročešljati“ razne baze podataka i sustavno ih analizirati.
Što su pokazale znanstvene analize?
Prva sveobuhvatna analiza o utjecaju seksa na sportsku izvedbu provedena je pod vodstvom Laure Stefani, profesorice sportske medicine na Sveučilištu u Firenci, a objavljena je 2016. u časopisu Frontiers in Physiology.
Drugu analizu proveli su profesor sportske medicine Gerald Zavorsky te specijalistica ginekologije i kirurgije Rebecca Ann Brooks s američkog Sveučilišta California Davis, a objavljena je 2022. u časopisu Nature.
Temeljem tih analiza izneseni su sljedeći zaključci:
- Seksualna aktivnost ne uzrokuje „pad“ testosterona koji navodno smanjuje sportsku izvedbu. Štoviše, neka istraživanja su pokazala da se razina testosterona i kod muškaraca i kod žena povećava nakon seksa.
- Potrošnja energije pri seksualnoj aktivnosti nije tako velika kao što se općenito smatra. U prosjeku se pri seksu sagori do 50-ak kalorija, što je jednako usponu stepenicama na drugi kat. Čak i ako je seks „živahniji“ i dugotrajniji, to za sportaše ne bi trebalo biti posebno iscrpljujuće. Veći problem može biti manjak sna te seks u kombinaciji s nezdravim navikama poput cigareta, alkohola i droge.
- U danima uoči sportskog natjecanja, sama seksualna aktivnost nema nepovoljan utjecaj na snagu i izdržljivost. Doduše, neka istraživanja su pokazala da se seks neposredno prije natjecanja (točnije, u roku od dva sata) ipak može malo nepovoljnije odraziti na spremnost i rezultate.
Bez čvrstih dokaza i relevantnih podataka
Ukratko, prema spomenutim analizama, nema čvrstih dokaza da se apstinencijom ili pak seksom uoči sportskog natjecanja može ciljano poboljšati izvedba. Seksualnost je vrlo individualna i vrlo složena jer svatko ima drukčija životna iskustva i stavove.
Kako hormoni utječu na raspoloženje i mentalno zdravlje
Hormoni utječu na naše svakodnevne aktivnosti, ponašanje, način izražavanja emocija te su rezultat interakcije endokrinog i živčanog sustava.
SAZNAJTE VIŠEObje analize također upozoravaju da je premalo znanstveno relevantnih podataka za bilo kakvo generaliziranje. Premda se utjecaj seksa na sport (osobito prije natjecanja) proučava već šezdesetak godina, u tome je sudjelovalo vrlo malo ispitanika, većinom muškaraca.
U istraživanjima nisu uzeti u obzir drugi važni čimbenici poput spavanja, prehrane i životnih navika, koji mogu biti itekako važni za sportsku izvedbu.