Ljekarnici sve češće izloženi nasilju na radnom mjestu
Istraživanje provedeno krajem prošle godine na više od 700 ljekarnika u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Crnoj Gori pokazuje da su često izloženi nasilju na radnom mjestu. Njih 80 posto verbalnom, 20 posto ispitanika prijavilo je da je jednom ili više puta doživjelo fizičko nasilje, a 20 posto i seksualno. Dok u komori rade na edukacijama i osnaživanju ljekarnika, upozoravaju i da je sve više onih koji biraju druga sigurnija radna mjesta
Daniela je u ljekarni, na svom radnom mjestu, u dvije godine doživjela četiri oružana napada.
„To su prepadi gdje vam osoba prijeti pištoljem, oružjem, bilo kakvim, znači vrlo stresno. Vrlo je to teško opisati, mislim da onaj prvi šok i stres koji osjetite, taj strah koji vas paralizira da ne možete se jednostavno sjetiti ni žurnog broja, koji trebate nazvati u toj situaciji“, rekla je magistra farmacije Daniela Kufner.
Takva situacija utječe na sve zaposlene pa su uveli i sigurnosne mjere, no verbalni napadi postali su svakodnevica.
„Znači, to su vam od običnih nekakvih psovki, možda njima potpuno bezazlenih do nekakvih povišenih tonova, grubih riječi, omalovažavanja, vrijeđanja“, dodala je Kufner.
Šokantni podaci istraživanja
Potvrđuje to i istraživanje provedeno potkraj prošle godine na više od 700 ljekarnika u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj gori i Bosni i Hercegovini.
„Rezultati su pokazali ono što su i slična istraživanja u drugim zemljama, a to je da su zdravstveni radnici, odnosno ljekarnici i ljekarnice izloženi vrlo često nasilju na svom radnom mjestu. Najčešća vrsta nasilja bilo je verbalno nasilje koje je doživjelo 80 posto naših ispitanika. Bilo je osim verbalnog, još fizičko nasilje i seksualno nasilje i tu su bili niži postoci“.
Najdostupniji su i najizloženiji zdravstveni djelatnici. Kroz ljekarne u prosjeku dnevno prođe od 500 do 700 osoba.
„Problem je mislim u tome što sve promjene u zdravstvu na neki način se lome na ljekarnicima i ta neka komunikacija koja ide prema pacijentima uvijek nekako dođe do nas i promjena liste i promjena cijene lijekova. Pacijenti se uglavnom ljute na nas iako mi na žalost ili na sreću nemamo nikakve veze s tim“, istaknula je predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo, mag. pharm.
Mag. pharm. Melita Petrović: „Pacijenti ne traže samo lijek, nego i razumijevanje i ohrabrenje“
Ljekarne ne čine samo lijekovi i drugi proizvodi na policama, njih čine i ljudi – stoga obilježavamo Hrvatski dan...
SAZNAJTE VIŠEOdljev radne snage iz ljekarni
Sve se više radi na osnaživanju ljekarnika organiziranjem različitih edukacija, a interes je golem. S druge strane sve je više onih koji biraju druga radna mjesta.
„U 2023. smo dobili informaciju da je u Zagrebu iz ljekarni otišlo otprilike 120 ljudi, otišli su raditi na neka uredska mjesta , u klinička ispitivanja ili neke druge segmente koji nisu blisko povezani sa zdravstvom, ali su otišli raditi jer im takav način rada i manja komunikacija jednostavno više odgovara“, kazala je Soldo.
To pak utječe na promjene radnog vremena pojedinih ljekarni, a kako bi zaustavili još veći odljev zaposlenih, apeliraju na sve da nasilje zamijene tolerancija i razumijevanje.
Izvor: https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/ljekarnici-sve-cesce-izlozeni-nasilju-na-radnom-mjestu-11456382