Heroji u bijelim kutama: Obilježavamo Hrvatski dan liječnika
Hrvatski dan liječnika obilježava se svake godine 26. veljače u znak sjećanja na osnivanje Hrvatskog liječničkog zbora 1874. godine
Hrvatski dan liječnika obilježava se još od 1874. godine. Tada je grupa od dvadeset i jednog liječnika utemeljila liječničko društvo, kako bi unaprijedila medicinsku struku. Iz zapisa dr. Andrije Štampara možemo pratiti stanje o broju i raspodjeli liječnika na našim područjima.
Sljedeći put kad odlučite nešto prešutjeti liječniku, razmislite o ovome…
Hrvatska ispod europskog prosjeka
Tako je od 1914. godine, kada je u Hrvatskoj i Slavoniji bilo 386 liječnika, njihov broj porastao do 1940. godine, kada je u Banovini Hrvatskoj bilo 1780 liječnika. Portal Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske zamjećuje sljedeći trend: „Bez obzira na višegodišnji, blago rastući trend broja liječnika prema broju stanovnika, taj je pokazatelj još uvijek ispod prosjeka zemalja članica Europske unije.“
To znači da je krajem 2015. godine u zdravstvenom sustavu na neodređeno i određeno radno vrijeme radilo 14.391 doktora medicine. Uz porast broja liječnika rastao je i udjel ženskih liječnika. Tako je „trend feminizacije“ liječničke profesije doveo do toga da danas imamo 62 posto liječnica u odnosu na 1989. godinu kada je udio liječnica po prvi put nadmašio udio muškaraca i bio je 50,2 posto. Prema novijim podacima Nacionalnog registra pružatelja zdravstvene zaštite i podacima objavljenim na web stranici HZJZ-a, u RH je 2018. godine bilo ukupno 15.047 doktora medicine, od kojih je manji broj ili 11% radilo u privatnim klinikama i ordinacijama
Manjak liječnika
Web portal Novog lista prenosi zanimljivu statistiku Eurostata koja baca dodatno svjetlo na situaciju u našoj zemlji. Prema Eurostatovim podacima, Hrvatska ima 336 liječnika na sto tisuća stanovnika. U EU je taj prosjek 351 liječnik na sto tisuća, tako da je to zaostajanje od četiri posto. Prethodnih je godina ono iznosilo između 10 i 15 posto.
»Manjak liječnika i razina preopterećenosti u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti najočitiji je iz nevjerojatnog podatka o 2,7 milijuna prekovremenih sati koje su liječnici odradili u 2017. godini. U primarnoj zaštiti je oko 200 timova bez nositelja, liječnika, dok bi primjena limita od 1500 pacijenata po timu kao garancija kvalitetne pružene zdravstvene usluge značio nedostatak dodatnih timova, tj. liječnika«, iznio je podatke za Novi list šef Liječničke komore Krešimir Luetić.
Kolega hitnjak – djelatnik Hitne pomoći čiji smisao za humor Hrvati obožavaju
Dr. Dragan Maloševac i dr. Igor Berecki urnebesan su liječnički spoj koji stoji iza popularne Facebook stranice Kolega hitnjak
SAZNAJTE VIŠEHrvatski dan liječnika dobra je prilika da se kao društvo zamislimo nad navedenim podacima. Liječnici su, na kraju krajeva, naši heroji u bijelim kutama koji nesebično spašavaju brojne živote, a da nikada ne postaju tema filmova o superherojima.