8 jednostavnih metoda: Kako se vratiti na posao nakon godišnjeg odmora
Nakon opuštajućeg godišnjeg odmora i bezbrižnih dana ljenčarenja, povratak na posao može biti pravi izazov (da ne kažemo stres). No uz nekoliko jednostavnih trikova, ovaj prijelaz može biti puno lakši i ugodniji
Svježe sjećanje na sunčane plaže ili planinske šetnje može vaše prve radne zadatke učiniti još težima. Povratak u ured, suočavanje s inboxom punim e-mailova i vraćanje u radnu rutinu, mogu djelovati kao prevelik pritisak. No, umjesto da dopustite da vas preplavi osjećaj žalovanja za ljetom, uz nekoliko jednostavnih trikova možete si olakšati taj prijelaz i ponovno pronaći radni elan.
Uz malo planiranja i prilagodbe, povratak na posao može biti čak i osvježavajuće iskustvo. Pripremite se za povratak u radne pothvate s pozitivnim stavom i osjećajem motivacije, možda vam u tome pomognu i ovi savjeti!
1. Vratite se u radnu rutinu uz polagan tempo obavljanja zadataka
Nema potrebe da se odmah „bacite u vatru”. Prvi dani nakon odmora trebaju biti rezervirani za lagano zagrijavanje. Izbjegavajte planiranje važnih sastanaka ili donošenje velikih odluka u prvih nekoliko dana. Iskoristite ovo vrijeme da pregledate svoje mailove, zadane zadatke, da prioritizirate obaveze i postepeno se vratite u produktivni radni ritam.
Radite sve korak po korak, zadatak po zadatak, bez pritiska i multitaskinga te se polaganim tempom vratite u prijeljetnu rutinu.
2. (Re)organizirajte svoj radni prostor
Jedan od trikova za olakšavanje povratka na posao jest reorganizacija radnog prostora. Čist i uredan radni okoliš može vam pomoći da se osjećate produktivnije i manje preplavljeno nagomilanim radnim zadacima.
Preuređenju radnog stola dajte osobni pečat: na primjer, stavite na njega fotografiju s odmora koja će vas podsjećati na sretne trenutke te držati stres i negativne misli dalje od vas.
3. Postavite si realna očekivanja
Prvih nekoliko dana možda nećete biti najproduktivniji i to je sasvim u redu. Dajte sebi vremena da se ponovno uključite u radne zadatke i nemojte se previše opterećivati time da odmah morate nadoknaditi sve zaostale obaveze. Pametnije je raditi korak po korak, postavljajući si realne ciljeve i očekivanja.
4. Uklopite u svoju radnu rutinu izvođenje fizičkih aktivnosti
Tjelesne aktivnosti mogu značajno doprinijeti povratku motivacije i energije za posao. Pokušajte u svoj raspored uvrstiti kratke pauze za istezanje ili brzu šetnju, a nakon posla otiđite u teretanu ili dogovorite sportsko druženje s prijateljima uz rekreativnu košarku, tenis, nogomet ili trčanje. Redovita tjelesna aktivnost pomoći će vam da se osjećate svježije i bolje usredotočite na vaše radne zadatke.
5. Minimalizirajte sva moguća ometanja kako biste osigurali fokus na poslu
Nakon opuštajućeg odmora, povratak na posao može biti naporan i zbog raznoraznih distrakcija koje mogu ometati vašu koncentraciju. Kako biste smanjili ometajuće faktore, primijenite takozvani „lean“ princip u svom radnom okruženju.
Ovaj princip preporučuje reorganizaciju radnog okruženja kroz sljedeća načela: odvojite samo stvari koje su vam potrebne, posložite ih, očistite svoj radni prostor, standardizirajte svoje rutine i uspravite se dok radite. Također, smanjite ili isključite digitalna ometanja koja vas mogu odvući od fokusa na zadatke kao npr. zvučne notifikacije na mobitelu. Kako biste si poboljšali koncentraciju, pustite si omiljenu glazbu da svira tiho u pozadini. Znanstvena istraživanja su otkrila da nenametljiva klasična glazba može poboljšati koncentraciju kao npr. kompozicije Vivaldija ili Mozarta.
6. Uspostavite srdačnu komunikaciju s vašim kolegama na poslu
Povratak na posao odlična je prilika za obnavljanje kolegijalnih odnosa s ljudima u vašem radnom okruženju. Kratki razgovori o najzanimljivijim događajima s ljetovanja ili neformalni sastanci, mogu pomoći u izgradnji pozitivne radne atmosfere te smanjiti osjećaj izolacije koju često osjećamo kad su završile zabavne ljetne aktivnosti i višetjedna druženja s obitelji ili prijateljima. Dobar odnos s kolegama može značajno utjecati na vašu motivaciju i povećati osjećaj zadovoljstva na radnom mjestu.
Veliki problem današnjice: Odlični savjeti kako da smanjite stres na poslu
Bilo bi idealno kada bismo stav “moram raditi” uspjeli promijeniti u stav “želim raditi”. Posao koji želimo raditi izaziva...
SAZNAJTE VIŠE7. Povratak na posao pretvorite u vaš novi početak
Jedan od načina da se s entuzijazmom vratite na posao jest da nastalu situaciju shvatite kao priliku za „novi početak“. Postavite si nove životne i poslovne ciljeve i razmišljajte kako će vam oni pomoći u vašem samoostvarenju. Tu može biti riječ o učenju nove vještine, odluke da se upišete na tečaj stranog jezika, pohađanju novog fitness programa, poboljšanju postojećih radnih procesa ili čak planiranju budućeg godišnjeg odmora!
Novi ciljevi i doživljaj novog početka mogli bi vam dati osjećaj ponovno zadobivene svrhe i motivirati vas da se aktivno uključite u obavljanje radnih zadataka.
8. Počnite planirati svoj sljedeći odmor
Iako će vam se sljedeći godišnji odmor doimati prilično daleko, njegovo planiranje već sada donijet će vam osjećaj uzbuđenja i iščekivanja koji će olakšati povratak na trenutne radne zadatke. Kada misli okupirate planiranjem budućeg odmora, to će vas staviti u pozitivni psihološki okvir te vam pomoći da bolje podnesete svakodnevne radne obaveze. Razmišljanje o novim iskustvima i avanturama može povećati vašu motivaciju i produktivnost.
I ne samo to, planiranje novog godišnjeg odmora potaknut će vas da već sada počnete štedjeti za put, čime ćete dodatno ojačati osjećaj kontrole i postignuća. Zapišite ideje o mjestima koja želite posjetiti ili aktivnostima koje želite isprobati. Na taj način, čak i u izazovnim trenucima na poslu, možete se prisjetiti nečega pozitivnog i inspirativnog što vas čeka u budućnosti.
Zaključno
Povratak na posao nakon opuštajućeg godišnjeg odmora ne mora uvijek biti stresno iskustvo. Uz malo planiranja, prilagodbe i osluškivanja vlastitih potreba, možete se vratiti radnim zadacima s novom energijom i pozitivnim stavom. Primijenite ove savjete kako biste olakšali prijelaz i maksimalno iskoristili prednosti odmora u kojem ste uživali. Na kraju krajeva, ključ uspješnog povratka leži u zdravom balansu i postepenom povratku u radnu rutinu.
Korišteni izvori: Health Group, Symbol, Office works, Materia