Vaše novorođenče puno spava? Naučite kako ga dojiti
Što učiniti ako vam se čini da vaša novorođena beba puno spava, odnosno spava više i dulje nego ste očekivali? Kako u toj situaciji spojiti „dojenje na zahtjev“ s potrebom što češćih podoja?
Dojenje, kao što znamo, funkcionira po sistemu „ponude i potražnje“: onoliko mlijeka koliko beba svojim sisanjem izvlači iz dojke, toliko novog mlijeka stvara majčino tijelo za sljedeći podoj. Kako bi se uspostavila ravnoteža između ponude i potražnje, prvih tjedana je potrebno dojiti često. U najvećem broju slučajeva, 8 do 12 podoja tijekom 24 sata je dovoljno da se potakne proizvodnja zadovoljavajuće količine mlijeka i da se dojenje postepeno uhoda (uz uvjet da majka pazi doji li u pravilnom položaju!).
Poznato je, također, da uspjeh dojenja između ostalog ovisi i o tome odgovara li majka na bebin „zahtjev“ za dojenjem, tj. doji li bebu onda kad beba pokazuje znakove da to želi, a ne prema nekom rasporedu.
Briga zbog spavanja
No, što učiniti ako vam se čini da vaša novorođena beba puno spava – spava više i dulje nego ste očekivali? Kako u toj situaciji spojiti „dojenje na zahtjev“ s potrebom što češćih podoja kako bi se potaknula proizvodnja dovoljne količine mlijeka? Što ako mali spavač redovito zaspi na početku podoja pa niste sigurni je li dovoljno dojio?
Svaku majku koja barem malo zna o tome kako u stvarnosti funkcionira dojenje, možda će (pre)dugo spavanje njezine novorođene bebe navesti na pitanja: Može li moja beba koja mnogo spava dobro napredovati unatoč manjem broju dnevnih podoja? Hoću li imati dovoljno mlijeka ako beba nedovoljno dugo i nedovoljno često doji? Krenimo ispočetka.
Učestalost podoja
Jako je važno da se što neposrednije nakon poroda stimulira proizvodnja mlijeka. Novorođenčad bi stoga trebala dojiti najmanje 8, a još bolje 10 do 12 puta (pa i češće) tijekom 24 sata.
Nije rijetko da novorođene bebe katkad doje satima bez prekida (tzv. cluster feedings), a zatim spavaju i po nekoliko sati bez prekida. Ovi duži periodi dnevnog spavanja su u redu tako dugo dok beba zadržava onaj minimalni broj od 8 podoja dnevno, ima najmanje 6 mokrih i 3 do 4 pokakane pelene dnevno, odnosno ako dobro napreduje.
Na što se mora paziti kod malih spavača
Ono što podrazumijevamo pod nazivom „dojenje na zahtjev“, obično započinje kad je beba stara nekoliko tjedana, kada vrati svoju porođajnu težinu i uspostavi se proizvodnja mlijeka. Zdrava beba, starija od dva tjedna, neće vam zaspati tijekom podoja ako je još uvijek gladna, nego će vam itekako dati do znanja da želi još jesti. Suprotno tome, nije rijetko da novorođenčad starosti do dva tjedna zaspi tijekom podoja. Prema tome, majka koja doji na zahtjev svoga djeteta bi mogla lako zaključiti da je njezina uspavana beba zapravo – sita i zadovoljna beba. No, pazite – ovo nije uvijek slučaj!
Za mnoge, tzv. „mirne bebe“ (mlađe od dva tjedna), a koje imaju duge periode spavanja te zaspu nedugo nakon početka podoja, često se kasnije uspostavi da ne napreduju dovoljno dobro, a u najgorim slučajevima čak završe i kao dehidrirane.
Zašto su bebe pospane?
Postoji mnogo razloga zašto su male bebe pospane:
- Lijekovi koje je majka primala prije i tijekom porođaja: epiduralna analgezija, lijekovi protiv bolova…).
- Neko medicinsko stanje: žutica, infekcija i sl. Žutica je vrlo česta kod novorođenčadi i čini bebe vrlo pospanima. Tako nastaje neka vrsta uzročno-posljedičnog kruga: beba koja je pospana zbog žutice, često ne doji dovoljno učinkovito – zato što ne doji učinkovito, ne kaka – zato što ne kaka, razina bilirubina raste.
- Previše stimulacije: neke bebe „bježe“ u san zbog previše bučne i svijetle okoline.
- Prejak dotok mlijeka: neke bebe se nemaju snage boriti s prejakim refleksom otpuštanja mlijeka, pa odustanu od dojenja i zaspu minutu ili dvije nakon početka podoja.
- Nedovoljan dotok mlijeka: ponovo uzročno-posljedični krug: beba koja ne prima dovoljno mlijeka, postaje sve pospanija i slabija te radije zaspi nego da plače i traži podoj.
- Snažno sisanje koje je potrebno da bi se aktivirao refleks otpuštanja mlijeka, a mlijeko zaista počelo stizati do bebinih usta, može umoriti novorođenče, pa će možda brzo nakon početka podoja zaspati.
Što možete učiniti?
Dojite u položaju nogometne lopte (bebe prije i lakše zaspu ako doje u položaju kolijevke). O položajima u dojenju možete doznati više na ovoj poveznici.
Ponudite bebi dojku najmanje svaka 2 sata i danju i noću. Noću eventualno dopustite jedan razmak od 4 sata. Vrijeme uvijek računajte od početka podoja. Na primjer, započeli ste podoj u 14 sati i on je trajao otprilike do 14:45 h. Sljedeći podoj pokušajte u 16 sati – da, vjerojatno će vam se činiti da ništa drugo ni ne radite osim što dojite, čekate da beba podrigne i mijenjate pelene. No, to je tako u prvih tjedan, dva. Stoga i ne planirajte u ovo doba ništa drugo raditi: bit ćete sretni ako uopće ulovite koji slobodan trenutak za tuširanje.
Zamolite nekoga za pomoć u kućanskim poslovima. Vaši trenutni najvažniji poslovi su: uspostaviti proizvodnju mlijeka, osigurati da beba dovoljno jede i što više se odmarati. Važno je da shvatite kako vrijeme koje beba provodi na dojci nije siguran znak učinkovitog podoja. Primjerice., ako bebu stavite na dojku i ona aktivno siše minutu – dvije, a zatim „žvače“ dojku i doji u snu sljedećih 30 minuta, moguće je da neće primiti dovoljno zadnjeg, masnijeg mlijeka iako vam se čini da je podoj trajao 40 minuta. Kvaliteta nutritivnog sisanja jednako je važna kao i vrijeme provedeno na dojci. Mama bi trebala paziti da beba tijekom podoja aktivno siše i guta mlijeko.
Dojenje za početnice: što svaka majka treba znati o dojenju
Dojenje je posebno iskustvo, pruža brojne, znanstveno dokazane zdravstvene blagodati i za bebu i za majku. Međutim, početak ne...
SAZNAJTE VIŠEIskoristite prednosti bebinog lakog sna
Pratite znakove bebinog ulaska u laki san. Prelasci iz lakog u duboki san su kod beba češći nego u odraslih. Vaši pokušaji da probudite bebu i ponudite joj dojku bit će mnogo uspješniji upravo ako ih radite u fazi lakog sna. Znakovi lakog sna su:
- pomaci očima (REM) unatoč zatvorenim vjeđama,
- pomaci mišića lica,
- pomaci ručicama, nožicama ili ustima (kao da siše).
Zapamtite, vaši pokušaji da probudite dijete koje spava dubokim snom mogu biti potpuno neuspješni, no već nekoliko minuta kasnije možete uloviti jednu od faza lakog sna.
Tijekom podoja: Čim primijetite da vam slabi dotok mlijeka na jednoj dojci, pokušajte kompresije dojke i/ili premjestite bebu na drugu dojku na nekoliko minuta, a zatim je opet vratite na prvu dojku i pustite je da zaspi sišući. Poduprite svoju dojku za vrijeme podoja kako ne biste njezinom težinom opterećivali bebinu bradu. Izdojite nekoliko kapi mlijeka na bebine usnice ili ispustite mlaz mlijeka direktno u bebina usta – to će je potaknuti da prihvati dojku.
Stvorite ugodnu atmosferu. Otkrijte bebu, skinite je do pelena i uspostavite kontakt kože na kožu. Smanjite rasvjetu u sobi. Oči novorođenčeta su osjetljive na svjetlost pa će zbog previše osvjetljenja oči radije držati zatvorene.
Nježno održavajte bebu budnom. Pričajte bebi i pokušajte s njom uspostaviti kontakt očima. Podignite bebu, naizmjenično je stavljajte u okomit pa u vodoravan položaj. Pojačajte stimulaciju: nježno mazite bebu kružnim pokretima po leđima ili vrhu glavice. Presvucite pelenu, većinu beba će to razbuditi. Nježno obrišite bebino lice rashlađenom vlažnom tkaninom.
Zaključno
Upamtite: ako imate pospanu bebu koju treba podsjećati na dojenje, najvažnije je da budete sigurni da prima dovoljno mlijeka. Redovito pratite broj mokrih i pokakanih pelena, osobito ovih prvih nekoliko tjedana. Ako beba ne dobiva dovoljno na težini, potražite savjet stručne osobe kako biste još jednom analizirali vašu praksu dojenja i pronašli moguće rješenje problema.
I na kraju, ma kako iscrpljujuća bila, ova faza je također – prolazna. Jednom kada beba počne stabilno i redovito namicati grame možete se opustiti i započeti dojenje na zahtjev. Tada izbacite gledanje na sat i dopustite vašoj bebi da sama uspostavi svoj ritam hranjenja.
Sretno!
Izvor: Roda.hr