Kožni simptomi koji bi mogli upućivati na endokrinološke bolesti
Razne bolesti i stanja žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem mogu ostaviti svoj potpis i na koži. Iako nije riječ o vodećim simptomima, kožne promjene pomažu u dijagnostici
U dijagnostičkoj evaluaciji niza endokrinoloških bolesti i stanja, klinička slika može obuhvaćati i određene promjene na koži. One se najčešće ne ubrajaju u vodeće simptome i/ili znakove nekog endokrinološkog poremećaja, ali svojom pojavom u kontekstu drugih kliničkih zbivanja, značajno mogu olakšati postavljanje točne dijagnoze.
Endokrinolozi upozoravaju: Debljina može biti simptom bolesti
Štitnjača i koža
Bolesti štitnjače najčešće su bolesti s kojima se susrećemo u svakodnevnoj praksi. Po funkcionalnom kriteriju, bolesti štitnjače dijelimo na hipotireozu, odnosno usporeni rad štitnjače, te na hipertireozu, odnosno ubrzani rad štitnjače.
Osim uobičajenih simptoma i znakova hipotireoze, od kožnih manifestacija javljaju se suha i hladna koža, koja je često i gruba, ljuskava te stanjena, a kod izraženije i dugotrajnije hipotireoze, nerijetko se susreću i edemi.
Kod hipertireoze najčešće se primijeti prekomjerno znojenje, a koža je topla, mekana i vlažna.
Kožne manifestacije prekomjernog lučenja kortizola
Prekomjerno lučenje kortizola (hiperkortizolemija) može, osim niza metaboličkih odstupanja, utjecati i na određene kožne manifestacije.
- Ako je izvor lučenja kortizola u hormonski aktivnom tumoru nadbubrežne žlijezde, tada govorimo o Cushingovom sindromu.
- Hormonski aktivni tumor adenohipofize (adrenokortikotropinom) putem svog hormona adrenokortikotropina (ACTH) potiče prekomjerno lučenje kortizola u nadbubrežnim žlijezdama i takvo stanje nazivamo Cushingova bolest.
Iako različitog izvora, nema bitne razlike u kliničkoj manifestaciji, no zbog daljnjeg ciljanog liječenja je od ključnog značaja definirati odakle je primarni izvor bolesti.
Širi je spektar kožnih manifestacija koje se javljaju u Cushingovom sindromu, odnosno bolesti. Razvija se okruglo, rumeno lice, nalik na pun mjesec, koža je tanka i atrofična, sklona modricama, a rane sporije zarastaju. Po trbuhu se nerijetko javljaju ljubičaste strije.
Addisonova bolest
Prema nekim promjenama na koži možemo prepoznati i neke druge bolesti nadbubrežne žlijezde, poput Addisonove bolesti. Tu je riječ o primarnoj insuficijenciji kore nadbubrežne žlijezde s posljedicom nedostatnog lučenja kortizola. Riječ je često o podmuklom i progresivnom gubitku funkcije nadbubrežnih žlijezda, gdje prilikom nekog stresa za organizam (infekcija, trauma i slično), može doći i do adrenalne krize, po život opasnog stanja koje, ako se ne prepozna i ne liječi, završava fatalnim ishodom.
Od kožnih simptoma koji nam pomažu prepoznati ovu rijetku, ali potencijalno smrtonosnu bolest je hiperpigmentacija.
Feokromocitom
U srži nadbubrežne žlijezde mogu nastati hormonsko aktivni tumori koje nazivamo feokromocitom, koji u oko 10% slučajeva pokazuje maligno ponašanje. Prekomjerno lučenje hormona srži nadbubrežne žlijezde, metanefrina i normetanefrina te njihovih metabolita, događa se periodično, točnije u napadajima, odnosno paroksizmima.
Prilikom takvog tipičnog napadaja, od kožnih simptoma se javlja vlažna i hladna koža, što samo po sebi nije specifičan simptom za postaviti točnu dijagnozu, ali u kontekstu ostalih tipičnih simptoma i znakova feokromocitoma je dobar putokaz za ciljanu dijagnostičku obradu i liječenje.
Šećerna bolest
Ne smijemo zaboraviti ni šećernu bolest, tihog ubojicu modernog doba. Među brojnim komplikacijama šećerne bolesti, za izdvojiti su ulceracije, najčešće na stopalima, koje nerijetko dovedu do gangrenoznih promjena i prijeteće amputacije ekstremiteta.
Među ostalim opisanim kožnim promjenama su i acanthosis nigricans, dijabetička dermopatija, dijabetičko stopalo, stanja nalik sklerodermiji, kseroza, eruptivni ksantomi te još niz drugih.
Akromegalija
Do niza promjena na koži dolazi i u sklopu hormonski aktivnog tumora adenohipofize koji u prekomjernim količinama luči hormon rasta, a kod odraslih takvo stanje nazivamo akromegalijom.
Dijelom do kožnih manifestacija dolazi i u sklopu intolerancije glukoze, odnosno šećerne bolesti koja je često u sklopu akromegalije, a u sklopu nje se opisuju i kožne promjene poput acanthosis nigricans, pojava masne kože sa znacima keratoze, epidermoidnom cistom i nizom drugih promjena.
PCOS
Hirzutizam ili pojačana dlakavost nerijetko je znak određenih endokrinoloških poremećaja, uz koji se istovremeno manifestiraju i akne. Među najčešćim stanjima izdvojio bih sindrom policističnih jajnika te neka rjeđa stanja poput hiperplazije nadbubrežnih žlijezda.
Sindrom policističnih jajnika ili cista na jajnicima – znate li razliku?
Sindrom policističnih jajnika najčešći je hormonski poremećaj u žena, no one se u bilo kojoj životnoj dobi mogu susresti...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Široki spektar mnogih endokrinoloških poremećaja svoje kliničko očitovanje ima i na koži. Izuzetno rijetko su ti znakovi patognomonični (specifični ili karakteristični za neku bolest), ali u kontekstu kliničkog promišljanja cjelokupne manifestacije svih simptoma i znakova, mogu biti dobar putokaz u smislu učinkovitijeg postavljanja točne dijagnoze.
Osim u spomenutim endokrinološkim bolestima, različite kožne manifestacije javljaju se i kod niza rijetkih bolesti, poput MEN-1 i MEN-2 sindroma, poliglandularnog autoimunog sindroma tip 1, kao i niza nasljednih bolesti s vrlo širokom lepezom kožnih simptoma, odnosno znakova.
Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić.