Srce i krvne žile - 27. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Mr. sc. Ante Petrušić, dr. med., spec. internist, kardiolog, endokrinolog i dijabetolog

Sauna je sigurna za zdrave ljude, no srčani bolesnici moraju paziti

Upotreba saune ima niz prednosti, ali i neke nedostatke kojih posebno trebaju biti svjesni pacijenti s bolestima srca i krvnih žila

sauna srcani bolesnici bolesti srca krvne zile

Koncept saune poznat je od davnina. Još su antičke Maje imale grijane sobe koje su koristile za religijske rituale. Rimljani i Turci su imali svoje parne kupelji. U Finskoj se sauna koristi još od pradavnih vremena, a danas su finske i turske saune najpoznatije i najčešće ih nalazimo u wellness centrima. Upotreba saune ima niz prednosti, ali i neke nedostatke.

Sauna je prostorija u kojoj je temperatura između 70 °C i 100 °C. Dok finske saune imaju suhu toplinu, turske saune imaju višu razinu vlažnosti. Saune grijane drvima ili grijane strujom imaju visoke temperature s niskom razinom vlage. Infracrvene saune imaju svjetiljke koje zagrijavaju tijelo osobe, a ne zagrijavaju sobu. Parne kupelji pak imaju visoku razinu vlage.

Djelovanje saune na ljudsko tijelo

Tijekom boravka u sauni temperatura kože raste na 40 °C, a tijelo znojenjem pokušava sniziti temperaturu. U takvim okolnostima raste broj srčanih otkucaja.

Povoljni utjecaji

Saune djeluju povoljno na ljudsko tijelo, kako mentalno, tako i fizički.

  • Djeluju opuštajuće i smanjuju stres te potiču cirkulaciju.
  • Znojenjem i smanjenjem volumena cirkulirajuće krvi, dolazi do smanjenja krvnog tlaka i olakšanja rada srca.
  • Zbog visokih temperatura raste puls, šire se krvne žile, ubrzava se cirkulacija krvi, a time se brže odstranjuje mliječna kiselina iz mišića, što smanjuje bolove u mišićima i zglobovima.
  • Ubrzana cirkulacija i zagrijana koža potiču znojne žlijezde na znojenje radi hlađenja tijela, a upravo preko znoja se izbacuju u tijelu nakupljeni toksini. To je osobito važno u zimskim mjesecima kada se manje znojimo. Znoj sadrži 99% vode, no preko njega se iz tijela izbacuju cink, bakar, nikal i živa, a koža ostaje svježa i revitalizirana.
  • Iako fizička aktivnost ima prednost pred saunom u potrošnji tjelesnih kalorija, ubrzan rad srca i znojenje također potroše nešto kalorija.

Rizici korištenja saune

Uz nabrojene prednosti, sauna ima i neke opasnosti:

  • Rijetko nastaju opekline (u dodiru s grijalicom),
  • Visoke temperature i zagrijavanje testisa kod muškaraca može na nekoliko tjedana smanjiti reproduktivnu sposobnost,
  • Vlaga u sauni je pogodna za rast bakterija i plijesni.
  • Što se tiče kardiovaskularnog sustava, dehidracija, pad krvnog tlaka i gubitak svijesti su moguće komplikacije.

Upozorenja za srčane bolesnike

I samo širenje krvnih žila u koži odvlači veliku količinu krvi iz unutrašnjih organa te dovodi do značajnog pada krvnog tlaka, pa će osobe sa suženjem koronarnih arterija (koje srčanom mišiću donose kisik i hranjive tvari) osjetiti bolove u prsima, što je klasični napad bolova kod angine pektoris.

Poznato je da srčani bolesnici (oni koji su preboljeli infarkt srčanog mišića, kao i oni koji imaju anginu pektoris) ne smiju iz tople prostorije naglo izići na hladan zrak. Njima se savjetuje, ako za hladnog zimskog vremena izlaze iz tople kuće, da malo zastanu u slabije grijanom predsoblju (da se priviknu na manje ugrijan zrak) te da na otvoreno izlaze sa šalom ili nekom maramom preko nosa i usta. Kroz tu zaštitu na nosu i na ustima se hladni zrak malo zagrije prije udisanja. Nagli bi izlazak na hladnoću mogao izazvati napad bolova u prsima sa širenjem prema vratu i donjoj vilici te u nadlakticu (češće lijevu), dakle klasičan napad angine pektoris ili čak izazvati infarkt srčanog mišića, s po život neizvjesnim ishodom. Ovo se može primijeniti i na saunu. Nagli izlazak iz vruće saune u klimatizirani prostor, isto je što i izlazak iz tople kuće na vanjsku temperaturu ispod 0 °C.

Vrući zrak ima svoje opasnosti, posebno sa strane kardiovaskularnog sustava. Isto tako naglo hlađenje pregrijanog tijela, kao što je to ranije spomenuto, može biti životna ugroza. Zato bi se moglo reći da je sauna najsigurnija za zdrave osobe.

srčani puls

Zašto rekreativci trebaju pratiti srčani puls?

Srce vrhunskih sportaša redovito se provjerava, no i rekreativci trebaju voditi računa o srcu te ga ne opterećivati više...

SAZNAJTE VIŠE

Kome se još preporučuje oprez

No ima i mnogo onih koji misle da su zdravi, a poznati su slučajevi iznenadne smrti. Da su bili zdravi, ne bi tako iznenada umrli.

Osobe s dugogodišnjom loše reguliranom šećernom bolešću te kronični alkoholičari su među onima koji nemaju srčanih smetnji, iako suženje koronarnih arterija može biti uznapredovalo. Oni često imaju oštećen autonomni živčani sustav (simpatikus i parasimpatikus) pa im do mozga nije moguće prenijeti osjet boli nastao u srcu. Zato se je najbolje u svim dvojbenim slučajevima posavjetovati s liječnikom.

Sauna je odlična za opuštanje zdravih ljudi, ali i moguća zamka za srčane bolesnike. Za srčane bolesnike potrebno ju je koristiti, kako kaže latinska poslovica „cum grano salis“ – oprezno, doslovno prevedeno „sa zrnom soli“, a moglo bi se tome dodati „u glavi“!

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button