Probava - 14. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Ljetna konstipacija: kako se na prirodan način riješiti zatvora

Pojačano znojenje tijekom ljetnih mjeseci čest je uzrok konstipacije, odnosno zatvora. Osim korištenja laksativa po preporuci liječnika ili ljekarnika, rješenja se nalaze i u prirodi

ljetna konstipacija

Unatoč brojnim upozorenjima da tijekom ljeta treba posebno paziti na unos tekućine, po ekstremnim je vrućinama taj zahtjev posebno teško ispuniti. Uz intenzivno znojenje nije rijetkost dovesti se u stanje blage do umjerene dehidracije koje se može prepoznati po osjećaju žeđi, suhim ustima, vrtoglavicom, slabošću, tamnom urinu i, često, po opstipaciji.

Našoj je probavi tekućina neophodna za uredan rad, pa nije neobično da ljeti „zakaže“.

Česti uzroci konstipacije

Konstipacija ili zatvor odnosi se na problem s pražnjenjem crijeva. Opstipacija općenito znači imati manje od tri stolice tjedno ili da je pražnjenje crijeva otežano.

Opstipacija: nemojte trpjeti, doznajte kako olakšati pražnjenje crijeva

Riječ je o prilično čestom zdravstvenom problemu koji može biti uzrokovan:

  • nedostatnim unosom vlakana,
  • nedostatnim unosom tekućine,
  • sjedilačkim načinom života,
  • određenim lijekovima,
  • nekim medicinskim stanjima (sindrom iritabilnog crijeva, dijabetes, Parkinsonova bolest i dr.).

Dugotrajna ili kronična konstipacija svakako je razlog da se čim prije javite liječniku, no kada je riječ o prolaznim probavnim smetnjama, poput ovih ljetnih, mogu pomoći promjene u prehrani i tjelesna aktivnost. Postoje i laksativi koji se mogu nabaviti bez recepta, no svakako se preporučuje tražiti savjet ljekarnika.

Top hrana i pića za pomoć kod konstipacije

Muči li vas ljetni zatvor, pokušajte potaknuti probavu sljedećim namirnicama i napitcima:

  • Hrana bogata vlaknima – kruh i žitarice od cjelovitog zrna, voće, povrće, orašasti plodovi, sjemenke i mahunarke na listi su odličnih izvora vlakana. Pritom vrijedi izdvojiti poznate laksative među voćem kao što su smokve i šljive, a tijekom vrućih dana izvrsno mogu pomoći lubenice koje, osim što sadrže vlakna, nadoknađuju izgubljenu tekućinu i minerale. 
  • Hrana bogata magnezijem – na ovoj su listi tamno lisnato povrće, avokado, orašasti plodovi, žitarice obogaćene magnezijem, chia sjemenke i masna riba (tuna, pastrva, losos, skuša, srdele i druge). Postoji li bolje godišnje doba za uživanje u ribi od ljeta? 
  • Probiotičke namirnice – u ovoj su grupi neke već spomenute namirnice poput chia sjemenki i smokava, najpoznatije su kefir, jogurt i sir, a pomažu i brokula te suhe šljive.
  • Voda – tijekom ljetnih mjeseci, ali i tijekom cijele godine treba unositi dovoljno vode. Održavanje odgovarajuće hidratacije neizmjerno je važno u prevenciji i liječenju zatvora. Pijte puno vode tijekom dana (2,5 do 3 litre) kako biste omekšali suhu stolicu i poboljšali cjelokupnu probavu.
  • Sok od suhih šljiva – Istraživanja pokazuju da ispijanje soka od suhih šljiva može spriječiti stvaranje tvrde, „kvrgave“ stolice. Prisjetimo se jednostavnog recepta naših baka za napitak od suhih šljiva: ostavite nekoliko suhih šljiva stajati u vodi tijekom noći te ujutro popijte napitak. Iako nije jako ukusan, odlično potiče probavu. Suhe šljive možete i skuhati kao kompot, ohladiti ga, pa u njemu uživati tijekom vrućih dana, probava će vam biti zahvalna, a kompot će vas osvježiti.
  • Kava – Studije pokazuju da kava s kofeinom stimulira rad crijeva povećavajući crijevne kontrakcije. Kava bez kofeina također može pomoći, ali je znatno manje učinkovita. Naravno, uvijek vrijedi pravilo da ne pretjerate s konzumacijom kave.

Biljke koje pomažu kod zatvora

Istraživanja sugeriraju da ove biljke djeluju i kao prirodni laksativi, bilo kao dodatak prehrani ili u obliku biljnih čajeva:

  • Sena – Sena je snažan prirodni laksativ koji izaziva kontrakcije u mišićima koji oblažu crijeva. Možete je uzimati u obliku dodatka prehrani ili čaja, no prethodno potražite stručni savjet liječnika ili ljekarnika. Naime, senu se ne preporučuje koristiti kroz dulje vrijeme, a postoje i određene nuspojave i kontraindikacije. 
  • Đumbir – Istraživanja pokazuju da đumbir može ubrzati probavne aktivnosti dok također sprječava nadutost i grčeve.
  • Paprena metvica – Mnogi ljudi piju čaj od paprene metvice za liječenje gastrointestinalnih stanja i simptoma. Djeluje umirujuće na probavni trakt, a može ublažiti i zatvor.
  • Aloe vera – sok, čaj i dodaci prehrani od aloe vere djeluju na povremeni zatvor, poboljšavajući pokretljivost crijeva.
infektivni proljev

Nemojte dozvoliti da vam infektivni proljev pokvari godišnji odmor

Infektivni proljev ljeti je relativno česta pojava. Možemo ga samoliječenjem svladati, ali ponekad je potrebno zatražiti i liječničku pomoć.

SAZNAJTE VIŠE

Što još može pomoći?

Topli napitci općenito mogu pomoći kod konstipacije, stoga se i savjetuje da kava bude topla – uz kofein, predstavlja dobitnu kombinaciju za bolju probavu. Pomoći mogu i topli čajevi, a vrlo često se savjetuje pijenje tople vode.

Vrlo je važno pokrenuti se. Ako već ne vježbate redovito, svakako hodajte, a tijekom ljeta iskoristite sve mogućnosti za plivanje. Već samo šetnja u trajanju od 10 do 15 minuta nekoliko puta dnevno može pomoći tijelu i probavnom sustavu da rade najbolje što mogu. Pritom ljeti pripazite da šetate tijekom ranog jutra ili navečer kako biste izbjegli najveće vrućine i ne zaboravite na unos vode!

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button