Ovo su namirnice koje treba izbjegavati kada uzimate lijekove
Kada se spominju hrana i lijekovi, pacijente zanima je li lijek bolje uzeti prije ili poslije jela, no treba obratiti pozornost i na odabir namirnica
Poznato je da hrana može utjecati na metabolizam lijeka i njegovu djelotvornost, no treba biti posebno oprezan kad je o tome riječ te poslušati savjete svog ljekarnika koji se lijekovi smiju uzimati.
Kada su nam hrana i lijekovi u fokusu, mnogi ne znaju je li lijek bolje uzeti prije ili nakon jela, no ono što svi lako smetnemo s uma jest činjenica da je vrlo važan i pravilan odabir namirnica. Znamo da je dobro biti umjeren u svemu, pa tako i u uzimanju zdravih namirnica, vitamina i dodataka prehrani. Zdrav organizam je manje izložen opasnostima štetnog djelovanja, ali kod osjetljivog ili pak bolesnog organizma može doći do pogoršanja stanja. Važno je zato pripaziti i na unos hrane i lijekova.
Naime, poznato je da hrana može utjecati na metabolizam lijeka i njegovu djelotvornost pa zato treba biti posebno oprezan te poslušati savjete ljekarnika. Pitanje koje pacijenti često postavljaju jest – kada je najbolje uzeti lijek, prije ili poslije jela? Manje je poznato da treba obratiti pozornost i na odabir namirnica. Ne mogu se nabrojiti baš sve namirnice koje imaju utjecaj na lijekove i zdravlje organizma, no izdvojit ćemo neke.
Hrana i lijekovi:
Mlijeko i mliječni proizvodi
Sadrže kalcij koji ulazi u interakciju s antibioticima – tetraciklinima pa smanjuju djelovanje antibiotika. Pojedine vrste sireva (parmezan, cheddar) sadrže aminokiselinu tiramin (može se pronaći i u bakalaru, feferonima, vinu…) koja ometa djelovanje antidepresiva.
Kava ili napici koji sadrže kofein
Sprečavaju apsorpciju neuroleptičkih lijekova i teofilina (lijeka za liječenje astme).
Alkohol
Ne preporučuje se ni u jednoj kombinaciji s lijekovima. Ako se konzumira alkohol s antihistaminicima, antidepresivima, analgeticima, antidijabeticima ili lijekovima koji sadrže kodein, može doći do ozbiljnih stanja kao što su zbunjenost, oslabljeni refleksi, pospanost, ali i drugih negativnih posljedica za zdravlje.
Agrumi
Sadrže veliku količinu kalcija koji stupaju u interakciju s brojnim lijekovima pa se preporučuje izbjegavanje soka od grejpa uz neke lijekove, npr. one koji blokiraju kalcijeve kanale, lijekove protiv masnoća, oralnu kontracepciju… Sok naranče sadrži kalcij i reagira s ciprofloksacinom i norfloksacinom, što smanjuje učinkovitost lijeka.
Banane, rajčice i krumpir
To su namirnice koje sadrže puno kalija pa bi ih trebale izbjegavati osobe koje koriste diuretik “koji štedi kalij“ jer bi moglo doći do prevelikog nakupljanja kalija u organizmu.
Sol
Sol trebaju izbjegavati svi koji koristite lijekove za sniženje krvnog tlaka.
Posebno trebaju biti oprezne osobe koje koriste lijekove za razrjeđivanje krvi. Trebaju izbjegavati hranu bogatu vitaminom K koji ima antikoagulantno djelovanje, a to su špinat, kupus, grah, peršin i riba.
Kako spriječiti kvarenje hrane ljeti?
Kvarenje hrane ljeti nažalost je česta pojava i ponekad ne znamo kao to spriječiti. Srećom, potrebno je samo malo...
SAZNAJTE VIŠEStarije osobe, oprez!
Osobe starije životne dobi su podložnije interakciji hrane i lijeka. Njihov metabolizam je već usporen te je promijenjena funkcija jetre i bubrega, a uz to koriste i veliku količinu lijekova pa već po tome spadaju u rizičnu skupinu. Oprez je potreban i kad je riječ o brokuli (kod hipotireoze), zelenom čaju (može oslabiti apsorpciju željeza), muškatnom oraščiću… Naravno, govorimo o velikim količinama i specifičnim stanjima organizma.
Povrće i lijekovi
Kelj, brokula, cvjetača, hren i rotkvice obiluju sumporom (karakterističan miris pri kuhanju). Spojevi tiocijanati mogu ometati apsorpciju joda i tako utjecati na rad štitnjače pa se preporučuje da ih osobe koje boluju od hipotireoze izbjegavaju u prehrani.
Sa špinatom trebaju biti oprezne osobe koje imaju problema s bubrezima jer tvari sadržane u špinatu (oksalati) povećavaju rizik za nastanak bubrežnih kamenaca. Oksalate iz špinata i blitve možemo ukloniti micanjem peteljki ili dodavanjem mlijeka u hranu (kalcij iz mlijeka veže oksalate). Osim toga, morate znati da se špinat mora kuhati kratko, nikada u pokrivenoj posudi i da se ne smije podgrijavati, nego po mogućnosti skuhati i konzumirati istog dana kada je ubran.
Ako konzumiramo hranu pravilno, naš će organizam imati koristi od vrijednih hranjivih tvari koje se nalaze u njima. Osim toga, valja obratiti pozornost na pravilnu pripremu hrane jer se neke tvari duljom pripremom i kuhanjem uništavaju. Opreznije trebaju biti, vrijedi ponoviti, osobe koje boluju od određenih bolesti i koje uzimaju lijekove pa je iznimno važno uvažiti savjete ljekarnika.