Svakako se javite liječniku: komplikacije kroničnog kašlja
Kašalj koji traje tjednima, osim što može uzrokovati značajno smanjenje kvalitete života, može dovesti do niza komplikacija
Kašalj se naziva kroničnim ako traje dulje od osam tjedana u odraslih, a četiri ili više tjedana u djece.
Kašalj je fiziološka pojava i povremeni kašalj se ne smatra patološkim. Kašalj pomaže i omogućuje čišćenje pluća od sekreta i ostalih čestica te sprečava nastanak infekcije. Za nastanak kašlja potreban je porast intratorakalnog tlaka koji može biti iznad 300 mmHg, a brzina zraka koji izlazi iz pluća može biti veća od 800 km/h.
Kašalj: Otkrivamo sva lica kašlja i kada je vrijeme da odete liječniku
Brojni uzroci kroničnog kašlja
Kašalj koji traje tjednima je obično rezultat nekog zdravstvenog problema a, nažalost, često je uzrok multifaktorijalan. Kronični kašalj može uzrokovati značajno smanjenje kvalitete života.
Uzroci kroničnog kašlja su:
- astma,
- kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB),
- bronhitis,
- emfizem pluća,
- slijevanje sekreta iz nosa i sinusa u grlo, tzv. postnazalni drip ili sindrom kašlja gornjih dišnih putova (eng. upper airway cough syndrome, UACS),
- gastroezofagealni i laringofaringealni refluks (GERB i LPR),
- infekcije (virusi, bakterije, gljivice, tuberkuloza…),
- lijekovi za hipertenziju – iz skupine tzv. ACE inhibitora, vrlo čest izbor za liječenje hipertenzije, u nekih ljudi uzrokuju kronični kašalj,
- maligne bolesti grla, ždrijela, bronha i pluća,
- aspiracija (udisanje) hrane ili stranoga tijela,
- neurogeni kašalj,
- cistična fibroza, sarkoidoza, plućna fibroza, bronhiektazije…
Prateći simptomi kašlja
Uz kašalj se mogu javiti i drugi simptomi:
- promuklost (češće u pušača te u bolestima grla),
- potreba za čišćenjem grla (uz laringofaringealni refluks te kao psihosomatska pojava),
- pojava krvi u iskašljaju,
- otežano disanje, kratkoća daha,
- začepljen nos, cijeđenje sekreta iz nosa te u ždrijelo.
Postavljanje dijagnoze
Liječniku se treba javiti ako kašalj potraje više tjedana, ako ometa san, normalno funkcioniranje na poslu, u školi, ako se pojavi obilno iskašljavanje (osobito uz pojavu krvi u iskašljaju), ako nastane otežano disanje.
Obrada pacijenta s kašljem može biti vrlo jednostavna ako je uzrok, primjerice, virusna upala grla ili pluća, a može biti i vrlo složena uz uključenost čitavog niza specijalističkih pregleda, od doktora obiteljske medicine, pulmologa, otorinolaringologa, onkologa, neurologa, gastroenterologa i drugih.
Komplikacije kroničnog kašlja
Dugotrajan, iscrpljujuć kašalj može uzrokovati niz komplikacija:
- fraktura rebra – uz velike sile kojemu su izložena rebra, osobito uz malignu bolest,
- smetnje sna, nesanica,
- glavobolje,
- gubitke svijesti uz kašalj, sinkope,
- mučninu i povraćanje,
- smetnje mokrenja, nemogućnost zadržavanja i kontrole mokrenja,
- vrtoglavice,
- pretjerano znojenje.
Liječenjem kroničnog kašlja, liječe se i komplikacije
Najjednostavniji pristup točnoj dijagnozi je isključenje i zamjena lijeka za hipertenziju (ACE inhibitora) ako ga pacijent uzima i RTG prsnih organa.
Liječenje podrazumijeva kontrolu osnovnog uzroka. Slabu pomoć treba očekivati od antitusika ili mukolitika, mada bolesnici obično očekuju ili traže takav tretman iako postoje i druge terapijske mogućnosti. Kašljanje je važan mehanizam za odstranjivanje sekreta iz dišnih putova koji i pripomaže smirivanju respiratorne infekcije. Zato kod upalnih stanja antitusike treba primjenjivati s oprezom. Nespecifičnu terapiju kašlja treba rezervirati samo za bolesnike s infekcijama gornjih dišnih putova i za one koji već primaju kauzalnu terapiju (terapiju usmjerenu na osnovni uzrok), ali čiji kašalj još nije suzbijen u zadovoljavajućoj mjeri.
Lokalni pripravci, npr. akacija, sladić, glicerin, med, kapi ili sirup divlje trešnje za kašalj (melemi) imaju lokalni i više psihogeni učinak.
Protusici, lijekovi koji potiču kašalj, uglavnom su indicirani kod cistične fibroze i bronhiektazija, jer produktivan kašalj odstranjuje nepotreban sadržaj iz dišnih putova te održava plućnu funkciju.
Zanimljivosti iz povijesti: drogiranjem protiv kašlja
Za sirupe protiv kašlja se vežu neke zanimljive činjenice.
Krajem 19. stoljeća je korišten opijum za liječenje kašlja (davali su ga i roditelji djeci za bol kod izrastanja zuba).
Kašalj nije bolesno stanje, već refleks
Da bismo odgovarajuće liječili kašalj, treba razumjeti njegovu prirodu. Kašalj sam po sebi nije bolest, potrebno znati zašto i...
SAZNAJTE VIŠEMorfij je dodavan u sirupe kao sredstvo za suzbijanje kašlja, a davali su ga roditelji i djeci s proljevom (konstipacija je poznata nuspojava morfija).
Heroin je bio brendirano ime koje je 1895. plasirao na tržište Bayer reklamirajući ga kao sigurnu alternativu morfiju.
Sirup protiv kašlja za jednu noć (One Night Cough Syrup) koji je prodavan krajem 19. stoljeća sadržavao je alkohol, kanabis, kloroform i morfij. Ova mješavina bila je dostupna u slobodnoj prodaji i obećavala je da će ukloniti vaš kašalj u jednoj noći kako biste mogli spavati. Uz takvu kombinaciju sastojaka, nije ni čudo što su pacijenti brzo gubili svijest.