Sve nijanse zubi: postupci za postizanje bijelog i blistavog osmijeha
Iako su zubi najčešće bijele boje, nijanse mogu značajno varirati, a na boju mogu utjecati i razni čimbenici poput starenja ili pak štetnih navika. No suvremena dentalna medicina raspolaže nizom terapijskih postupaka koji mogu popraviti estetski dojam
Bijeli i pravilni zubi su imperativ današnjeg doba. Zubi su najčešće bijele boje, međutim nijanse mogu znatno varirati te utjecati na estetski dojam. Različita vrsta tkiva koja izgrađuju zub dovode do cijelog spektra boja koje se mogu vidjeti na zubu. Boja dentina je većinom odgovorna za boju zuba. Normalna caklina je, naime, bezbojna i prozirna. Prirodnu boju zubi ponajprije određuje debljina dentina, a potom debljina i translucentnost cakline.
Pokažite zube! Evo što biste trebali jesti za blistav osmijeh
Gradacija boje pojavljuje se od dna prema vrhu zuba, odnosno od zubnog vrata do incizalnog brida zuba.
Što sve utječe na promjenu boje
Starenjem zubi fiziološki mijenjaju boju uslijed trošenja cakline i većeg utjecaja žućkaste nijanse dentina.
Vanjska obojenja promjene su boje koje se očituju na zubnoj površini zbog nakupljanja određenih tvari i lako se uklanjaju. U tu skupinu obojenja ubrajamo ona uzrokovana konzumacijom obojene hrane i pića (crna kava, crno vino, čaj, tamni sokovi), duhana, lošom oralnom higijenom i nakupljanjem dentalnoga plaka i kamenca, sredstvima za održavanje higijene (klorheksidin u vodicama za ispiranje)…
Unutarnja obojenja najčešće su rezultat:
- promjena u strukturi tvrdih zubnih tkiva uzrokovanih različitim metaboličkim poremećajima i sistemskim bolestima,
- uzimanja tetraciklinskih antibiotika tijekom trudnoće,
- poremećaja u stvaranju zubnih tkiva,
- prekomjernog unosa fluora i drugog.
Diskoloracije zubi estetski narušavaju izgled pacijenta. Poboljšanje estetike česta je indikacija za terapiju ovih zuba. Suvremena dentalna medicina pruža niz terapijskih postupaka koji mogu pomoći u sanaciji obojenja zubi i zadovoljiti estetske kriterije pacijenta.
Izbjeljivanje zubi
Izbjeljivanje je estetski stomatološki postupak kojim se postojeća boja zuba mijenja u nekoliko nijansi svjetliju. Izbjeljivanje zuba u ordinaciji daje odličan rezultat. Tretman traje oko sat vremena i obavlja se u jednoj posjeti. Aktivacija gela vodik-peroksida pomoću svjetlosti doprinosi intenzivnijem rezultatu.
Pri izbjeljivanju udlagom aplicira se gel za izbjeljivanje u individualno izrađenu udlagu gornje ili donje čeljusti koje je moguće nositi danju ili noću.
Mikroabrazija cakline
Mikroabrazija cakline terapijski je postupak kojim se abrazijskim sredstvom uklanja mikroskopski tanak oštećen i demineraliziran sloj cakline što rezultira glatkom i sjajnom caklinom.
Zašto nastaje zubni kamenac i kako ga se možemo riješiti?
Da bi naši zubi ostali zdravi, jednom do dva puta godišnje treba čistiti zubni kamenac, koji nastaje kada se...
SAZNAJTE VIŠEProtetska terapija: ljuskice, krunice i mostovi
Protetska terapija uključuje primjenu estetskih ljuskica, krunica ili mostova u liječenju diskoloracija u estetskoj zoni. Odabir vrste protetskog rada ovisi o stupnju oštećenja zubi i starosti pacijenta. Prednost keramičkog u odnosu na kompozitni nadomjestak je u tome što se postiže maksimalan estetski učinak zahvaljujući dobrim optičkim svojstvima keramike. Keramički nadomjesci osiguravaju trajnost protetskog rada i bolja mehanička svojstva.
Keramičke ljuskice su idealno trajno rješenje kojim se postižu vrhunski estetski rezultati. Ljuskice su individualno napravljene keramičke fasete koje zahtijevaju minimalno brušenje prednje plohe zuba. Indikacije za izradu ljuskica uključuju korekcije veličine, oblika i boje zuba.