Znate li kako održavati pravilnu higijenu glasa?
Intenzivno „trošenje“ glasa povećava rizik razvoja njegova poremećaja, stoga je vrlo važno o njemu dobro brinuti, posebno ako ga zbog prirode posla moramo puno koristiti
Poremećaji glasa ugrožavaju uspješnost komunikacije i time ukupnu kvalitetu života. Osobe u riziku od razvoja poremećaja glasa su vokalni profesionalci zbog prirode posla, pogotovo ako ne provode vokalnu higijenu, a rizik postoji i kod drugi ljudi, ako im je stil života takav da narušava zdravlje glasa.
Stil života koji se može odraziti na glas
Pod stilom života misli se na vrstu hrane koju jedemo, konzumaciju alkohola i duhanskih proizvoda te na uredan (redovit) ritam odmora.
Pušenje, čak i pasivno, u velikoj mjeri utječe na glas. Faktor pušenja je značajan u pogoršavanju kvalitete glasa i često izaziva veće zdravstvene poteškoće poput kardiovaskularnih bolesti i bolesti dišnog te fonacijskog sustava. Pušenje je povezano s pojavom promjena sluznice glasnica i malformacija u obliku cista, polipa i Reinkeovog edema, što pak ovisi o duljini „pušačkog staža“, broju popušenih cigareta i drugim faktorima. Slušač „pušački glas“ doživljava kao promukao, dubok, hrapav i bez napetosti, a takve vokalne karakteristike više dolaze do izražaja kod žena.
Prehrana također može utjecati na glasnice. Čokolada i jako začinjena hrana povećavaju proizvodnju želučane kiseline koja iritira glasnice. Najčešći simptomi su kronično nakašljavanje i osjećaj peckanja u grlu. Pri učestaloj pojavi laringofaringealnog refluksa kvaliteta glasa postaje lošija.
U prevenciji poremećaja glasa važnu ulogu ima hidracija. Poznato je da dehidracija dovodi do promjena sluznice grla i glasnica. Sluznica se povećava, a glasnice postaju deblje i teže radi čega sporije vibriraju.
Pravila vokalne higijene
Vokalnu higijenu možemo definirati kao usvajanje ponašanja koja se prakticiraju u svakodnevnom životu te podižu njegovu kvalitetu. Cilj vokalne higijene je postizanje optimalnog i funkcionalnog glasa, što je izuzetno važno u zanimanjima koja uključuju veća glasovna opterećenja.
Savjeti za očuvanje zdravlja glasa
- Ne pušite!
- Smanjite količinu napitaka koji nadražuju i isušuju sluznicu glasnica (kava, čaj, Coca-Cola, alkohol).
- Zdravo i uravnoteženo se hranite.
- Spavajte oko 7 sati dnevno.
- Održavajte pravilnu vlažnost okoline koja bi trebala biti oko 30%.
- Zbog hidratacije tijela pijte dnevno najmanje 8 čaša vode.
Kako se pravilno vokalno ponašati?
- Izbjegavajte govoriti glasno – i tiši je glas dovoljan da bi vas se čulo i razumjelo (radije pokušajte utjecati na vašu okolinu).
- Izbjegavajte često pročišćavanje grla (nakašljavanje) – to je znak loših vokalnih navika i pridonosi dehidraciji sluznice glasnica.
Poremećaj glasa: što se može učiniti?
Nije sve u „ispravnom“ govoru – što je s zvučnošću, odnosno glasom? Možda govorite tiho, možda ponekad zvučite...
SAZNAJTE VIŠE- Izbjegavajte dugotrajan govor i imitiranje raznih zvukova.
- Ne govorite na kraju izdaha – češće uzimajte zrak i smanjite dužinu iskaza.
- Kontrolirajte glas samoslušanjem.
- Ne pjevajte iznad svoje optimalne visine i glasnoće.
- Ne govorite tijekom naporne fizičke vježbe.
- Izbjegavajte govoriti kada ste prehlađeni.