Treba li nas zabrinuti svako povećanje limfnih čvorova?
Limfni čvorovi nalaze se u tijelu na raznim mjestima, no nama su najpoznatiji oni na vratu. Uzroci njihova povećanja najčešće su infekcije, no može biti riječ i o drugim bolestima
Povećani limfni čvorovi (ili, kako se u narodu voli reći, žlijezde) jedan su od najčešćih povijesnih strahova vezanih uz naše zdravlje, pored temperature i kašlja.
Limfni čvorovi su dio limfnog sustava koji je sastavljen od kanala u vašem tijelu sličnih krvnim žilama. Limfni čvorovi male su „žlijezde“ koje filtriraju limfu, bistru tekućinu koja cirkulira kroz limfni sustav. Nalaze se po cijelom tijelu, ne samo na vratu ispod čeljusti, gdje će vam liječnik često staviti ruke kako bi provjerio jesu li povećani ili ne.
Svi želimo razviti otpornost, no poznajete li svoj imunosni sustav?
Uloga u imunološkom sustavu
Limfni čvorovi su važan dio vašeg imunološkog sustava. Oni pomažu tijelu da prepozna i bori se protiv bakterija, infekcija i drugih stranih tvari. Kada bakterije, virusi i abnormalne ili bolesne stanice prođu kroz limfne kanale, zaustavljaju se u limfnom čvoru. Ili, vojnom terminologijom: limfni čvorovi su vojni kontrolni punkt, zaustavljaju sve što je neželjeno za naš organizam. Limfni čvorovi sadrže limfocite koji, s manje ili više uspjeha, uništavaju bakterije i stanice raka.
Izraz „natečene žlijezde“ odnosi se na povećanje jednog ili više limfnih čvorova. Medicinski naziv za natečene limfne čvorove je limfadenopatija.
Različitih su veličina i na raznim mjestima
Limfni čvorovi mogu biti različite veličine, od zrna graška do promjera nekoliko centimetara. Kod djeteta se smatra da je čvor povećan ako je širi od jednog centimetra. Limfni čvor može biti mekan, tvrd, bolan, bezbolan, ovisno o uzroku koji je doveo do njegova povećanja.
Uobičajena područja gdje se limfni čvorovi mogu napipati (prstima) uključuju:
- prepone,
- pazuh,
- vrat (postoji lanac limfnih čvorova, od prednje do stražnje strane vrata),
- ispod čeljusti i brade,
- iza ušiju,
- na stražnjoj strani glave,
- vrlo rijetko i iznad ključne kosti.
Inače, limfni čvorovi se također nalaze unutar prsne i trbušne šupljine, smješteni oko aorte.
Uzroci povećanja
Infekcije su najčešći uzrok natečenih limfnih čvorova, a mogu ih izazvati:
- apsces ili impaktirani zub,
- upala uha,
- prehlada, gripa i druge „viroze“,
- oticanje (upala) desni (gingivitis),
- mononukleoza,
- ranice u ustima,
- spolno prenosive bolesti (STI),
- gnojna angina,
- tuberkuloza,
- infekcije kože.
Druge bolesti kod kojih može doći do povećanja limfnih čvorova su reumatoidni artritis i (ono što nas najviše brine) leukemija, „rak“ limfnih čvorova, metastaze.
Lijekovi koji se daju za liječenje epilepsije, kao fenitoin, te cijepljenje protiv tifusa također mogu izazvati povećanje limfnih čvorova.
Što određuje koji će se limfni čvorovi povećati?
Vjerojatno ste iz ovog nabrajanja shvatili da najčešće dolazi do povećanja limfnih čvorova u području vrata. Kod nekih ljudi, osobito kod djece, a najčešće kod onih izrazito mršavih, limfni čvorovi se daleko lakše uočavaju, pa njihova pojava ponekad izazove veliku paniku. Također, infekcija u području noge dovodi do povećanja limfnog čvora u preponi na strani ozljede. Slično je s pazušnim limfnim čvorovima.
Koji su limfni čvorovi natečeni, ovisi o uzroku i zahvaćenim dijelovima tijela. Natečeni limfni čvorovi koji se iznenada pojavljuju i bolni su, obično su posljedica ozljede ili infekcije. Sporo, bezbolno oticanje može biti posljedica raka ili tumora. Otok limfnih čvorova samo u jednom dijelu tijela obično ukazuje na infekciju. Primjeri infekcija kod koje su svi limfni čvorovi uvećani su vrlo česta infektivna mononukleoza i, barem u našim krajevima, daleko rjeđi HIV.
Najvažnije je zapamtiti da su, u slučaju povećanja limfnog čvora uslijed infekcije, potrebni tjedni kako bi se limfni čvorovi vratili u normalnu veličinu.
Sumnja na rak
Ponekad rak može započeti u limfnim čvorovima (kao što je limfom), ali neke druge vrste raka također se mogu proširiti s jednog dijela tijela na drugi kroz limfne čvorove koji su vidljivi na površini tijela. Inače, rak se širi kroz limfne čvorove unutar trbušne i prsne šupljine, a rjeđe se pojavljuju u čvorovima koji su blizu površine tijela.
Ako postoji sumnja na rak, liječnik će pažljivo pregledati limfne čvorove kako bi vidio jesu li zahvaćeni rakom ili ne. To se može učiniti na sljedeće načine:
- opipavajući sve čvorove bliske površini tijela,
- ultrazvukom,
- kompjutoriziranom tomografijom (CT),
- biopsijom ili uklanjanjem dostupnog povećanog čvora (obično se radi pod kontrolom ultrazvuka) koji se potom šalje na citološku ili patološku analizu.
Kada se svakako treba javiti liječniku?
Većina natečenih limfnih čvorova nije razlog za brigu i nestat će s povlačenjem infekcije, odnosno do nekoliko tjedana nakon infekcije. Liječnici se obično brinu samo o onim natečenim limfnim čvorovima koji su se povećali bez vidljivog razloga.
Sjetite je se kad su povećani limfni čvorovi, a što u stvari znate o limfi?
Nakon ulaska u limfne kapilare teče limfnim žilama koje se ulijevaju u dva velika limfovoda, a oni u desnu...
SAZNAJTE VIŠEAko imate veliko, natečeno područje, ali se ne osjećate bolesno i niste nedavno imali prehladu, gripu ili neku drugu infekciju, javite se svom liječniku koji će započeti obradu, najprije krvnim pretragama, a onda i gore navedenim pretragama.
Liječniku bi se trebali javiti u sljedećim slučajevima:
- limfni čvorovi su promjera većeg od jednog centimetra,
- jako su bolni, tvrdi, fiksirani za kožu ili brzo rastu,
- iz njih izlazi gnoj ili druge tekućine,
- imate simptome poput gubitka tjelesne težine, noćnog znojenja, dugotrajne groznice, otežanog disanja ili umora,
- natečeni su vam čvorovi u blizini lakta, ključne kosti ili donjeg dijela vrata,
- ako je koža iznad natečenih limfnih čvorova crvena ili upaljena.
Još jednom bih ponovila: daleko najčešći uzrok uvećanih limfnih čvorova su infekcije. Stoga, javite se svom liječniku te slijedite njegove upute jer ne zahtijeva svaki povećani čvor intenzivnu i invazivnu obradu.