Stručnjaci savjetuju: Izbjegnite najčešće zdravstvene rizike ljeta
Ljetovanje treba biti vrijeme odmora i opuštanja, no da bismo u njemu u potpunosti uživali, potrebno je biti na oprezu
Predivna morska obala, rijeke i jezera i ugodna topla klima čine naše područje pogodnim za uživanje u aktivnostima i sportovima na vodi. Plivanje je zabavno i odličan je način da ostanete u formi, a ujedno je aktivnost kojom se možete baviti tijekom cijelog života. Osim što je ugodan način hlađenja za vrućeg ljetnog dana, plivanje je opuštajući i lagan oblik vježbanja.
Međutim, plaže imaju i svoju drugu stranu koje treba biti svjestan.
Urinarne infekcije
Ljeti su posebno česte urinarne infekcije, odnosno blaže upale mokraćnog mjehura (cistitis). Najčešće je razlog predugi boravak u vodi, hladna voda ili pothlađivanje u mokrom kupaćem kostimu, što pridonosi padu općeg imuniteta organizma i imuniteta stanica mokraćnog sustava.
Također u higijenski neispravnoj vodi bazena, česta je zaraza bakterijom Escherichia coli, koja može izazvati i crijevne infekcije te vrlo ozbiljne, tvrdokorne urinarne infekcije. Ako se ne hidriramo dovoljno, sluznica uretre se ne ispire dovoljno. Nedovoljnim mokrenjem kroz uretru, sve bakterije, virusi i gljivice koji su dio normalne flore, ostaju u genitalnom i probavnom traktu te tako dolazi do upale. No, nije nedovoljna hidratacija jedini krivac za upalu mokraćnog mjehura. Cistitisu “pogoduju” i opći pad imunološkog sustava, umor, stres pa i trudnoća.
Gljivične infekcije
Gljivice vole vlažno i toplo okruženje te ljetni mjeseci pogoduju njihovu bržem razmnožavanju. Najčešće gljivične bolesti kože možemo pojednostavljeno podijeliti u dvije skupine. U prvu spadaju one bolesti koje uzrokuju gljivice koje se i inače nalaze na zdravoj koži i to u njenom najpovršnijem sloju, tzv. saprofiti, dok su u drugoj skupini tzv. dermatofiti koje dovode do razaranja rožnatog sloja kože, nokta i kose.
Iako su najčešće lokalizacije gljivičnih infekcija, točnije kandidijaze, vagina i usna šupljina, one se mogu manifestirati i na koži, noktima, bronhima i plućima. Simptomi vaginalne kandidijaze su svrbež, peckanje, bolni spolni odnosi, prisutnost bjelkasto-žućkastog iscjetka, crvenilo i otečenost.
Crijevne zarazne bolesti
Visoke ljetne temperature pogoduju razmnožavanju uzročnika u hrani, stoga se crijevne zarazne bolesti osobito bakterijske, ali i neke virusne (norovirus), češće javljaju ljeti.
Namirnice poput mesa (perad i mljeveno meso) i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih proizvoda, zatim sva jela pripremljena od jaja koja nisu dovoljno termički obrađena, poput kremastih kolača, sladoleda i majoneze osobito su prikladni za razmnožavanje bakterija. Nadalje, izvor crijevnih zaraznih bolesti ljeti mogu biti i hrana koja nije dovoljno termički obrađena, koja nije konzumirana unutar nekoliko sati od pripreme (od 2-4 sata), koja je čuvana na sobnoj temperaturi te namirnice ili već gotova pripremljena jela naknadno kontaminirane prljavim rukama.
U liječenju proljeva i povraćanja najvažnije je spriječiti dehidraciju, odnosno gubitak tekućine i minerala iz organizma uslijed učestalih vodenastih stolica, povraćanja i povišene temperature.
Važne mjere prevencije
Ugodno ljetovanje bez crijevnih infekcija je moguće uz pridržavanje osnovnih mjera za sprečavanje crijevnih infekcija:
- redovito i temeljito pranje ruku toplom vodom i sapunom,
- termička obrada hrane,
- temeljito pranje voća i povrća,
- izbjegavanje držanja hrane na sobnoj temperaturi i podgrijavanje hrane,
- izbjegavanje konzumiranja nepasteriziranog mlijeka i higijenski sumnjive površinske vode.
Opreza nikad dosta: Osigurajte sebi i svojim najdražima bezbrižno ljeto
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, utapanje je treći vodeći uzrok nenamjernih ozljeda u svijetu s udjelom od 7 %...
SAZNAJTE VIŠEPlivanje je idealan oblik rekreacije i održavanja vašeg tijela u formi i nosi minimalne mogućnosti ozljede. Izbjegavajte dugo boravljenje u hladnijoj vodi (moru). Uzimate li lijekove, činite to redovito i u dogovoru sa svojim liječnikom.