Stalna nadutost trbuha: uzroci i mjere samopomoći
Višak plinova izaziva vrlo neugodnu, a ponekad i bolnu nadutost. Iako je riječ o simptomu koji je izrazito čest, ali rijetko zabrinjavajući, ponekad može ukazivati na ozbiljne bolesti. U svakom slučaju, prvi korak su mjere samopomoći
Nadutost je vrlo čest simptom koji je vjerojatno svatko osjetio. To je simptom koji rijetko treba izazivati zabrinutost, ali postoje i opasna stanja koja izazivaju osjećaj nadutosti. Nasreću, nadutost je uglavnom izazvana našim načinom života, prehranom i nekretanjem.
Višak plinova je taj koji izaziva osjećaj nadutosti, a višak plinova nastaje iz niza razloga.
Brojni uzroci nadutosti
- Prejedanje je vjerojatno najčešći uzrok nadutosti.
- Jedenje masne hrane može učiniti da se osjećate neugodno prepunjeno. Masti se dulje probavljaju od proteina ili ugljikohidrata, pa dulje drže želudac punim. Izbjegnite nadutost ograničavanjem masnoća u svakodnevnoj prehrani.
- Prebrzo jedenje povećava rizik od nadutosti nakon obroka. Signalima sitosti može trebati i do 20 minuta da dođu do mozga i ublaže vaš apetit.
- Žvakanje žvakaće gume i pušenje također mogu dovesti do dodatnog udisanja zraka.
- Plinovi se mogu proizvesti tijekom probave određene hrane, a neravnoteža u crijevnim bakterijama može pogoršati problem.
- Postojanje žučnih kamenaca u žučnom mjehuru može dovoditi do nadutosti, osobito ako se jedu jaja, grahorice ili pak pečene paprike.
- Divertikuloza također može dovesti do nadutosti osobito kad se oboljela osoba ne pridržava preporučene dijete
Zatvor kao čest uzrok nadutosti
Postoji i niz drugih razloga nadutosti: čest uzrok nadutosti je zatvor. Možete imati zatvor, a da toga niste svjesni, budući da je manje pražnjenja crijeva nego inače samo jedan od simptoma zatvora. Možda ćete i dalje imati zatvor čak i ako imate redovitu stolicu.
Ostali simptomi zatvora uključuju:
- naprezanje za početak ili završetak pražnjenja crijeva,
- stolica koja izgleda poput kamenja i kamenčića,
- nema osjećaja praznine nakon pražnjenja crijeva,
- zatvor može doprinijeti bolovima u trbuhu i nadutosti. Naime, što dulje stolica ostaje u debelom crijevu, bakterije imaju više vremena da fermentiraju ono što se tamo nalazi, što dovodi do više plinova i nadutosti.
Bolesti i zdravstvene tegobe
Kod osoba koje imaju iritabilni kolon čest je osjećaj nadutosti. Gastropareza je stanje gdje dolazi do odgođenog pražnjenja želuca. Prekomjerni bakterijski rast u tankom crijevu mogu dovesti do nadutosti, kao i neka ginekološka stanja.
Vrlo rijetko, kada ne dolazi do poboljšanja nakon uvođenja higijensko dijetetskih mjera, treba pomisliti i na ozbiljnija stanja kao što su ulcerozni kolitis, Chronova bolest ili karcinom debelog crijeva.
Prevencija i mjere samopomoći
Lijek za sprječavanje nadutosti je vrlo jednostavan (na prvi pogled) – promjena prehrane, što nekim ljudima vrlo teško pada.
Sljedećih savjeta trebalo bi se pridržavati:
- nemojte piti puno gaziranih pića, alkohola ili kofeina (u kavi i čaju),
- nemojte jesti puno hrane za koju je poznato da uzrokuje plinove, poput kupusa, graha ili leće ili za koju osjetite da vam izaziva nadutost,
- nemojte jesti obilne obroke kasno navečer prije spavanja,
- nemojte jesti puno prerađene, slatke, začinjene ili masne hrane,
- pratite svoje tijelo i izbjegavajte hranu koja vama izaziva nadutost.
Druga dva jednostavna lijeka su: jedite sporije i jedite manje porcije. Manje porcije trebale bi ublažiti osjećaj nadutosti.
Metvica, đumbir i kamilica pomažu kod nadutosti – metvica i đumbir opuštaju trbušne mišiće, a kamilica djeluje protuupalno. Topli (biljni) čajevi pomažu u opuštanju cijelog tijela, pa i crijeva.
Kretanje, kao i u većini kroničnih bolesti, pomaže ublažavanju tegoba.
Sve što trebate znati o probavnim enzimima
Ako vaše tijelo ne proizvodi dovoljno probavnih enzima, ne može dobro probaviti hranu. To se može očitovati raznim probavnim...
SAZNAJTE VIŠEKada se treba javiti liječniku?
- ako se osjećate naduto tri tjedna ili više,
- redovito se osjećate naduto (više od 12 puta mjesečno),
- pokušali ste promijeniti svoju prehranu, ali se i dalje osjećate naduto,
- imate oteklinu ili kvržicu u trbuhu,
- uz nadutost imate i mučninu, proljev, zatvor, gubitak težine ili krv u stolici,
- teško se krećete ili obavljate svakodnevne aktivnosti jer ste napuhnuti.
I kao zaključak koji stalno ponavljamo, a kojeg se autorica ovog članka sada skoro redovito pridržava: zdrava prehrana, bez masnoća i koncentriranih šećera, manje i češće porcije, sporo jedenje te kretanje – sve to će pomoći vašim crijevima da uredno rade i „ne zamaraju“ vas nadutošću.