Ozebline: pravila prve pomoći i prevencija
Iako nije vjerojatno da će se ozebline javiti, primjerice, na vašim ušima dok idete na posao bez kape u drugi dio grada, rizik svakako postoji ako se iznenada nađete u ekstremnim situacijama kakve mogu biti zimi u planinama. A snijeg nam je već počeo stvarati probleme
Počelo je zimsko vrijeme, pa sve češće viđamo naslove na portalima poput onih o kaosu zbog snijegom zatrpanih dijelova autoceste. Stoga je dobro znati i podsjetiti se na to kako nastaju, liječe se i preveniraju ozebline, odnosno smrzotine. Osobito je to važno za one koji dio svog godišnjeg odmora provode na skijanju u planinama ili na krajnjem sjeveru Europe. Treba znati više o prevenciji kako ne bismo bili poput onih turista u japankama na Velebitu o kojima smo također mogli čitati – takvo bi nas ponašanje moglo skupo koštati, ne samo zbog zdravlja, već i troškova spašavanja te liječenja.
Kako nastaju ozebline
Ozebline nastaju kada vam se koža smrzne tijekom izlaganja niskim temperaturama. Simptomi ozeblina mogu uključivati:
- bol,
- utrnulost,
- otekline,
- mjehuriće i
- promjenu boje kože.
Najčešće se viđaju na izloženim dijelovima tijela, odnosno na prstima ruku, nogu, na nosu i ušima. Njihovo liječenje se razlikuje ovisno o stadiju.
Ozebline su nešto što ne biste trebali doživjeti osim ako se nađete nenadano u ekstremnoj situaciji.
Čimbenici koji doprinose nastanku ozeblina
Nastanak ozeblina ne ovisi samo o vanjskoj temperaturi, nego i o nizu drugih čimbenika.
Vjetar izrazito povećava osjećaj hladnoće i mogućnost dobivanja ozeblina. Tako, na primjer, ako je vanjska temperatura -10 °C , kod brzine vjetra od 15 km/h temperatura će biti -16 °C, a kod brzine vjetra od 48 km/h, temperatura će biti -20 °C.
Mokra koža također doprinosi bržem pothlađivanju, ali i nastanku ozeblina.
Uska obuća pridonosi bržem nastajanju ozeblina.
Veća je vjerojatnost da ćete dobiti ozebline u bilo kojoj situaciji koja dovodi do produljenog izlaganja hladnoći:
- tijekom zime,
- u vjetrovitim vremenskim uvjetima,
- na velikim nadmorskim visinama,
- ako nemate sklonište od hladnoće,
- možete dobiti ozebline čak i pod odjećom ako je izrazito hladno.
Mjere prevencije: bolje spriječiti, nego liječiti
Stoga za zimu morate imati udobnu obuću i odjeću te slojevitu odjeću i odjeću od prirodnih materijala, pri čemu bi vanjski sloj odjeće trebao biti vodootporan. Također nosite rukavice i kapu sa štitnicima za uši.
Potrebno je pažljivo pratiti vremensku prognozu te se ne izlagati nepotrebnom utjecaju hladnoće, izlasku tijekom hladnog i vjetrovitog vremena. Odlazite li na velike nadmorske visine, potrebna je dobra utreniranost i znanje te izbjegavajte putovanje ako se predviđaju vremenske nepogode poput ekstremne hladnoće i velike količine snijega. Mogli biste ostati zatrpani u koloni, a vozilo vam neće moći pružiti dovoljnu zaštitu od hladnoće.
No, ako već dođe do ozeblina, dobro je znati koji su stadiji ozeblina, kako se pruža prva pomoć i što se sve može dogoditi.
Stadiji ozeblina
Simptomi ozeblina pojavljuju se u tri faze koje uključuju osjećaj:
- hladnoće i bola,
- kao da vas bodu iglice – nastaje kod površinskih ozeblina,
- utrnulost koja nastaje kod dubokih ozeblina.
Na koži se pojavljuju sljedeće promjene:
- crvenilo ili bol,
- bijela ili sivkasto-žuta boja,
- koža koja je neobično čvrsta ili poput voska,
- obamrlost,
- mjehurići ispunjeni bistrom tekućinom ili možda krvlju u težim slučajevima,
- gangrena (crna mrtva koža i tkiva) u teškim slučajevima.
Pravila prve pomoći
Ako već shvatite da vam nastaju ozebline, pokušajte naći toplo sklonište ili zovite 112 da dođu po vas ako ne možete sami doći do skloništa. Tada će se vjerojatno aktivirati pripadnici gorske službe spašavanja, koji će vam pružiti prvu pomoć i odvesti vas u medicinsku ustanovu ili toplo sklonište.
Ako ste vi i vaše društvo sami u skloništu, preporučuju se sljedeće radnje:
- Nježno skinite svoju opremu za hladno vrijeme, poput rukavica ili čizama. Također biste trebali ukloniti sav nakit, poput prstenja ili satova, ako se nalaze u blizini zahvaćenog područja kože. Ako vam je odjeća mokra, obucite suhu odjeću.
- Stavite zahvaćenu kožu u kupku s toplom (ne vrućom) vodom. Ovo će biti spor proces zagrijavanja koji može trajati najmanje 30 minuta.
- Stavite deke na zahvaćeno područje kože. Ne motajte ih oko kože jer bi to moglo prekinuti cirkulaciju i spriječiti protok krvi u zahvaćena tkiva.
- Izbjegavajte nanošenje topline izravno na kožu kako biste spriječili opekline.
- Vrijeme je kritično kod ozeblina te je potrebno što prije doći do liječnika.
Budući da ponovno smrzavanje odmrznutog tkiva može pogoršati njegovo oštećenje, vrlo je važno da ne pokušavate odmrznuti smrznuto tkivo, osim ako ste sigurni da do ponovnog smrzavanja neće doći. To se smije raditi tek kad dođete na sigurno i toplo mjesto.
Liječenje i komplikacije ozeblina
Liječenje težih stupnjeva ozeblina zahtjeva strpljenje jer najčešće traje nekoliko tjedana ili mjeseci. Ponekad je, međutim, potrebna operacija kako bi se uklonilo mrtvo tkivo.
Komplikacije ozeblina uključuju:
- povećanu osjetljivost na hladnoću,
- povećan rizik od ponovnog razvoja ozeblina,
- dugotrajnu utrnulost u zahvaćenom području,
- pretjerano znojenje (hiperhidroza),
- promjene u boji kože,
- promjene ili gubitak noktiju,
- ukočenost zglobova (artritis uzrokovan ozeblinama),
- probleme s rastom kod djece ako ozebline oštećuju ploču rasta kosti,
- infekciju,
- gangrenu — raspadanje i odumiranje tkiva kao posljedica prekida dotoka krvi u zahvaćeno područje, a što može rezultirati amputacijom,
- hipotermiju.
Pridržavajte ih se: 5 preporuka zaštite tijekom hladnih valova
Hladni valovi koje karakterizira pad temperature na određenom području u određenom vremenskom razdoblju uobičajena su pojava tijekom zimskih mjeseci...
SAZNAJTE VIŠEZanimljivost za kraj
Na kraju, bilo bi dobro podsjetiti se priče o sestrama Čuljak, koje su 6. siječnja 1985. godine stradale kada su u neodgovarajućoj obući i odjeći pješice krenule iz sela Bogodol u posjet majci u Mostaru. Priča je, unatoč tome što su sestrama amputirane obje noge, na kraju dobro završila, jer su žive i uspješne poslovne žene.
Ali, nažalost, nemaju sve priče takav kraj. Stoga, kad iz bilo kojeg razloga izlazite na hladnoću i vjetar, dobro razmislite trebate li uopće ići, a zatim imate li odgovarajuću odjeću, obuću, topli napitak te mobitel s prijenosnim punjačem.