Karcinom mokraćnog mjehura: uzroci, simptomi i liječenje
Maligni tumori mokraćnog mjehura deveta su najčešća zloćudna bolest na svijetu, a češći su kod muškaraca i starijih osoba
Mokraćni sustav zadužen je za izbacivanje toksina i ostalih štetnih tvari iz organizma te za održavanje optimalnog volumena tekućine unutar tijela. Mokraćni mjehur je pak šuplji mišićni organ mokraćnog sustava koji uključuje i bubrege, mokraćovode te mokraćnu cijev.
Mokraćni mjehur služi za prikupljanje, zadržavanje i izbacivanje urina. Nalazi se unutar zdjelice, omeđen s prednje strane preponskom kosti. Sa stražnje je strane, kod žena, omeđen maternicom i rodnicom, a kod muškaraca rektumom. Za održavanje kontinencije mokraćnog mjehura, mozak i leđna moždina moraju biti zdravi. Maligni tumori mokraćnog mjehura deveta su najčešća zloćudna bolest na svijetu.
Uzroci i čimbenici rizika
Karcinom mokraćnog mjehura je češći kod muškaraca i starijih osoba. Pušenje cigareta je jedan od najvažnijih čimbenika koji utječu na razvoj karcinoma mokraćnog mjehura i kod žena i kod muškaraca. Izloženost aromatskim aminima u industriji je također bitan čimbenik rizika, kao i spojevi u vodi za piće (arsen, nitrati). Zračenje također može potaknuti razvoj karcinoma. Kronične infekcije mokraćnog sustava povećavaju rizik za razvoj karcinoma. Postoji i povezanost između infekcije ljudskim papiloma virusom i karcinoma mokraćnog mjehura.
Karcinomi gornjeg dijela mokraćnog sustava posljedica su istih etioloških čimbenika kao i u slučaju karcinoma mokraćnog mjehura te zbog toga takvi bolesnici često razviju i karcinom mokraćnog mjehura. Konzumacija velikih količina umjetnih sladila te izloženost zagađenom zraku mogu doprinijeti razvoju karcinoma.
Simptomi i dijagnostika
Na rak mokraćnog mjehura često se prvo posumnja kada uobičajena mikroskopska pretraga mokraće otkrije crvene krvne stanice. Međutim, mokraća može biti i očito krvava.
Kasniji simptomi obuhvaćaju bol i pečenje tijekom mokrenja te naglu, neizdrživu potrebu za mokrenjem. Simptomi raka mjehura mogu biti jednaki onima kod infekcije mokraćnog mjehura (cistitisa), a oba se problema mogu i istodobno pojaviti. Na rak mjehura se može posumnjati i kada simptomi ne nestaju unatoč liječenju infekcije.
Uobičajenom mikroskopskom pretragom mokraće ili drugim pretragama mokraće mogu se otkriti krv i gnojna tjelešca, a posebnim mikroskopskim pretragama (citologija) često se otkrivaju stanice raka.
Skupine zloćudnih tumora
Postoje dvije skupine zloćudnih tumora, a to su karcinomi i sarkomi.
• Karcinomi čine više od 99% svih malignih tumora mokraćnog mjehura.
• Sarkomi su rijetki i pretežito se pojavljuju kod djece.
Više od 90% zloćudnih tumora mokraćnog mjehura otpada na karcinome prijelaznih stanica. Većinom je riječ o papilarnim karcinomima (tumori na većoj ili manjoj peteljci) koji su obično površni, dobro diferencirani te rastu prema lumenu, dok su sesilni tumori (tumori na širokoj bazi) podmukliji, skloni ranoj invaziji i metastaziranju.
Mogućnosti liječenja
Rak koji zahvaća samo sluznicu mjehura ili urasta samo u najpovršniji sloj mišića, može se u potpunosti odstraniti pri cistoskopiji. Kod bolesnika se, međutim, kasnije često razviju nove izrasline, ponekad na istome mjestu ili, češće, negdje drugdje u mjehuru.
Muške bitke s urogenitalnim infekcijama
Infekcije mokraćnog sustava mogu biti bezazlene i lako rješive, ali i prvi znak upozorenja na postojanje druge bolesti koja...
SAZNAJTE VIŠERak koji urasta dublje ili kroz stijenku mjehura, ne može se u potpunosti odstraniti kroz cistoskop. On se obično liječi djelomičnim ili potpunim odstranjenjem mjehura. Obično se odstranjuju i limfni čvorovi tog područja kako bi se utvrdilo je li se rak proširio.
Radioterapija (zračenje), bilo samostalno ili u kombinaciji s kemoterapijom, ponekad dovodi do izlječenja raka. Rak koji je metastazirao treba liječiti kemoterapijom. Nekoliko je različitih kombinacija lijekova djelotvornih protiv ovog tipa raka, ali se samo mali broj bolesnika izliječi.