Izbočene očne jabučice: uzroci, postavljanje dijagnoze i liječenje
Egzoftalmus je izbočenje jednog ili oba oka prema naprijed izvan orbite (očne duplje). Riječ je o relativno kompliciranom sindromu koji iziskuje multidisciplinarni pristup te punu suradnju pacijenta i skrbnika
Možda se starija generacija sjeća Martyja Feldmana, britanskog komičara, koji je glumio Igora u Mladom Frankensteinu davne 1974. godine. On je možda najpoznatiji čovjek koji ima egzoftalmus o kojem će danas biti riječi. Egzoftalmus je izbočenje jednog ili oba oka prema naprijed izvan orbite (očne duplje) zbog povećanja orbitalnog sadržaja unutar krute koštane orbite. Naziv potječe iz starogrčkog jezika, što znači „ispupčene oči“.
Organ koji fascinira: 10 zanimljivih činjenica o našim očima
Gravesova bolest: najčešći uzrok egzoftalmusa
Ovisno o temeljnom uzroku, egzoftalmus može biti lokalnog karaktera ili biti popraćen sistemskim simptomima, kao što je slučaj s hipertireozom (Gravesova bolest). Upravo je Gravesova ili Basedowljeva bolest najčešći uzrok egzoftalmusa, a koja se, na svu sreću, sve manje vidi jer je pacijentima i liječnicima dostupnija dijagnostika. Tako se, primjerice, TSH (tiroidni stimulirajući hormon koji izlučuje hipofiza) određuje u laboratorijima domova zdravlja. Ostala hormonalna i ultrazvučna dijagnostika dostupna je ne samo u kliničkim centrima, nego i u županijskim bolnicama.
Gravesova bolest svoje ime duguje irskom liječniku Robertu Jamesu Gravesu, koji je 1835. u svojem opisu slučaja guše (uvećanja štitne žlijezde) s egzoftalmusom. Nijemac Karl Adolph von Basedow neovisno je izvijestio o istoj bolesti 1840. godine. Kao rezultat toga, na europskom kontinentu češće se koristi „Basedowljev sindrom ili bolest“.
Ne razviju sve osobe s hipertireozom egzoftalmus, već njih 30%. Uz ostale simptome hipertireoze te izbočenje očiju, ti pacijenti imaju i:
- osjećaj pijeska u očima,
- pritisak ili bol u očima,
- natečene ili uvučene kapke,
- crvene ili upaljene oči,
- osjetljivost na svjetlo,
- dupli vid,
- gubitak vida.
Drugi mogući uzroci „ispupčenih očiju“
Drugi uzroci mogu biti daleko ozbiljniji i teži za liječenje:
- druge autoimune bolesti, kao što su sarkoidoza, granulomatoza,
- benigni ili maligni orbitalni tumori koji zauzimaju prostor kao što su kapilarni hemangiom, neuroblastom, neurofibromatoza, leukemija, limfom, mukokela, pseudotumori i sekundarne metastatske naslage – ovo su izuzetno rijetke bolesti, tako da ako i mislite da imate egzoftalmus, nemojte misliti na najgore,
- ometanje povrata venske krvi iz orbite,
- ozljeda.
Češći uzrok može biti glaukom, porast intraokularnog tlaka.
Postavljanje dijagnoze
Da bi se otkrio uzrok egzoftalmusa, potrebno je provesti niz pretraga, od jednostavnih laboratorijskih do zahtjevnijih. Uglavnom je potreban multidisciplinarni pristup. Od pretraga se mogu uraditi:
- krvna slika,
- funkcija jetre, bubrega, štitne žlijezde,
- određivanje C reaktivnog proteina,
- pretrage koje ukazuju na postojanje autoimune bolesti,
- bris nosa,
- hemokultura (ispitivanje postoje li bakterije u krvi – kod teških infekcija),
- radiološka dijagnostika ponekad je neophodna za dijagnostiku i liječenje. Kompjuterizirana tomografija (CT) i magnetska rezonancija (MRI) zlatni su standard u dijagnostici. Ultrazvuk orbite može biti od koristi.
Liječenje i mjere samopomoći
Egzoftalmus liječimo prema uzroku koji ga je izazvao, vrlo često konzervativno – lijekovima, ali prema uzroku ponekad je neophodna i kirurška intervencija.
Sami možete umanjiti tegobe na sljedeće načine:
- Stavljanje hladnih obloga na oči – dodatna vlažnost može umiriti vaše oči. Vodite računa o higijeni.
Naše su oči izložene riziku na svakom koraku: pazite li na njih?
Svaki drugi četvrtak u listopadu obilježava se Svjetski dan vida koji predstavlja povod da progovorimo o važnosti očuvanja zdravlja...
SAZNAJTE VIŠE- Nosite sunčane naočale – kada su vam oči izbočene, osjetljivije su na ultraljubičaste zrake i na jako svjetlo. Nošenje sunčanih naočala koje vam se omotaju oko glave također mogu smanjiti iritaciju očiju od vjetra.
- Koristite umjetne suze – kapi za oči mogu ublažiti osjećaj suhoće, grebanja na površini vaših očiju. Noću se može nanijeti gel na bazi parafina.
- Spavajte na povišenom – držanje glave iznad ostatka tijela smanjuje nakupljanje tekućine u glavi i može ublažiti pritisak na oči.
- Nemojte pušiti.
Egzoftalmus je relativno kompliciran sindrom koji iziskuje multidisciplinarni pristup i punu suradnju pacijenta i skrbnika. Nakon što se javite svom obiteljskom liječniku, bit će potrebni pregledi više specijalista.