Obiteljsko zdravlje - 29. srpnja 2024.
AUTOR ČLANKA - Tanja Pekez, dr. med., spec. obiteljske medicine

Cirkadijalni poremećaj: rizici rada u trećoj smjeni i kako ih smanjiti

Poremećaj cirkadijalnog ritma ili cirkadijalni poremećaj nosi niz rizika po zdravlje, a vrlo često se javlja kod osoba koje rade noću

cirkadijalni poremećaj

Ljudski organizam, kao što smo već nekoliko puta pisali, fino je „uštimani“ stroj sa stotinama funkcija koje su toliko isprepletene da moderna medicina još uvijek ne može doći do rješenja kad se dogode neki od poremećaja. Pravi primjer te isprepletenosti i djelomične nemoći suvremene medicine je niz poremećaja koji nastaju zbog noćnog rada, a koji se jednim imenom zovu – cirkadijalni poremećaj.

Što je cirkadijalni poremećaj?

Sustav cirkadijalnog sata upravlja dnevnim ritmovima ponašanja i fiziološkim ritmovima, olakšavajući prilagodbu okolišnim i unutarnjim oscilacijama. Poremećaji u cirkadijalnom ritmu povezani su s povećanom osjetljivošću na razne bolesti i mogu pogoršati postojeća stanja.

7 najčešćih mitova o nesanici

Cirkadijalni poremećaj definira se kao „neusklađenost između endogenog cirkadijalnog sustava i cirkadijalnih ciklusa ponašanja, a koja je potaknuta prvenstveno povećanom izloženošću umjetnoj rasvjeti, radom u smjenama i radom noću“. Prema riječima doktora znanosti Alekseya Matveyenka s Mayo klinike, samo u SAD-u više od 70 posto odraslih izjavljuje da nema odgovarajuću kvalitetu i trajanje sna, a gotovo 20 milijuna ljudi izloženo je svakodnevnim smjenskim uvjetima rada.

Pored smjenskog rada i rada noću, u poremećaje cirkadijalnog ritma se ubrajaju i:

  • Jet lag poremećaj – nastaje kod putovanja u drugu vremensku zonu.
  • Poremećaj odgođene faze spavanja i budnosti – raspored spavanja/buđenja je puno kasniji nego kod prosječne osobe. Češći je kod djece i tinejdžera.
  • Napredni poremećaj faze spavanja i budnosti  – ranije idete u krevet i budite se ranije od prosječne osobe.
  • Nepravilan poremećaj ritma spavanja i budnosti – vrijeme spavanja i buđenja događa se u nepredvidivim, neorganiziranim intervalima. To se obično događa osobama s demencijom ili drugim degenerativnim bolestima mozga.

Ovaj put ćemo govoriti samo o poremećajima koje izaziva noćni rad i rad u smjenama.

Simptomi izazvani radom u noćnoj smjeni

Simptomi poremećaja cirkadijalnog ritma zbog rada u noćnim smjenama su:

  • poteškoće s uspavljivanjem (nesanica),
  • poteškoće sa spavanjem,
  • poteškoće s ponovnim uspavljivanjem usred noći ili rano ujutro,
  • buđenje ranije nego što želite ili planirate,
  • poteškoće s hodanjem (tromost spavanja) ili nepredvidivo vrijeme spavanja i buđenja,
  • pospanost tijekom dana, što može dovesti do hipersomnije,
  • potreba za drijemanjem tijekom dana,
  • opći umor,
  • glavobolje,
  • depresija, razdražljivost i drugi problemi uzrokovani nedostatkom sna.

Rizici poremećaja cirkadijalnog ritma

Postoji na stotine istraživanja koja povezuju poremećaje cirkadijalnog ritma s povećanjem rizika obolijevanja od karcinoma, osobito debelog crijeva, metaboličkog sindroma i dijabetesa.

U nizu studija pokazalo se da poremećaj hranjenja nastaje jer radnici u smjenama jedu neredovitije i češće od dnevnih radnika, više grickaju noću i konzumiraju manje zdravije hrane s potencijalno više kalorija.

Rad u smjenama čak može djelovati na nastanak, ali i težinu autoimunih bolesti te dovesti i do poremećaja imunosnog sustava.

Što učiniti ako ne možemo izbjeći noćni rad?

Budući da je, nažalost, nemoguće izbjeći rad u smjenama, donosimo nekoliko savjeta koji vam možda pomognu:

  • Izbjegavajte vrijeme izlaganja jakom i prigušenom svjetlu neposredno nakon završetka noćne smjene. Na primjer, radnici u noćnim smjenama čiji radni raspored traje od ponoći do osam ujutro, trebali bi smanjiti svoje izlaganje svjetlu što je više moguće nakon odlaska s posla ako namjeravaju odmah zaspati po povratku kući. Stoga je od velike pomoći korištenje sunčanih naočala do dolaska kući, navlačenje tamnih zastora u spavaćoj sobi ili korištenje maske za oči.
  • Odvojite dovoljno vremena za spavanje tijekom neradnih dana. Ovo je često teže nego što zvuči, jer ćete željeti slobodno vrijeme provesti s obitelji i prijateljima. No objasnite svojim bližnjima da vas san održava zdravim te potražite praktična rješenja koja će vam omogućiti mirniji san.
Muči li i vas nesanica?

Prespavajte nesanicu: pronađite uzrok manjka sna i spriječite posljedice

Nesanica je poremećaj spavanja koji znatno umanjuje kvalitetu života. Tijekom života svaka osoba doživi poremećaj spavanja. Osoba ne može...

SAZNAJTE VIŠE
  • Održavajte dosljedan raspored rada u smjenama. Izuzetno je nezdravo raditi nekoliko noćnih smjena zaredom, što se kod nas još uvijek često događa. Razgovarajte sa svojim poslodavcem, možda vam šef može zakazati manje noćnih smjena. Dobro bi bilo obratiti se liječniku medicine rada u cilju zalaganja kod nadležnih za uspostavljanje pravilnijih smjena. Razmotrite promjenu radnog mjesta nakon određenog perioda rada u smjenama.
  • Ne ustručavajte se potražiti savjet liječnika obiteljske medicine, a svakako mu se javite ako vam simptomi značajno kvare kvalitetu života te ako su ozbiljni poput stalne iscrpljenosti ili bezvoljnosti, depresije.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button