Obiteljsko zdravlje - 23. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Tanja Pekez, dr. med., spec. obiteljske medicine

Bolest s puno lica: razne vrste heilitisa

Kad nam netko spomene „žvale“, možda se nećemo sjetiti medicinskog naziva heilitis, no vrlo vjerojatno ćemo pomisliti na bolnu upalu koja se razvija na spoju gornje i donje usne. Ipak, postoji nekoliko vrsta heilitisa

heilitis zvale upala

Usne su ženama jedan od najvažnijih dijelova tijela kada razmatramo sa stajališta ljepote. Stoga, sve promjene koje se javljaju na usnama mogu dovesti do velikog smanjenja kvalitete života. Jedna od bolesti usana koja je najčešća jest heilitis.

Što je heilitis?

Heilitis je upala usana koja može, kao i većina upala, biti akutna ili kronična. Upala prvenstveno nastaje u zoni neposredno oko usnica, ali se može i proširiti na okolnu kožu te rjeđe na oralnu sluznicu.

Može biti uzrokovan mnoštvom čimbenika, uključujući kontaktne iritanse ili alergene, kronično izlaganje suncu i nedostatke u prehrani, kao i razne kožne i sustavne bolesti.

Vrste heilitisa

Postoji nekoliko vrsta heilitisa:

  • Angularni heilitis je možda najčešća vrsta heilitisa. U hrvatskom jeziku govorimo o žvalama. Najčešći uzrok angularnog heilitisa u odraslih je gljivična infekcija, Candida albicans, a rjeđe, Staphylococcus aureus. Loša oralna higijena, loše prilagođene proteze ili nedostatak zuba kao što je to slučaj kod starijih osoba, mogu dovesti do prekomjerne vlažnosti i maceracije kože slinom, što dovodi do ovih infekcija. Rjeđe, nutritivni nedostaci, posebice oni vitamina iz skupine B – riboflavina (B2), niacina (B3), piridoksina (B6), folata (B9), kao i željeza te, općenito, pothranjenost, mogu uzrokovati glatke, sjajne, crvene usne povezane s angularnim stomatitisom, zajednički poznat kao cheilosis. Rizični čimbenici za nastanak angularnog heilitisa su: pušenje, dijabetes, upalna bolest crijeva, smanjen imunitet i Downov sindrom.
  • Aktinični heilitis (također poznat kao solarna keratoza usne ili aktinična keratoza), nastaje zbog proliferacije atipičnih epidermalnih keratinocita uslijed kroničnog izlaganja suncu. To je premaligno stanje i povremeno napreduje do karcinoma. Uglavnom se javlja kod radnika na otvorenom, osoba svijetle puti i tijekom četvrtog do osmog desetljeća života. Rub donje usne prima najviše ultraljubičastog zračenja, nalazi se pod pravim kutom u odnosu na podnevne sunčeve zrake i slabo je zaštićen melanocitima. Promjene na usnama imaju karakterističan osjećaj „brusnog papira“ na dodir.
  • Heilitis izazvan lijekovima. Sistemski retinoidi (koriste se za liječenje akni) kao što su etretinat i izotretinoin, uzrokuju suhoću, eritem, odnosno crvenilo, ljuskanje i pucanje usana (može uključivati ​​i kutove usta) u gotovo svih pacijenata. Rjeđe ga mogu uzrokovati i neki drugi lijekovi koji uzrokuju suhoću usta i usana.
  • Ekcematozni heilitis. Reakcija odgođene preosjetljivosti na alergene koji dolaze u dodir s usnama, može uzrokovati upalu usana. Ruž je jedan od najčešćih uzročnika jer sadrži stabilizatore, mirise i nikal. Međutim, neki sastojci jedinstveni za ruževe također mogu uzrokovati dermatitis usana. Na primjer, ricinusovo ulje, kolofonij, šelak (spoj koji služi za postizanje sjaja, ne samo usana, već i namještaja), azo-boje, sezamovo ulje, konzervansi, ozonirano maslinovo ulje, propolis i kopolimeri. Osim ruževa za usne, alergijski kontaktni heilitis mogu uzrokovati razne druge tvari koje dolaze u dodir s usnama. Mogu se naći u vodicama za ispiranje usta, pastama za zube, pa čak i u hrani.
  • Eksfolijativni heilitis – odnosi se na kontinuirano ljuštenje usana uzrokovano ponavljajućim ponašanjem poput lizanja usana. Ovo je vrlo česta pojava koja nastaje kada se usne ližu pod djelovanjem vjetra.
  • Infektivni heilitis – pored gore spomenutih uzročnika, streptokok može biti jedan od uzročnika, kao i herpes simplex virus. Uzročnik u egzotičnim krajevima može biti i lišmanijaza.
  • Glandularni heilitis – uzrokovan je zadebljanjem žlijezda slinovnica koje se nalaze u donjoj usnici.
  • Granulomatozni heilitis je trajno, bezbolno oticanje usana, koje može biti uzrokovano lokalnim uzrokom, ali i sustavnom bolešću ili infekcijom (Crohnova bolest, tuberkuloza, sarkoidoza).
oštećene usne

Suhe usne: više od obične dehidracije, otkrijte skrivene uzroke

Tijekom vrućih dana upozoravamo na mogućnost dehidracije kao najčešćeg uzroka suhih i ispucalih usana. No više je mogućih uzroka...

SAZNAJTE VIŠE

Liječenje heilitisa

Liječenje heilitisa uglavnom ovisi o uzroku pa se tako koriste kreme protiv gljivica, antibiotske kreme i kortikosteroidne kreme. Potrebno je zdravo se hraniti hranom bogatom vitaminima kompleksa B, proteinima i željezom. Treba se javiti liječniku dentalne medicine s ciljem saniranja zubala i/ili proteze. Obavezno je koristiti kreme za zaštitu i vlaženje usana.

U ogromnom broju slučajeva, ove mjere će pomoći i neće biti potrebna detaljnija dijagnostika. U slučaju da promjene na usnama i dalje ostanu, potrebno je tražiti kompleksnije uzroke heilitisa.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button