Svjetski dan moždanog udara: 7 načina prevencije moždanog udara
Započnite s prevencijom moždanog udara već danas, bez obzira na dob ili obiteljsku povijest bolesti!
U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Simptomi nastaju iznenada, a uključuju:
- Iznenadnu utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela
- Iznenadne smetnje govora (otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora)
- Iznenadne smetnje vida (naglo zamagljenje ili gubitak vida)
- Iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje u hodu, gubitak ravnoteže, vrtoglavice
- Iznenadna jaka glavobolja (može biti praćena mučninom i povraćanjem)
Ne možete promijeniti godine niti genetske predispozicije, ali možete poduzeti korake za ublažavanje rizika nastanka moždanog udara. Znanje je moć, a ako znate koji čimbenici povećavaju rizik i loše utječu na vaše zdravlje općenito, onda ste već napravili prvi korak u prevenciji moždanog udara. Preostalo vam je samo u praksi primijeniti naučeno.
Stoga vam donosimo sedam načina da već danas započnete s prevencijom moždanog udara.
1. Brinite o krvnom tlaku
Visoki krvni tlak jedan je od čimbenika koji udvostručuje ili čak četverostruko povećava rizik od moždanog udara ako ga se ne kontrolira. Hipertenzija najviše doprinosi riziku od moždanog udara i kod muškaraca i kod žena, a osoba ga može kontrolirati na nekoliko načina:
- smanjite unos soli u prehrani (dnevna doza ne bi smjela premašiti količinu od oko pola žličice)
- povećajte unos zdravih masti u prehrani (avokado, orašasti plodovi, riba,..)
- konzumirajte 4 do 5 šalica voća i povrća svaki dan
- uvedite ribu u jelovnik i konzumirajte ju dva do tri puta tjedno
- vježbajte barem 30 minuta dnevno
- smanjite ili prestanite s pušenjem
2. Prakticirajte zdrave navike za zdrav mozak
Pretilost, kao i s njom povezane komplikacije (visoki krvni tlak i dijabetes tip 2), povećavaju izglede za moždani udar. Gubitak od samo 10 kilograma može pozitivno utjecati na smanjenje rizika od moždanog udara. Kako to postići:
- pokušajte ne jesti više od 1500 do 2000 kalorija dnevno (ovisno o vašoj razini aktivnosti i trenutnom BMI-u)
- povećavajte količinu tjelovježbe ili njezin intenzitet, pa čak i ako je u pitanju samo hodanje
- povećajte količinu složenih ugljikohidrata, a smanjite unos jednostavnih
3. Tjelovježba? Tjelovježba!
Vježbanje doprinosi gubitku težine i snižavanju krvnog tlaka, ali i služi u prevenciji moždanog udara. Ako niste skloni vježbanju, pokušajte sa svakodnevnom šetnjom od barem pola sata. Druge opcije su da se učlanite u fitness klub, vježbate s prijateljima, koristite stepenice umjesto lifta, parkirate dalje od ureda zbog pješačenja, prošećete psa nekoliko puta dnevno, i drugo.
4. Ako pijete, pijte umjereno
Prema navodima HZJZ-a, više od milijun slučajeva moždanog udara godišnje povezano je s prekomjernom konzumacijom alkohola. Ipak, jedna čaša alkohola na druženju neće povećati rizik od moždanog udara. Štoviše, crno vino sadrži resveratrol za koji se smatra da štiti srce i mozak.
5. Liječite fibrilaciju atrija
Fibrilacija atrija je oblik nepravilnog rada srca koji uzrokuje stvaranje ugrušaka u srcu. Ugrušci tada mogu krenuti do mozga te uzrokovati nastanak moždanog udara. Fibrilacija atrija nosi gotovo peterostruki rizik od moždanog udara. Ako imate simptome kao što su ubrzani rad srca ili otežano disanje, posjetite liječnika i započnite s liječenjem aritmije čim prije.
Prevencija moždanog udara: sve što trebate znati o fibrilaciji atrija
Fibrilacija atrija čak pet puta povećava rizik nastanka moždanog udara. Stoga je vrlo važno pravovremeno dijagnosticirati ovu aritmiju
SAZNAJTE VIŠE6. Držite glukozu u krvi pod kontrolom
Visoke razine glukoze u krvi s vremenom oštećuju krvne žile, zbog čega se u njima počnu stvarati ugrušci. Dijabetes tip 1 i 2 redovito kontrolirajte, a prema preporuci dijabetologa pravilno se hranite, vježbajte i ne zaboravite dozirati inzulin prije obroka ili popiti tablete prema preporuci.
7. Smanjite ili prestanite pušiti
Prema HZJZ-u, više od jedne desetine slučajeva moždanog udara povezano je s pušenjem. Prestanak pušenja smanjit će vaš rizik od moždanog udara. Kako biste povećali svoje šanse za uspješan prestanak, korisno je potražiti i pomoć stručne osobe.
Izvor: https://www.health.harvard.edu/womens-health/8-things-you-can-do-to-prevent-a-stroke