Obećavajuća metoda koju još istražujemo: neurofeedback i područja primjene
Suvremena tehnologija omogućila je našem mozgu da se „vidi u ogledalu“, odnosno da ga se potakne da sam poboljša svoje funkcioniranje
Neurofeedback je neinvazivna, bezbolna i jednostavna terapeutska metoda s ciljem omogućavanja zdravog funkcioniranja mozga. Terapija se izvodi tako da se mjere moždani valovi, nakon čega se mozgu daje povratni signal u vizualnom ili auditornom obliku. Povratnim signalom se nastoji postići mijenjanje obrazaca moždanih valova kako bi se promijenilo ponašanje.
Kako izgleda neurofeedback trening?
Neurofeedback trening traje od 30 do 45 minuta. Elektrode na neurofeedback uređaju detektiraju moždane valove koji se u realnom vremenu očitavaju i obrađuju na računalu. Elektrode isključivo služe za detekciju moždanih valova i ne mogu nanijeti ozljedu, niti se njima dovodi električna energija u mozak.
Za vrijeme neurofeedback treninga računalo obrađuje moždane valove i ostale informacije koje su dio ovog procesa kako bi se osobi pružila povratna informacija (feedback) o funkciji njegovog vlastitog mozga. Povratna informacija se predstavlja na više načina, a najčešće putem promjene u zvuku i slici na video zapisu, odnosno simulaciji koja nalikuje igrici. Kontinuiranim treningom počinju se proizvoditi željeni moždani valovi, a potiskuju neželjeni.
Neurofeedbackom se uči pospješivati moždanu aktivnost na isti način kao što se uči i svaka druga vještina – preko povratne informacije (feedbacka) i ponavljanja. Postupak je vrlo jednostavan, a zadatak osobe je da bude opuštena.
Iako se ova terapija smatra u potpunosti sigurnom te nije invazivna niti bolna, može izazvati određene nuspojave, kao što su mentalni umor i vrtoglavica.
Područja primjene
Znanstvena istraživanja vezana uz učinke neurofeedback treninga započela su negdje sredinom 90-ih godina prošlog stoljeća.
Pokazalo se da korištenje neurofeedback metode utječe na poboljšanje:
- kognitivnih sposobnosti (npr. pažnja, rješavanje problema)
- emocionalne kontrole (smanjenje anksioznosti)
- psihofizičkog funkcioniranja (pobuđenost organizma)
Do sada su pozitivni učinci korištenja neurofeedbacka zabilježeni u brojnim tretmanima. Primjerice kod poremećaja iz autističnog spektra, ADHD-a, odnosno poremećaja pažnje i koncentracije, poteškoća u učenju, epilepsije, poremećaja u ponašanju, poremećaja spavanja. Pozitivan učinak ima i na anksioznost, depresiju, kronični umor, kronične boli, migrene, ozljede glave, ali i na moždani udar, ovisnosti o lijekovima i drogama te stres.
Iako brojne studije pokazuju uspješnost ove metode prilikom liječenja raznih stanja, postoje i određene studije koje nisu pronašle tako uspješne efekte. Osim toga, dugoročnost učinaka ove terapije nije dovoljno istražena. Stoga se ne mogu donositi zaključci o dugotrajnim efektima.
Tajne ljudskog mozga: doznajte sve o mističnoj ulozi zrcalnih neurona
Zrcalni neuroni su, prema mišljenju dijela neuroznanstvene zajednice, jedno od najvažnijih otkrića u neuroznanosti u posljednje vrijeme. Mnogi istraživači,...
SAZNAJTE VIŠEMozak u ogledalu
Iz svega navedenog, neurofeedback koristi snagu suvremene tehnologije kako bi uhvatio i analizirao aktivnosti moždanih valova te ih pretvara u korisne informacije o tome kako vaš mozak funkcionira.
Koristeći neinvazivne tehnike EEG-a za mjerenje moždanih valova, pomoću neurofeedbacka se mozak može „vidjeti u ogledalu”. S tim informacijama, on može uspostaviti ponovnu bolju regulaciju s ciljem poboljšanja svog funkcioniranja.