O Ozempicu stručno: semaglutid je lijek, a ne bezopasan preparat za mršavljenje
Niz bombastičnih naslova o semaglutidu, a koji se i na hrvatskom tržištu nalazi pod tvorničkim imenom Ozempic, zahtjeva stručno objašnjenje kako bi se osigurali zadovoljavajući rezultati liječenja dijabetesa i debljine te izbjegle posljedice nekritičkog propisivanja.
Debljina je već niz godina prepoznata i definirana kao kronična nezarazna bolest (u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti, MKB, nosi šifru E66) te predstavlja značajan rizični čimbenik za kardiovaskularne bolesti, kako pojedinačno, tako i u kombinaciji s drugim bolestima poput arterijske hipertenzije, šećerne bolesti i dislipidemije.
GLP-1 agonisti: skupina lijekova kojoj pripada Ozempic
Šećerna bolest tipa 2 značajno češće pokazuje lošije ishode liječenja razmjerno stupnju debljine. S ciljem pronalaženja čim boljih terapijskih mogućnosti, stalno se provode kliničke studije, što je osnovni preduvjet da bilo koji lijek dođe na tržište. U svrhu boljeg liječenja šećerne bolesti, iskoristilo se je svojstvo probavnog hormona glukagonu sličnog peptida – 1 (GLP-1) za stvaranje odgovarajuće kemijski stabilne molekule koja će dodatno potencirati učinak tog probavnog hormona. Njegov prirodni učinak je poticanje lučenja inzulina u ovisnosti o koncentraciji glukoze.
Debljina je bolest koja se mora liječiti pod stručnim nadzorom i ne na svoju ruku
Receptori za GLP-1 prisutni su u više organa i organskih sustava – srce, probavni sustav, jetra, bubrezi, središnji i periferni živčani sustav. Rezultat tih kliničkih studija su lijekovi poput eksenatida, liksisenatida, liraglutida, dulaglutida, pa tako i semaglutida (Ozempic).
Mršavljenje kao nuspojava i pomama za lijekom
Osim u postizanju značajno bolje glukoregulacije, lijekovi iz skupine GLP-1 agonista pokazali su jedan zanimljiv nuspojavni učinak – mršavljenje.
U SAD-u je stoga 2021. godine semaglutid odobren za liječenje debljine. Uzevši u obzir sveukupnu učestalost pretilosti, nije iznenađenje da je potražnja za ovom vrstom terapije u stalnom i eksponencijalnom porastu.
Tom su fenomenu su dodatni doprinos dali i medijska kampanja od strane masovnih i društvenih medija, influencera, poznatih ličnosti i drugih. Povećanoj potražnji dodatno je doprinio i kolektivni mentalni sklop traženja brzih rješenja „preko noći“.
Nestašice lijeka i teške posljedice
U otprilike posljednje dvije godine, sve su češće nestašice većine lijekova iz skupine GLP-1 agonista, što dodatno otežava kontinuitet primjene lijekova kod osoba kojima je primarno namijenjen, a to su osobe sa šećernom bolesti tipa 2.
Diskontinuitet u terapijskoj primjeni neminovno dovodi do pogoršanja glukoregulacije i posljedičnog povećanja svih rizika koje šećerna bolest sa sobom nosi, uključujući i preranu smrt.
Dodatna anomalija se javlja i unutar medicinske struke gdje i ostali specijalisti, koji nisu endokrinolozi i dijabetolozi, neselektivno propisuju semaglutid, pa i ostale lijekove iz skupine GLP-1 agonista.
Indikacije za propisivanje lijeka u Hrvatskoj
U Republici Hrvatskoj je propisivanje lijekova iz skupine GLP-1 agonista značajno birokratizirano; po trenutno važećim klauzulama HZZO-a, većina tih lijekova vezanih uz klauzule propisuju endokrinolozi/dijabetolozi u slučaju:
- postojanja šećerne bolesti,
- ako prethodna primjena druga dva antidijabetika (izvan skupine GLP-1 agonista) nije poboljšala glukoregulaciju,
- ako je BMI iznad 30 kg/m2 (s iznimkom dokazane kardiovaskularne bolesti, kada je minimalni BMI 28 kg/m2),
- ako je glikirani hemoglobin (HbA1c) minimalno 7,0 mmol/L.
Sve izvan toga podložno je propisivanju semaglutida, ali na privatni recept.
Prednosti GLP-1 agonista
Učinci semaglutida i ostalih lijekova iz skupine GLP-1 agonista su višestruki. Osim značajnog poboljšanja glukoregulacije:
- utječu na snižavanje sistoličkog krvnog tlaka,
- snižavaju serumske lipide (ukupni kolesterol, LDL kolesterol, trigliceride) smanjenjem jetrene lipogeneze,
- smanjuje se inzulinska rezistencija,
- imaju niz protuupalnih učinaka, osobito u području masnog tkiva.
Zamijećen je i regresivni karakter promjena po tipu masne jetre, a snižavanjem albuminurije i smanjenjem oksidativnog stresa, poboljšava se i bubrežna funkcija.
Neke novije studije pokazale su dobre učinke u poboljšanju ravnoteže spolnih hormona, s posljedičnim poboljšanjem plodnosti, a prema preliminarnim rezultatima, potencijalna primjena GLP-1 agonista je i kod psihijatrijskih bolesnika u liječenju ovisnosti.
Nedostaci GLP-agonista
Primjena lijekova iz skupine GLP-1 agonista općenito zahtijeva i oprez zbog nuspojava.
Najčešće nuspojave su podrijetlom iz probavnog sustava te su blagog do umjerenog intenziteta poput bolova u trbuhu, mučnine, povraćanja, proljeva, nerijetko i zatvora.
Ostale, značajno rjeđe nuspojave, obuhvaćaju kožne reakcije na mjestu primjene injekcije, akutnu upalu gušterače, bilijarne kolike.
Hipoglikemije su, kao rezultat djelovanja isključivo GLP-1 agonista, izuzetno rijetke, no u kombinaciji s drugim antidijabeticima poput inzulina i derivata sulfonilureje, njihova učestalost je u porastu.
Uzrokuje li Ozempic sljepoću?
Uz ovu skupinu lijekova nešto su češće izražene komplikacije u okviru dijabetičke retinopatije, uključujući i sljepoću, stoga su, osim redovitih dijabetoloških kontrola, nužne su i redovite kontrole očne pozadine kod oftalmologa.
Kod većine je lijekova, prilikom njihova uvođenja, doziranje postupno do ciljne doze do koje želimo doći.
Što možemo očekivati: moderni pristupi liječenju debljine
S obzirom na to da je debljina jedna od najraširenijih kroničnih metaboličkih bolesti današnjice, nužno je čim prije započeti...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Lijekovi iz skupine GLP-1 agonista, među kojima semaglutid prednjači, sve se češće – osim u svrhu liječenja šećerne bolesti – primjenjuju i u liječenju debljine, uključujući i prigodno „skidanje kilograma“ prije ljeta.
Globalna prosvijećenost o problemu pretilosti dodatno je doprinijela rastućoj popularnosti „injekcija za mršavljenje“. Široka primjena te zadovoljavajući (ne i apsolutni) rezultati u vidu značajnog mršavljenja, daju nam razlog za optimizam u vidu smanjenja učestalosti šećerne bolesti tipa 2 i pretilosti općenito.
Ovdje nije riječ o preparatu za mršavljenje, već je riječ o lijeku s kojim treba biti oprezan kako bismo postigli čim bolji ishod liječenja osnovne bolesti uz čim manju izloženost objektivnim rizicima. Stoga i „terapijsko mršavljenje“ treba biti pod kontinuiranim liječničkim nadzorom, uz potrebu dugoročnog praćenja.
Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić.