Nada za oboljele od teškog oblika alopecije areate: očekuje se novi biološki lijek
Ritlecitinib, koji je već odobren u SAD-u i Japanu, u kliničkim je studijama pokazao utjecaj na oporavak, odnosno na ponovni rast kose na zahvaćenim, ćelavim mjestima. I Europska komisija dala je pozitivnu ocjenu
Alopecija jest stručni termin za ispadanja i gubitak kose. Mnogi će reći da je to samo estetski problem no zbog njega ljudi mogu osjećati sram, nelagodu što pak dovodi do stalnog stresa, kod nekih i do ozbiljnih psihičkih poremećaja. Gubitak kose češći je kod muškaraca, a ženski i muški tip ćelavosti razlikuju po mjestima gubitka kose, intenzitetu i dobi u kojoj započinje ovaj proces.
Ispadanje kose dio je normalnog ciklusa vlasi: rasta, mirovanja i ispadanja. Dnevno se gubi do 80, čak i 100 vlasi. Nakon ispadanja, iz zdravog folikula (organa u koži u kojem se nalazi dlaka) odmah raste nova vlas.
No, ispadanje kose može biti pretjerano ili se može oštetiti folikul i prestati proizvoditi nove vlasi, a na vlasištu ostaju područja bez kose što se naziva alopecija. Postoje različite vrste alopecije, najčešće su androgena i alopecija areata.
Ćelavost pod utjecajem hormona
Androgena alopecija se češće javlja u muškaraca, pri čemu folikul prestaje s proizvodnjom vlasi zbog utjecaja muškog spolnog hormona testosterona. Kod žena je veći utjecaj ženskih spolnih hormona, estrogena pa je i sama androgena ćelavost obično manjeg intenziteta. Kosa se prorjeđuje najčešće na tjemenu, a nakon menopauze, zbog nedostatka estrogena i daljnjim starenjem i žene gube više vlasi. Kod muškaraca započinje već nakon puberteta, “podizanjem čela”, “krugom” na vrhu tjemena, a vremenom se prorijedi cijelo vlasište osim rubnih dijelova.
Liječenje androgene alopecije treba započeti čim prije, lijekovima koji održavaju cirkulaciju folikula i smanjuju utjecaj testosterona. No, u teškim slučajevima najčešće je moguć jedino tretman presađivanja kose.
Autoimuna bolest
Alopecija areata predstavlja nagli gubitak kose ili dlake u ovalnim žarištima, krugovima. Smatra se autoimunom bolešću, pri čemu dolazi do propadanja folikula dlake. Javlja se i kod muškaraca i kod žena te u svim dobnim skupinama. U pacijenta su često prisutne i druge bolesti koje ubrajamo u autoimune: vitiligo, atopijski dermatitis, astma, upala štitnjače.
Alopecija areata može se javiti na jednom mjestu, najčešće vlasištu, ali i na tijelu, na više mjesta ili pak može biti zahvaćeno cijelo vlasište ili čak i cijelo tijelo. Za razliku od androgene alopecije, kod ovog oblika bolesti ponekad se može javiti i upala kože te promjene na noktima, obrvama i trepavicama.
Novi biološki lijek već odobren u SAD-u i Japanu
Pristup liječenju ove bolesti je isti kao i kod drugih autoimunih bolesti – pokušava se umanjiti imunološki odgovor zahvaćenog područja, za što su se donedavno najčešće koristili kortikosteroidi. Sam folikul dlake može se tretirati lijekovima za jačanje cirkulacije i sprečavanje razvoja upale.
No, posljednjih desetak godina otkako su se značajnije pojavili biološki lijekovi, sve je više autoimunih bolesti za koje se oni posebno dizajniraju. Tako je nedavno proizveden lijek i za alopeciju areatu, ritlecitinib. Riječ je o lijeku iz skupine bioloških lijekova, JAK inhibitora, koji umanjuju proizvodnju citokina, jednih od supstancija koje se javljaju pri imunološkom odgovoru. Lijekovi iz ove skupine koriste se i u liječenju reumatoidnog artritisa, psorijatičnog artritisa te ulceroznog kolitisa.
Lijek ritlecitinib je već odobren u SAD-u i Japanu, a nedavno mu je Europska komisija dala pozitivnu ocjenu, što znači da će ga proizvođač moći registrirati nakon što ispuni i ostale zahtjeve za stavljanje lijeka na tržište.
Možemo li liječiti pretjerano ispadanje kose?
Androgenetska se alopecija kod žena očituje prorijeđenošću vlasišta na tjemenu (uz održanu prednju liniju rasta kose), a muški tip...
SAZNAJTE VIŠEOčekuju se strogi zahtjevi za propisivanje lijeka
Ritlecitinib je namijenjen za liječenje teške alopecije areate u odraslih i djece starije od 12 godina. U kliničkim studijama je pokazao utjecaj na oporavak, odnosno na ponovni rast kose na zahvaćenim, ćelavim mjestima.
Proces registracije može trajati nekoliko mjeseci, a kad bude dostupan za liječenje, moći će ga propisivati samo dermatolozi koji se bave liječenjem alopecije areate. Lijek nije namijenjen za liječenje drugih oblika pojačanog ispadanja kose i ćelavosti i vjerojatno će biti propisani vrlo strogi zahtjevi za propisivanje lijeka. Naime, treba razumjeti da ovaj lijek djeluje na imunosni sustav te da, kao i drugi biološki lijekovi, može imati jače nuspojave.