Kožne bolesti - 24. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Tihana Mazalin, dr. med., spec. ginekologije i porodništva, Poliklinika Mazalin, ADIVA Plus sadržaj

Kožne promjene i kožne bolesti u trudnoći

Trudnoća donosi niz fizioloških, normalnih promjena na tijelu žene, a promjene se tijekom trudnoće javljaju i na koži

trudnoca kozne promjene bolesti

Većina je kožnih promjena dobroćudne naravi i ne zahtijeva liječenje; neke od njih se smanje i nestanu nakon poroda, dok druge ostaju trajno. Promjene mogu zahvatiti kožu, sluznice, nokte i kosu.

Promjene madeža i chloasma

Promjene pigmentacije kože učestala su pojava u trudnoći koja ne zahtijeva liječenje. U trudnoći može doći do promjene postojećih madeža, ali i do pojava pigmentacija koje nazivamo chloasme. Radi se o dobroćudnim pigmentacijama koje najčešće nastaju na čelu i obrazima.

Madeže treba redovito dermatoskopski pregledavati, pa i u trudnoći, posebice zbog novonastalih promjena na njima koje ponekad mogu biti znak zloćudne bolesti, a ne normalnih zbivanja tijekom trudnoće.

Promjene dlakavosti, kose i noktiju

Trudnoća utječe i na rast kose i dlaka, pa može doći do pojačanog opadanja, ali i rasta kose (hipertrihoza, odnosno hirzutizam). Hipertrihoza (pojačana dlakavost) javlja se na predjelu lica, nogama, rukama i bradavicama.

Pojačano opadanje kose karakteristika je perioda nakon poroda, a naziva se telogeni efluvij. Opadanje kose nakon poroda spontano prestaje, najčešće unutar 15 mjeseci te se kosa spontano oporavi.

Hormonske promjene u trudnoći utječu i na rast te kvalitetu noktiju, pa često dolazi do mekšanja noktiju i odjeljivanja nokatne ploče. Zbog utjecaja estrogena nerijetko se pojavljuje i izraženo crvenilo dlanova.

Strije

Zbog učinka estrogena i mehaničkog rastezanja kože, u zadnjem trimestru trudnoće pojavljuju se i strije koje mogu biti različite uočljivosti.

Strije su, jednostavno govoreći, ožiljci koji nastaju rastezanjem kože. Isprva su tamno crvene, a kasnije blijede i postaju svijetle, depigmentirane u usporedbi s okolnom kožom. Za razliku od dosad spomenutih promjena, strije ostaju trajno prisutne nakon trudnoće, no djelomično se mogu prevenirati i umanjiti raznim kozmetičkim preparatima i estetskim tretmanima.

Kapilare i vene

Estrogen je ujedno i glavni krivac nastanka kapilarnih promjena na koži koje uključuju teleangiektazije i spider nevuse. Riječ je o crvenkastim, mrežolikim kožnim promjenama koje nastaju zbog umnažanja kapilara u koži. Nakon trudnoće, neke od ovih promjena nestaju, a one koje ne nestaju mogu se laserski ukloniti.

Osim kapilara, povišeni intraabdominalni tlak i otežan tok venske krvi zbog širenja maternice dovode u nekih žena do pojave proširenih vena potkoljenice i edema, ali i hemoroida. Hemoroidi se mogu ublažiti redovitom, laganom fizičkom aktivnosti, izbjegavanjem sjedilačkog načina života, prehranom i lokalnim kremama.

Promjene na sluznicama

Trudnoća i hormonske promjene ne pošteđuju ni sluznice. Tako se u trudnoći ponekad javlja i gingivitis (upala zubnog mesa), a najčešće počinje već u prvom trimestru. Prepoznaje se po crvenilu, oteklini, a ponekad i krvarenju desni. Simptomi se učinkovito mogu smanjiti primjerenom oralnom higijenom, ispiranjem usne šupljine te preparatima vitamina C i B.

Kožne bolesti u trudnoći

Osim spomenutih promjena na koži, u trudnoći se može javiti i niz kožnih bolesti specifičnih samo za trudnice, a neke od njih su:

  • atopijska erupcija u trudnoći,
  • intrahepatalna kolestaza u trudnoći,
  • prurigo u trudnoći.

Atopijska erupcija u trudnoći je stanje praćeno kožnim promjenama sličnim atopijskom dermatitisu, a može se javiti udruženo s alergijskim rinitisom ili astmom, najčešće u prva dva trimestra. Promjene su praćene crvenilom, svrbežom i suhoćom, a javljaju se na licu, vratu, dekolteu i pregibima. Liječi se lokalnim kortikosteroidima i lijekovima protiv svrbeža.

Intrahepatalna kolestaza u trudnoći je rijedak, ali opasan poremećaj koji nastaje zbog poremećaja izlučivanja žučnih kiselina u jetri zbog utjecaja progesterona i estrogena, uslijed čega dolazi do njihovog pojačanog nakupljanja u koži. To dovodi do svrbeža, glavnog simptoma ove bolesti. Tipično se javlja u zadnjem trimestru trudnoće. Ako se pojavi jednom, javlja se i u narednim trudnoćama. Osim svrbeža, pojavljuju se i:

  • žutilo kože,
  • povećana jetra,
  • tamna mokraća i svijetla stolica,
  • gubitak apetita,
  • mučnina i povraćanje.

Svrbež se inicijalno pojavljuje na dlanovima i tabanima, a potom se širi po trbuhu i stražnjici. Dijagnoza se postavlja klinički, na temelju simptoma, a potvrđuje se laboratorijskim pretragama žučnih kiselina u krvi, bilirubina i jetrenih enzima. Iako za trudnicu nije opasna, kolestaza može štetiti plodu te uzrokovati prijevremeni porod, mrtvorođenost ili sindrom aspiracije mekonija. Zbog toga trudnoću valja strogo ginekološki pratiti.

placenta previa

Placenta previa: uzroci, komplikacije, dijagnoza i liječenje

Placenta previa označava anomaliju položaja posteljice u kojoj posteljica prethodi djetetu, predstavljajući mehaničku zapreku porodu.

SAZNAJTE VIŠE

Prurigo (svrbež) u trudnoći, ua razliku od kolestaze, posebna je dermatoza karakterizirana razvojem sitnih papula praćenih svrbežom, a bolest je benignog tijeka i regredira nakon poroda.

Svrbež je i glavni simptom polimorfne erupcije u trudnoći, dermatoze koja je praćena pojavom urtikarijskih promjena, najprije uz strije, a potom i na bokovima, stražnjici, rukama i nogama. Liječi se sredstvima protiv svrbeža, a prognoza bolesti je odlična.

Trudnoća donosi niz promjena na našoj koži, od kojih je većina dobroćudne naravi te nakon trudnoće regredira. No, bez obzira na to, u trudnoći se mogu pojaviti i kožne promjene koje zahtijevaju dermatološku konzultaciju i pregled. Njegovanje i praćenje stanja kože u trudnoći treba biti sastavni dio brige za zdravlje tijekom trudnoće.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button