Rumenilo obraza je lijepo i privlačno, no previše rumeno je signal za uzbunu
Da bi žene bile privlačnije, izgledale ljepše i mlađe, koriste dekorativnu kozmetiku, pa tako i rumenilo za obraze. No, crvenilo lica ponekad je i pretjerano, kad upućuje na kožnu bolest
Rumeni obrazi inspirirali su mnoge umjetnike tijekom povijesti, posebno pjesnike. Djevojke koje bi se brzo zacrvenjele bile su (i danas su) šarmantne i privlačne. No, romantika se, nažalost, gubi ako se pokaže da je riječ o rozaceji, neugodnoj, kroničnoj bolesti kože centralnog dijela lica.
Rozaceja se najčešće pojavljuje u dobi između 40. i 50. godine, podjednako kod oba spola. No, u mlađoj životnoj dobi često započinje kao sklonost naglom i brzom crvenilu kože, osobito kod naglih promjena temperature, u stanjima stresa i slično. Poslije nerijetko prelazi u trajno crvenilo nosa, obraza, čela i brade. Iznimno, ova bolest može zahvatiti i kožu ušiju, prsa te gornjeg dijela leđa. Početni simptomi (crvenilo i pokoji prištić) mogu se povući spontano, no kad promjene traju dulje i ne nestaju, potrebno je potražiti savjet dermatologa.
U mlađoj životnoj dobi rozaceja često započinje kao sklonost naglom i brzom crvenilu kože, osobito kod naglih promjena temperature, u stanjima stresa i slično. Poslije nerijetko prelazi u trajno crvenilo nosa, obraza, čela i brade
Tada su najčešće na koži centralnog dijela lica vidljive crvenkaste upalne promjene prekrivene gnojnim “kapicama”. Crvenilo postaje trajno, a uzrokovano je pojavom brojnih, sitnih kapilara. U uznapredovanim slučajevima rozaceje, najčešće kod muškaraca, razvija se i takozvana rinofima, odnosno “gomoljast nos zbog bujanja vezivnog i lojničnog tkiva tog područja. U otprilike 50 % pacijenata s rozacejom, upalom su zahvaćene i oči, što često zahtijeva dodatno liječenje.
Uzroci rozaceje i terapija
Uzroci bolesti nisu u potpunosti razjašnjeni. Vjeruje se da postoji prirođena osjetljivost kože i krvnih žila lica, na koje negativno utječu jaki začini, alkoholna pića, hormoni (osobito tijekom menopauze), bolesti probavnog trakta, izloženost toplini i sunčevu svjetlu… Često se takvi pacijenti, potpuno neopravdano, proglašavaju ovisnicima o alkoholu.
Terapija rozaceje vrlo je zahtjevna i dugotrajna te se mora prilagoditi svakom pacijentu ponaosob. Uključuje:
- specifičnu njegu,
- upotrebu lokalnih i sistemski antibiotika te drugih protuupalnih preparata,
- primjenjuju se i posebne vrste pilinga koji smiruju upalu i crvenilo kože,
- moguće je i uklanjanje upalnih i žilnih promjena kože pomoću IPL uređaja.
Svim pacijentima preporučuje se izbjegavanje iritirajuće kozmetike, izloženost vrućini, konzumiranja ljute i začinjene hrane te alkohola i zaštita na suncu.
Crvenilo osjetljive kože
Srećom, crvenilo lica nipošto nije samo posljedica bolesti kao što je rozaceja, nego je čest pratilac osoba s osjetljivom kožom. Obično su joj sklone osobe svjetlije puti, svjetlije kose i svijetlih očiju (tzv. nordijski tip kože). Kod tih osoba površinski je sloj kože (epiderma) značajno tanji, smanjena je količina lipida (masnoća), pa čak i pigmenta u njemu. To u velikoj mjeri pridonosi smanjenju prirodne zaštite kože! Takva oštećenja dodatno pridonose i oslobađanju pojedinih faktora upale koji uzrokuju crvenilo i svrbež te ljuskanje i osjećaj zatezanja kože.
Štetni utjecaji iz okoliša
No sve je veći broj osoba sa stečeno osjetljivom kožom, odnosno s osjetljivošću koja nije uvjetovana nasljeđem, već brojnim faktorima koji utječu na kožu – izvana ili iznutra. Vrlo važnu ulogu svakako imaju štetni utjecaji iz okoliša, osobito UV zračenje koje može izazvati pojačan gubitak vode i time dehidraciju kože, ali i oštećenja koja s vremenom mogu uzrokovati razvoj raka kože.
Ne manje važna je i hladnoća koja zimi može dodatno utjecati na smanjenje proizvodnje masnoća u koži, a boravak u zatvorenim i pregrijanim prostorijama djeluje poput velike spužve koja upija vlagu
Ne manje važna je i hladnoća koja zimi može dodatno utjecati na smanjenje proizvodnje masnoća u koži, a boravak u zatvorenim i pregrijanim prostorijama djeluje poput velike spužve koja upija vlagu. Tako koža postaje još suša i osjetljivija. Brojne su i kemijske tvari koje negativno utječu na stanje kože: od onih iz ispušnih cijevi automobila i dimnjaka, do onih prisutnih u preparatima za njegu (konzervansi, umjetne boje, mirisi…) ili živežnim namirnicama.
Važno je istaknuti da i prirodan proces starenja, kao i način življenja, pridonose osjetljivosti kože. Izloženost stresu, pušenju (nikotin uzrokuje suženje kapilara pa se tako smanjuje unos kisika i hranjivih tvari u kožu), zatim alkoholu i neuravnoteženoj prehrani, dodatno će pogoršati stanje kože.
Pravilna njega osjetljive kože
Da bi njega osjetljive kože bila čim više učinkovita, prilagođena trenutačnom stanju i potrebama kože, potrebna je detaljnija analiza. Ona uključuje mjerenje vlažnosti i količine lipida (masnoća) na površini kože te stupnja oštećenja kože pomoću posebnih uređaja. Iskusni terapeuti će na osnovi dobivenih podataka preporučiti odgovarajuće profesionalne tretmane, kao i odgovarajuću kućnu njegu.
IPL uređaji – svjetlost u službi ljepote
Pucanje kapilara svima je mrsko, posebice ako je riječ o licu. Često ih nazivaju “paučastim kapilarama” jer nalikuju paučini. Osim već spomenute rozaceje, više je mogućih uzroka njihova pucanja, kao što su ozljede i traume, genetska sklonost, starenje, utjecaji iz okoliša poput sunca, vjetra i ekstremne hladnoće, a “krivica” se može pripisati i hormonima. Terapija kapilara također je individualna te ovisi o konkretnom slučaju.
Vrlo učinkovit način njihova tretiranja predstavljaju takozvani IPL uređaji. IPL (eng. intense pulsed light) tehnologija oduševila je svjetsko tržište.
Od sredine 60-ih godina prošloga stoljeća laserski snop našao je široku primjenu u medicini. Od tada do danas proizveden je velik broj lasera koji se koriste u različite svrhe. No, u posljednje se vrijeme, naročito u tretmanima kože, laserski snop sve više zamjenjuje fotonskim snopom koji emitiraju IPL sistemi.
Brzina rada IPL-a u otklanjanju dlaka, pigmentacija i kapilara puno je veća od lasera. IPL sistemi također su neagresivni i bezbolni pa je njihova primjena moguća i “u vrijeme pauze za ručak”, jer koži nije potreban oporavak. Dakle, spomenute uređaje upotrebljavamo, među ostalim, i za uklanjanje nježnih kapilara lica ili vrata. Pritom se svjetlost upija u hemoglobin (crvena boja kapilara) te pretvara u toplinu uzrokujući postupni nestanak kapilara.
Fotopomlađivanje
Izvrsni i brzi rezultati postižu se i u pomlađivanju i osvježavanju kože lica, vrata i dekoltea. Riječ je o tzv. fotopomlađivanju kad se pomoću oslobođene topline potiče stvaranje novog kolagena pa koža postaje sjajnija, napetija i ružičastija. U istom tretmanu, istovremeno, uklanjanju se i mrlje i kapilare pa je učinak višestruk. Od zdravstvenih tegoba, pomoću tzv. plavog IPL svjetla vrlo se uspješno liječe upalni oblici akni i rozaceje (upalne promjene koje se pojavljuju na licu u odrasloj dobi).
Zaštitite svoju kožu, osigurajte joj odgovarajuću njegu, posebice ako je riječ o izrazito osjetljivoj koži, a ni posjet dermatologu nije naodmet. Vaša koža je najveći organ tijela, pripada joj vrlo važna uloga u zaštiti tijela od vanjskih utjecaja i red je da joj posvetite svoju pažnju.