7 savjeta za druženje kod kuće tijekom pandemije
Premda se COVID-19 sve više širi, neki se i dalje ne žele odreći okupljanja društva unutar vlastita četiri zida ili odlazaka na takva druženja. Je li „sigurno“ druženje moguće?
Na neformalnim događanjima nerijetko se, nažalost, ne uzimaju u obzir službene preporuke o boravku skupina u zatvorenim prostorima, ne nose se zaštitne maske, niti se održava fizička udaljenost od dva metra jer „se svi poznaju i vodit će računa jedni o drugima“. No, povjerenje u tuđu iskrenost i dobronamjernost u slučaju koronavirusa nije nikakvo jamstvo protiv zaraze.
Saveznici u borbi protiv pandemije: Kako se koriste antiseptici i dezinficijensi
Ovom prilikom donosimo vam nekoliko savjeta koje bi bilo korisno usvojiti prije organiziranja ili odlaska na druženje.
Savjeti za očuvanje dobrog zdravlja
- Ljude koji dolaze k vama u goste nemojte uzimati zdravo za gotovo. To nipošto nije kvarenje zabave ni „pitanje časti“, već nužnost s obzirom na pandemijske okolnosti. Ne ustežite se prije okupljanja porazgovarati s njima i zamoliti ih da ne dolaze ako se ne osjećaju dobro. Ili su u posljednjih 14 dana bili u kontaktu s osobom koja ima simptome infekcije koronavirusom ili se liječi od COVID-19. Također vrijedi obrnuto – ako ste pozvani na druženje, otkažite ako sumnjate da biste mogli biti prijenosnik zaraze.
- Prije dolaska gostiju prostor treba temeljito prozračiti, a češće ga provjetravajte i tijekom okupljanja. Ne pregrijavajte prostor i, po mogućnosti, ne zagađujte ga duhanskim dimom. Ako u društvu ima pušača koji nisu u mogućnosti izdržati nekoliko sati bez cigarete, bilo bi najbolje da izađu van svaki puta kad požele zapaliti. To podjednako vrijedi za obične i elektroničke cigarete.
- Ako su vremenske prilike povoljne, svatko povremeno može izaći van na svježi zrak, a usput se i razgibati od višesatnog sjedenja.
- Pri dolasku svatko treba temeljito oprati/dezinficirati ruke i češće to činiti tijekom druženja (na primjer, prije jela). Površine koje se često dodiruju rukama treba redovito prebrisati dezinfekcijskim sredstvom. Ne prakticirajte dijeljenje ručnika u kupaonici. Neka se ruke brišu papirnatim ubrusima za jednokratnu uporabu koje odmah treba baciti u smeće.
- Koliko god to bilo u suprotnosti s uvjerenjima, željama i običajima, najbolje je suzdržati se od rukovanja, poljubaca i zagrljaja. Podrazumijeva se da pri kihanju, kašljanju i ispuhivanju nosa treba maramicom zaštititi usta i nos. Po mogućnosti odmaknuti se od drugih osoba. Općenito se možete potruditi da ne budete svi „natrpani“. Održavajte barem manji razmak dok sjedite za stolom, gledate televiziju, kartate se i slično.
- Poslužite hranu i napitke čim praktičnije. Npr. umjesto da sve bude na jednom velikom poslužavniku koji će svi dodirivati, raspodijelite jela na više manjih pladnjeva, zdjelica i slično. Neka svaki pladanj/posuda ima i pribor za uzimanje hrane. S ciljem lakšeg raspoznavanja čaša, na njih možete staviti označivače – ljudima su obično zabavni zbog različitih boja i oblika. Ne potičite, odnosno ne prakticirajte prekomjerno uživanje u alkoholu. On smanjuje sposobnost prosudbe, što u konačnici može povećati rizik od zaraze.
- Nakon druženja temeljito prozračite, očistite i dezinficirajte prostor. Činite to u zaštitnim rukavicama, a otpatke stavite u zatvorenu vrećicu.
Sve na jednom mjestu: Što treba znati o prevenciji i zaštiti od infekcije koronavirusom
Zabrinuti za svoju sigurnost, građani postavljaju brojna pitanja vezana uz epidemiju koronavirusa; donosimo pregled najvažnijih pitanja i odgovora
SAZNAJTE VIŠEIako svi ovi savjeti mogu djelovati pretjerano, a možda biste mogli i pomisliti da će zbog njih izostati kvalitetno druženje s prijateljima, ipak ne treba smetnuti s uma da pandemija neće zauvijek trajati, a zdravlje treba biti na prvom mjestu. Uostalom, dodate li druženju i dozu humora, pa to nazovete „tematski korona party“, pridržavanje mjera prevencije bit će lakše, možda čak i zabavno.