Do boljeg uspjeha u školi uz omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline neophodne su za zdravlje mozga, a istraživanja sugeriraju da, uz ostale učinke, poboljšavaju san, pažnju i školske rezultate
Omega-3 masne kiseline neophodne su za zdrav rast i razvoj djece te su općenito sigurne. Masna riba je najbolji prehrambeni izvor omega-3, ali i neki biljni izvori poput sjemenki lana također mogu osigurati ove važne kiseline.
No izbirljivost djece, osobito ako odbijaju ribu, mogla bi roditelje potaknuti na razmišljanje o dodatku prehrani s omega-3 masnim kiselinama. Ovaj pristup mogao bi imati potencijalne koristi za učenje, pažnju i postizanje boljeg uspjeha u školi, piše zdravstveni portal Medical News Today.
Što su omega-3?
Omega-3 masne kiseline su skupina višestruko nezasićenih masnih kiselina koje su neophodne za ljudsko zdravlje. Tijelo ih ne može proizvesti, pa ih ljudi moraju unositi hranom.
Tri su glavne vrste omega-3:
- alfa-linolenska kiselina (ALA)
- eikozapentaenska kiselina (EPA)
- dokozaheksaenska kiselina (DHA)
ALA je prisutna u nekim biljnim namirnicama kao što su laneno sjeme, orasi i uljana repica. DHA i EPA nalaze se u ribama i njihovim uljima. Ribe same ne sintetiziraju omega-3. Umjesto toga, akumuliraju ih u svojim tkivima hraneći se mikroalgama i fitoplanktonima koji ih sintetiziraju.
Ljudska jetra može pretvoriti ALA u EPA i DHA, ali ta je pretvorba ograničena i vjerojatno manja od 15%. Stoga stručnjaci savjetuju da se jede hrana koja je izvor EPA i DHA ili da se uzimaju suplementi za povećanje razine omega-3 u organizmu.
Najbolji izvor DHA i EPA je masna riba kao što su:
- losos,
- sardine,
- skuša,
- haringa,
- inćuni,
- pastrva,
- tuna.
Osim toga, proizvođači neke namirnice poput jaja, jogurta ili mlijeka obogaćuju omega-3 masnim kiselinama.
Važno je provjeriti ima li kostiju kada djeci dajete ribu jer mogu predstavljati opasnost od gušenja. Djeca također mogu uzimati dodatak prehrani ribljeg ulja s omega-3. Ako dijete slijedi vegetarijansku ili vegansku prehranu, može uzimati DHA i EPA dodatak prehrani napravljen od algi.
Dobrobiti omega-3 za djecu
Do druge godine djetetova života mozak je u fazi intenzivnog rasta, ali se u potpunosti razvija tijekom djetinjstva i adolescencije. U tim su razdobljima omega-3 masne kiseline, posebice DHA, neophodne za zdrav rast, razvoj i školski uspjeh djece.
Što o učincima omega-3 kažu znanstveni dokazi?
Mogu podržati razvoj dojenčadi
Podržavanje zdravog razvoja djeteta s omega-3 masnim kiselinama može započeti prije rođenja djeteta i nastaviti tijekom djetinjstva.
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), mogu se postići bolji zdravstveni ishodi dojenčadi ako majka konzumira najmanje 200 grama tjedno morskih plodova koji sadrže DHA tijekom trudnoće i dojenja. DHA je ključna za razvoj djetetovog mozga i mrežnice te za zdrav rast i težinu pri rođenju.
NIH dodaje da iako morski plodovi sadrže različite razine metil-žive, zdravstvene dobrobiti konzumiranja umjerenih količina morskih plodova tijekom prenatalnog razdoblja nadmašuju rizike od žive.
Može poboljšati simptome ADHD-a
Omega-3 mijenjaju stanične membrane u središnjem živčanom sustavu i mogu utjecati na poboljšanja u moždanim procesima kod osoba s poremećajem pažnje i hiperaktivnosti (ADHD).
U recenziji iz 2018. godine, stručnjaci su sugerirali da dodaci omega-3 mogu dovesti do malog, ali značajnog smanjenja simptoma ADHD-a, dok istovremeno imaju podnošljiv sigurnosni profil. Iako je pregled također sugerirao dodatne dobrobiti omega-3, uključujući poboljšanu kvalitetu sna i kognitivne funkcije, znanstvenici moraju provesti dodatna istraživanja kako bi to potvrdili.
Međutim, prema NIH, rezultati vezani uz učinke omega-3 na ADHD su proturječni, iako EPA i DHA prema ocjeni roditelja mogu poboljšati oporbeno ponašanje.
Potencijalno smanjenje rizika od alergija
U istraživanju provedenom na 3285 švedske djece, znanstvenici su otkrili da redovita konzumacija ribe u ranoj dobi može smanjiti rizik od alergija do dobi od 12 godina, osobito alergijskog rinitisa i ekcema. Međutim, NIH izvještava o nedosljednim rezultatima za studije koje procjenjuju omega-3 i alergije u djetinjstvu, što sugerira da povezanost treba detaljnije istražiti.
Može poboljšati san i uspjeh u školi
Omega-3 su neophodne za zdravlje mozga, a neke studije povezuju njihovu konzumaciju sa spavanjem djece. Na primjer, studija iz 2014. pokazala je da su djeca u Ujedinjenom Kraljevstvu imala niske razine DHA u krvi, a 16-tjedni program dodataka DHA doveo je do manje epizoda buđenja i više sna tijekom noći.
Istraživači su također naznačili da bi oko 40% djece u SAD-u moglo imati teškoće sa spavanjem na kliničkoj razini i sugerirali da bi omega-3 masne kiseline mogle biti korisne.
Studija iz 2020. godine vezana uz meksičke adolescente otkrila je da su oni s višom razinom DHA u plazmi spavali 30 minuta dulje vikendom kada im škola i posao nisu ograničavali vrijeme ustajanja. Autori sugeriraju da povećanje trajanja sna za 20 do 30 minuta može biti korisno za akademske rezultate.
Konkretno, djeca s lošijom pismenošću i niskim unosom omega-3 mogu imati najviše koristi od dodataka prehrani s omega-3, prema pregledu iz 2014.
Osim toga, dokazi iz kliničkih ispitivanja na djeci školske dobi sugeriraju da suplementacija omega-3 masnim kiselinama može poboljšati kognitivni razvoj i školski uspjeh ove djece.
Moguće nuspojave
Neka istraživanja pokazuju da dopuna omega-3 gotovo nema ozbiljnih nuspojava, a najčešće su dispepsija i krvarenje iz nosa.
Međutim, američka Akademija za prehranu i dijetetiku napominje da znanstvenici moraju provesti više istraživanja kako bi utvrdili sve implikacije konzumiranja omega-3 na tijelo. Preporučuju da se prije davanja dodataka prehrani djetetu roditelji posavjetuju s pedijatrom.
Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) savjetuje izbjegavanje konzumacije ribe s najvišim razinama žive. To uključuje:
- kraljevsku skušu,
- sabljarku,
- morskog psa,
- velikooku tunu,
- ribu zvjezdook,
- grgeča.
Preporučena dnevna doza za djecu
Institut za medicinu (IOM) nije utvrdio specifične preporuke za unos EPA i DHA. Umjesto toga, donose dnevne potrebe za ALA-om ili ukupnim omega-3 masnim kiselinama prema dobi djeteta:
- 0,5 grama ukupnih omega-3 masnih kiselina od rođenja do 12 mjeseci,
- 0,7 g ALA za djecu u dobi 1 do 3 godine,
- 0,9 g ALA za djecu u dobi 4 do 8 godina,
- 1,2 g ALA za dječake i 1 g za djevojčice u dobi 9 do 13 godina,
- 1,6 g ALA za muškarce i 1,1 g za žene u dobi 14 do 18 godina.
Ljudsko mlijeko sadrži omega-3 masne kiseline, pa IOM svoje preporuke od rođenja do 12 mjeseci temelji na ekvivalentnom unosu za dojeno dijete.
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, djeca konzumiraju samo oko 40 miligrama DHA i EPA iz hrane. Dodaci prehrani također pridonose omega-3 masnim kiselinama kod djece, dodajući oko 100 mg prosječnom dnevnom unosu ALA. Međutim, Akademija za prehranu i dijetetiku predlaže da se djeci ponudi niz izvora hrane bogatih s omega-3 prije nego što se roditelji okrenu dodacima prehrani.
FDA napominje da je za djecu veličina porcije ribe 28 grama (1 unca) u dobi od dvije godine, a povećava se na 113 grama (4 unce) do 11. godine.
Möller’s Omega-3: ostanite zdravi, ojačajte imunitet
Odgovarajući unos omega-3 izuzetno je važan za naše zdravlje, a današnja prehrana rijetko zadovoljava potrebe. Stoga razmislite o nadoknadi
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Djeca trebaju omega-3 masne kiseline za zdrav rast, razvoj i rad mozga. Osim toga, neki dokazi upućuju na to da omega-3 masne kiseline mogu biti korisne u prevenciji alergija, poboljšanju sna i uspješnosti u školi te pri ublažavanju simptoma ADHD-a. Međutim, znanstvenici moraju provesti više istraživanja na tom području.
Roditeljima i starateljima preporučuje se uključiti masnu ribu u dječju prehranu ili se okrenuti biljnim izvorima kao što je sjeme lana za djecu koja ne jedu ribu.
Alternativno, djeci se mogu davati dodaci prehrani s omega-3 masnim kiselinama, ali uz traženje mišljenja liječnika. Djeca bi trebala izbjegavati jesti ribu koja ima visoku razinu žive.
Korišten izvor: Medical News Today