Djeca s povećanim rizikom od teškog oblika bolesti izazvane RSV-om
Respiratorni sincicijski virus (RSV) je respiratorni virus koji se javlja u periodu od jeseni do proljeća. Simptomi infekcije nalikuju blagoj prehladi, no kod visoko rizične djece rizik za razvoj ozbiljne bolesti je puno veći
Respiratorni sincicijski virus (RSV) je respiratorni virus koji uzrokuje simptome slične blagoj prehladi, no u visoko rizične djece može uzrokovati bronhiolitis i upalu pluća. Infekcija uzrokuje jaki otok sluznice najmanjih ogranaka bronha s posljedično otežanim disanjem i manjkom kisika u krvi.
RSV je sezonski virus koji se javlja u periodu od jeseni do proljeća.
Upala pluća često pogađa djecu, no može joj se stati na kraj
Što je RSV infekcija?
RSV je glavni uzročnik bronhiolitisa i pneumonije u djece mlađe od godinu dana. Nedonošena djeca (prijevremeno rođena) te djeca s plućnim i srčanim bolestima imaju visok rizik za razvoj ozbiljne bolesti dobiju li RSV infekciju. Razlog tome je što nedonošena djeca nemaju u potpunosti razvijena pluća. S druge strane, zbog preranog rođenja njihova otpornost prema infekcijama je značajno smanjena zbog nezrelog imunosnog sustava i zbog nižih količina zaštitnih protutijela koje posteljicom dobiju od majke.
RSV može uzrokovati i dugotrajne zdravstvene probleme kao što je astma. Osim nedonoščadi, u povećanom riziku od teškog oblika bolesti su i djeca s težim (hemodinamski značajnim) srčanim greškama i djeca s Downovim sindromom.
Kako se širi respiratorni sincicijski virus?
RSV se širi zrakom, kihanjem i kašljanjem. Osim toga, virus se širi i fizičkim kontaktom (dodirom, poljupcem, rukovanjem) s inficiranom osobom.
RSV preživljava do sedam sati na radnim plohama i drugim površinama te do nekoliko sati na upotrijebljenim maramicama.
Mogućnost infekcije RSV-om česta je na mjestima s puno ljudi, kao što su mnogočlana domaćinstva, vrtići, trgovački centri.
Gotovo sva djeca dobiju RSV infekciju do kraja druge godine života.
Simptomi RSV infekcije
RSV najčešće uzrokuje blage, prehladi slične simptome kao što su curenje nosa, kašljanje i temperatura. Kod neke djece simptomi se mogu naglo pogoršati.
Javite se svom liječniku pedijatru ako vaše dijete ima neke od ovih simptoma:
- neprestani kašalj,
- sipnju (piskanje),
- ubrzano disanje,
- probleme disanja i hvatanja daha,
- plavu boju usnica ili područja oko očiju ili prstića.
Mjere prevencije
Zbog svega navedenog, važno je poduzeti određene mjere u svrhu sprečavanja RSV infekcije.
- Perite ruke prije kontakta s vašim djetetom i zatražite ostale koji dolaze u kontakt s djetetom da učine isto.
- Čuvajte vaše dijete podalje od mjesta s puno ljudi, pogotovo s puno male djece.
- Izbjegavajte kontakt djeteta s prehlađenom osobom.
- Perite dječje igračke, robu i posteljinu, kao i kvake na vratima.
- Nemojte dozvoliti dijeljenje dječjih osobnih stvari kao što su: dudice, čaše, žlice, vilice četkice za zube, ručnici i ogrtači za kupanje.
- Nemojte dozvoliti pušenje u vašem domu i u djetetovoj blizini.
- Ako imate starije dijete/djecu u obitelji, preporučuje se ne davati ih u kolektiv (jaslice, vrtić).
- Ako vaše dijete ima visok rizik za razvoj RSV bolesti, razgovarajte s njegovim liječnikom o dodatnim zaštitnim koracima koje možete poduzeti.
Postupci s djecom u visokom riziku za razvoj teške RSV bolesti
Lijek palivizumab koristi se za sprječavanje nastanka RSV infekcije. Riječ je o protutijelima koja sprječavaju upalu dišnih puteva te pružaju zaštitu djeci s visokim rizikom od nastanka teških oblika bolesti prema indikacijama Programa 2 imunizacije*.
Preuzmite ebook: Zašto su prve tri godine najvažnije
Pedijatar Milivoj Jovančević u ebook "Zašto su prve tri godine najvažnije" objašnjava kako se razvija vaše dijete, je li...
SAZNAJTE VIŠEOva se zaštita primjenjuje u sezoni RSV infekcija, 1 puta studeni/prosinac – mjesečno, u obliku injekcije koja se daje u mišić natkoljenice. Zaštitnost jedne doze ovog lijeka traje 28-30 dana te je stoga potrebno po isteku ovog perioda ponoviti davanje lijeka.
Doza lijeka se određuje prema tjelesnoj težini, pa će ona bivati veća kako vaše dijete bude napredovalo na težini.
Da biste dijete što bolje zaštitili, slijedite liječnikove upute i točno se pridržavajte redoslijeda davanja injekcija. O svim sumnjama na nuspojave lijeka trebate obavijestiti svog liječnika, odnosno liječnika vašeg djeteta ili drugog zdravstvenog radnika s kojim ste stupili u kontakt.
*https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2023/03/Provedbeni-program-imunizacije-2-u-2023..pdf