Capoeira – brazilski borbeni ples za sretnu i zdravu djecu
Capoeira pridonosi razvoju koncentracije, koordinacije pokreta, snage i fleksibilnosti, a velik je naglasak na improvizaciji te potiče maštu, kreativnost i slobodu pokreta
Umijeće koje je nastalo davnih dana na brazilskim plantažama sadrži sve što je potrebno za pravilan fizički, pa i psihički razvoj mališana. No vježbati mogu i odrasli
Capoeira je brazilsko umijeće u kojem se isprepliću elementi borilačkih vještina, akrobatike, plesa i glazbe s igrom u nenasilnom okruženju. Fuzija je različitih kultura, a nastala je u kolonijalnom Brazilu kao izraz težnje za slobodom. Portugalci su u svoju novu koloniju dovodili robove iz zapadne Afrike. Na brazilskim se plantažama afrička kultura miješala s izričajima lokalnog stanovništva (indio) koji su u početku kolonijalnog razdoblja također bili prisilni radnici. I jedni i drugi usvajali su običaje europskih gospodara. Afrički, portugalski te južnoamerički utjecaji i danas se vide u glazbi, pokretima i simbolici u samoj igri.
Nakon abolicije ropstva capoeira je u različitim razdobljima imala drugačija značenja: bila je vadiaçao (gubljenje vremena, nikakav posao), igra lučkih radnika i uličnih prodavača, tajno oružje plesača sambe, okrutna vještina za provođenje političkih ciljeva…
Capoeira ne predstavlja isključivo borilačku vještinu, odnosno fizičko izražavanje, nego i način života pa tako na treninzima dolazi do izražaja filozofija i duh capoeire – borba nenatjecateljskoga karaktera u kojoj “protivnik” postaje “partner”
Capoeira se razvila u nekoliko pravaca i stilova
Poput legendi i priča o gusarima, capoeira nema pisanog početka jer je nastala na temeljima kulture drastično različite od europske. U tome i jest njezin šarm. Iako se tijekom povijesti mijenjala i prilagođavala, sačuvala je svoje osnovne karakteristike – uvijek prisutnu mandingu (prepredenost) i stav prema svijetu koji je okružuje.
Do danas se razvila u nekoliko pravaca i različitih stilova. No, bez obzira na stil, capoeira predstavlja dijalog pokreta, igru nadmudrivanja koja, uz ritam i pozitivnu energiju, čini svojevrstan ritual modernog doba te vještinu koja razvija cijelo tijelo te briše razlike između spola, dobi i rase. Za capoeirista (osobu koja se bavi capoeirom) kaže se da posjeduje muzikalnost glazbenika, eleganciju plesača, okretnost cirkusanta i spremnost majstora borilačkih vještina.
Ritam duše
Program capoeire za djecu i mlade usmjeren je na učenje capoeire kao cjelovite vještine, što uključuje elemente tjelesnog pokreta, igre, glazbe, kulture, povijesti i filozofije. Trening se sastoji od učenja capoeira pokreta te kombinacije tih pokreta u skladu s ritmom glazbe i partnerom. Sve je to zapravo priprema za capoeira igru u kojoj capoeirist, osim fizičke snage i stečenih vještina, izražava i vlastitu kreativnost te senzibilnost u odnosu sa suigračem. Kako je u capoeiri velik naglasak na glazbi i ritmu, dio treninga predstavlja i sviranje autentičnih brazilskih instrumenata te učenje maculelea (ratnički ples sa štapovima) i sambe, odnosno dodatnih aspekata brazilske kulture.
Ritam i melodija usko su vezani uz verbalni izričaj kroz ritam govora te različite intonativne obrasce. U svojoj cjelovitosti capoeira je idealno sredstvo za razvijanje multisenzorike. Spektar pokreta je iznimno širok, a osim udaraca, bacanja i izbacivanja iz ravnoteže koje možemo vidjeti i u nekim drugim borilačkim vještinama i sportovima, krase je i elegantni plesni pokreti te zavidni akrobatski elementi. Uz sve to, razvija osjećaj za prostor te poboljšava periferni vid.
Borba bez gubitnika
Capoeira ne predstavlja isključivo borilačku vještinu, odnosno fizičko izražavanje, nego i način života pa tako na treninzima dolazi do izražaja filozofija i duh capoeire – borba nenatjecateljskoga karaktera u kojoj “protivnik” postaje “partner”, odnosno koja se temelji na suradnji i prijateljstvu, a ne konkurenciji. Treninzima se mogu priključiti svi, bez obzira na spol, dob i tjelesne mogućnosti. Potiče suradnju, nenasilje i prihvaćanje međusobnih različitosti. Pridonosi razvoju koncentracije, koordinacije pokreta, snage i fleksibilnosti, a velik je naglasak na improvizaciji te potiče maštu, kreativnost i slobodu pokreta.
Vodeći se principima capoeire koji se zasnivaju na poštovanju i nenasilju te promicanju jedinstvenosti i različitosti svakog pojedinca, elementi capoeire koriste se kao pedagoški alat za društveni i osobni razvoj te izgradnju pozitivnog karaktera i interkulturalno učenje.
Zbog nenasilne filozofije i promoviranja zajedništva, capoeira je u svijetu prepoznata kao dobro sredstvo prevencije nasilničkog ponašanja i provodi se niz programa upravo za rizične populacije djece i adolescenata.