Buča: riznica zdravlja na vašem jesenskom stolu
Buča i bučine sjemenke svakako bi se trebali naći na vašem popisu jesenskih namirnica, posebno ako vas zanima zdrava prehrana, jer su povoljne za zdravlje
Dosadili su vam prilozi poput pire krumpira, riže i tjestenine? A zašto ne probati buču?
Stigla nam je jesen, a s njom i buča. Izvrsna je kao prilog mesu u umaku, dodaje se zamjesu za kruh, od nje se prave juha, pire i njoki. Tu su još kiflice, štrudla, mafini, pite od prhkog tijesta i brojni drugi kolači. Također se od buče radi džem, brašno, te se konzervira. Obožavaju je djeca i odrasli. Od koristi je i tijekom mršavljenja. Bez preuveličavanja, zaslužuje malo naše pažnje. Krenimo redom.
Vjeruje se kako buča potječe iz Gvatemale, Meksika i Kolumbije, a danas se diljem svijeta uzgajaju njezine različite sorte zanimljivih boja i oblika. Poznaju je gotovo sve nacionalne kuhinje. Jede se svježa, kuhana i pečena, a također se može zalediti.
U narodnoj se medicini buča koristi kao prevencija i pomoć u liječenju različitih probavnih tegoba, ateroskleroze i bolesti jetre. Osim toga, djeluje diuretički i opuštajuće.
Prava je riznica mnogih hranjivih tvari. Svojom se prisutnošću ističu karotenoidi antioksidativnog djelovanja, a zanimljivo je kako neke sorte buče sadrže više beta-karotena nego mrkva. Prehrana bogata beta-karotenom se veže uz smanjeni rizik za pojavu raka pluća i debelog crijeva. U našem se organizmu beta-karoten prevodi u vitamin A. Tu su još vitamini E, C i folat, te mineralne tvari poput kalija, magnezija, željeza i mangana. Folat, magnezij i kalij pozitivno utječu na zdravlje krvožilnog sustava. Buča je k tome izvrstan izvor pektina koji snižava koncentraciju kolesterola u krvi. Sve u svemu, s pravom se naziva prijateljem srca.
Svakako ih ubacite u jelovnik! Jesen na stolu zdravlja – bundeva i dunja
Buča i mršavljenje
Buča je posebno dobrodošla tijekom mršavljenja. Namirnica je siromašna mastima, a svojim okusom i pomalo brašnastom teksturom izvrsno upotpunjava meso u umaku. Prisutni šećeri jamče uživanje u neobičnom spoju okusa, a uz to se smanjuje žudnja za slatkim. Serviramo li uz pašticadu pečenu buču i zelenu salatu, sigurno nakon ručka nećemo posegnuti za „nečim slatkim“.
Bučine sjemenke
Bučine sjemenke su savršena grickalica. Okusom podsjećaju na orašaste plodove. Izvor su masti u čijem sastavu prevladavaju nezasićene masne kiseline; linolna i oleinska. Linolna, omega-6 masna kiselina je esencijalna kiselina čija se potreba ogleda u formiranju staničnih membrana, sintezi vitamina D i nekim hormonima. Oleinska kiselina doprinosi sniženju kolesterola u krvi.
U ovim je sjemenkama poprilična količina bjelančevina dok među mineralnim tvarima značajno mjesto imaju cink, fosfor, kalij, selen, bakar i mangan. Doprinose zdravlju prostate, te dobrom raspoloženju. Posljednje se može zahvaliti aminokiselini imena triptofan iz koje se stvara serotonin; hormon sreće. Štoviše, u Kini se bučine sjemenke preporučuju protiv depresije. Pomažu i protiv žučnih kamenaca. Imaju protuupalno djelovanje, te se koriste kao pomoć u liječenju artritisa i gastritisa. Može se zaključiti kako su bučine sjemenke daleko kvalitetnija grickalica od čipsa, flipsa ili krekera stoga će vam buča pomoći da vam prehrana bude zdrava čak i dok se opuštate pred TV-om.
Nije teško! Savladajte zdravo kuhanje za početnike
Razina znanja i vještine su važne, ali još su važnije dobra volja i želja za upuštanjem u kulinarski svijet....
SAZNAJTE VIŠEBuča paše na razne načine, evo nekoliko ideja!
Ne treba biti veliki gastro znalac za uključiti buču u svoju prehranu. Evo nekih jednostavnih ideja.
- Ispecite buču u pečnici, ogulite ju i poslužite kao prilog pikantnim mesnim umacima, npr. pašticadi.
- Pečena buča užina je za poželjeti.
- Jesenska krem povrtna juha od mrkve, celera, buče, pastrnjaka i peršina, obradovat će cijelu obitelj.
- Izribanu buču pomiješajte sa svježim sirom i začinima i dobit ćete izvrstan nadjev za slanu štrudlu.
- Buča je dobar zgušnjivač umaka.
- Bučine sjemenke mogu se za doručak pomiješati sa zobenim pahuljicama, orasima, grožđicama i jogurtom.
- Bučino ulje savršeno ide uz zelenu salatu, rukolu, matovilac, potočarku, maslačak i sl. Također je zanimljiv dodatak zapečenom grahu. Dovoljno ga je samo malo preliti po ovom jelu da se dobije očaravajući okus.
Uživajte ove jeseni u ugodnim šetnjama, druženju s prijateljima i gastro poslasticama. S bučom, naravno.