Začini – bogatstvo okusa za zdravlje
Začinima obogaćujemo i naglašavamo okuse hrane, no oni imaju i pozitivan učinak na zdravlje, a pravo bogatstvo nalazi se na našem podneblju
Začini su dio s ljubavlju pripremljenog obroka i gastronomskog putovanja po kulturama, zemljama i običajima.
Ljeto je i kroz otvorene prozore, uskim se kalama naših otočkih i primorskih mjesta šire nevjerojatni mirisi ribe, salse, maslinovog ulja, ružmarina i češnjaka. Toliko su mi oni zamamni da često nehotice pogledam prema kuhinjicama u prizemlju kamenih kuća pogađajući što se to tako dobro u njima sprema. Ne znam je li to profesionalna deformacija ili sindrom „tuđe se jelo uvijek doima bolje“, no jedno je sigurno.
Recepti: Lubenica je ljetni užitak, a jeste li je stavili na roštilj?!
Ne postoje dodaci jelima koji mogu zamijeniti naše prirodne začine. U njima su utkani miris mora, snaga bure i vječna energija sunca.
Ružmarin
Jedna od glavnih značajki Mediterana i mediteranske kuhinje svakako je ružmarin. Od davnina se vezuje uz ženidbu i rađanje novog života. Još je i dan danas na vjenčanjima u Engleskoj i Njemačkoj neizostavan dio buketa mladenke. Stavlja se i u krevetić novorođenčeta kao zaštita od zlih sila.
U narodnoj je medicini ružmarin pomoć kod jetrenih, bubrežnih i dišnih tegoba, reume, neredovite menstruacije i neplodnosti. Mnoge aktivne tvari poput rozmaricina, rozmanola, različitih diterpena i borneola čine ružmarin tako jedinstvenim. Listovi ružmarina se za začin beru prije cvatnje u svibnju i rujnu, pa stoga ako na more idete krajem ljeta iskoristite priliku i kući ponesite stručak grančica ružmarina.
Majčina dušica
Mnoge su fenolne tvari prisutne u majčinoj dušici. Ističu se među njima zeaksantin, lutein, timonin, luteolin i pigenin antioksidativnog djelovanja. Štoviše, svježa majčina dušica je jedna od antioksidansima najbogatijih biljka dok njezini listovi sadrže iznimne količine kalija, željeza, kalcija, magnezija i selena. Značajna je i prisutnost karotenoida, vitamina K, E, C i folata (iz B skupine).
Kada se sve uzme u obzir nema dvojbe kako je prisutnost majčine dušice u našoj prehrani od koristi u sprječavanju nepoželjnih oksidativnih promjena koje dovode do preranog starenja, nekih vrsta raka, ateroskleroze i šećerne bolesti. Širok raspon njezinog djelovanja dodatno se može zahvaliti sinergističkom učinku aktivnih tvari. Pokazalo se naime kako prisutnost flavonoida i vitamina C u svježoj majčinoj dušici pozitivno utječe na zaštitu usne šupljine od pojave raka.
Kadulja
Kadulja ima dvije domovine: Srednji Istok i Mediteran, pa je stoga česta stanovnica našeg priobalja i otoka. Iako ju prvenstveno vežemo uz čaj za zdravlje dišnih putova, ona je i zanimljiv začin. Ja ju dodajem umacima s junetinom te piletini pečenoj s krumpirom, tikvicama, lukom i paprikom.
Ova biljka ima višestruko pozitivan učinak na čovjeka. Pokazuje antikancerogeno, antimutageno i antioksidativno, a uz to pomaže normalizaciju povišenog šećera i masnoća u krvi. Prihvaćena je u narodnoj medicini naroda diljem svijeta, te se koristi kao pomoć u liječenju čira na želucu, gihta, reumatizma, proljeva, žgaravice i sl.
Sada u srpnju iskoristite priliku za njezinu berbu. Sigurna sam da će Vas zimi obradovati svojim osebujnim mirisom i podsjetiti na ugodno ljeto.
Bosiljak
Ako bismo trebali odabrati najčvršću vezu između jedne namirnice i začina, rajčica i bosiljak bi svakako ušli u uži izbor. Svježi bosiljak izvrsna je i neizostavna dekoracija salsi i pečenim rajčicama. A tek kako se samo ljubi s rajčicama pripremljenima na salatu s maslinovim uljem i balzamičnim octom. Uz malo svježeg sira i hruskavog kruha, večera je na stolu. Ne smijemo zaboraviti kako bosiljak obiluje aromatičnim tvarima poput linalola i estragola. Potiče apetit, te djeluje blagotvorno na sve naše probavne organe.
Ideje za one koji nemaju vremena kuhati: Hladna jela za tople dane
Ljeto je pred vratima, već nas stižu topli dani kad nam prijaju hladna jela i ljetna prehrana. Donosimo recepte...
SAZNAJTE VIŠEVjerujem da je ovaj tekst pobudio u vama znatiželju za začinima. Ako sam u pravu, ohrabrite se, te ih više i češće koristite u pripremi svojih omiljenih jela. Neka vam bude zanimljivo i nezaboravno ovo ljeto.
Vesna Bosanac je autorica knjige „Prehrana mladih sportaša“. Savjete o prehrani sportaša možete pronaći na njezinom instagram profilu te na stranici www.prehranasportasa.com.