Usvojite 3 nove navike i zaboravite na dugotrajne detoksikacije
Usvojite li nekoliko zdravih navika, možda vam do sljedeće sezone čišćenje organizma neće ni biti potrebno
Svake godine isto – blagdani prođu, osjećamo se umorniji i teži nego ikad te u svim novinama i časopisima počnu izlaziti tekstovi o čišćenju organizma, detoksikaciji i sličnim temama.
„Baš dosadno“, sigurno pomislite. No nisam sigurna bi li ta tema puno bolje prošla ni da smo o njoj pisali prije mjesec ili dva.
Izazovi koje susrećemo
Nema spora da je u današnje vrijeme teško, uza sve izazove na privatnom i poslovnom planu, misliti i puno vremena posvetiti pravilnoj prehrani, pogotovo u blagdansko vrijeme. Često je dolazak adventa te nagovještaj Božića i božićnih blagdana „onaj“ trenutak koji smo čekali da bismo se malo opustili i prepustili nekim užicima.
No s godinama tako provedenih blagdana mogli smo i naučiti da preveliko „opuštanje“ uz tešku hranu i piće ne nosi dobro našem organizmu. Osjećaj nadutosti, umor i pospanost, glavobolja i žgaravica najčešći su simptomi koji prate pretjerivanje u slatkoj i masnoj hrani. Takva hrana čini naše stanice tromima, a zbog toga se i osjećamo umorno i teško.
Pijenje vode će vam odmah skrenuti misli od dodatne hrane, a pogotovo od slatkog. Naime, često kad mislimo da nam se jede slatko, zapravo je naše tijelo žedno i traži tekućinu
Da bismo prekinuli to stanje, najvažnije je pokrenuti se i usvojiti nekoliko navika koje će nam pomoći da se osjećamo puno bolje. Nije potrebno činiti ništa radikalno, ne trebate postiti ili biti samo na svježe cijeđenim sokovima. Samo nekoliko promjena učinit će vas svježijima, laganijima, a možda uspijete izgubiti i koji kilogram viška.
U nastavku podijelit ću savjete iz vlastitog iskustva koji su mi nebrojeno puta pomogli da vratim tijelo u normalu.
1. Pijte više vode
Već i ptice na grani znaju da bi odrasla osoba svaki dan trebala popiti oko osam čaša, odnosno 1,5 l vode. Nemojte se zamarati time koliko ste čaša vode popili. Nije svaki organizam isti i ne treba svima ista količina vode. No voda je stvarno čudotvorna te predlažem da usvojite barem jednu od ove tri navike:
- svako jutro popijte 100 – 150 ml mlake vode u koju ste dodali nekoliko kapi limuna,
- prije svakog obroka ili između obroka popijte po čašu vode te
- kad god imate osjećaj da vam se jede slatko, popijte vode.
Unošenje vode probudit će vaš metabolizam i pomoći da brže sagorite hranu koju ste konzumirali tog i prethodnog dana. Osim toga, pijenje vode će vam skrenuti misli od dodatne hrane, pogotovo od slatkog. Naime, često kad mislimo da nam se jede slatko, zapravo je naše tijelo žedno i traži tekućinu. Ako umjesto kolača popijete malo vode, učinit ćete dvostruku korist za svoje zdravlje.
2. Jedite više sirovog voća i povrća
Iako zvuči vrlo općenito, ovaj savjet je vrlo jednostavan i učinkovit. Ujutro, umjesto kruha s namazom i kave, pojedite jabuku ili popijte svježe prešani sok ili smoothie, i to barem 3 dl. Iako ćete nakon ovog obroka vjerojatno brže ogladnjeti, razbudit ćete tijelo te mu osigurati potrebne vitamine i minerale, a vlakna iz svježeg voća i povrća pomoći će probavljanju hrane i zdravlju vaših crijeva.
Teški preljevi i dodaci salatama taj zdravi obrok pretvaraju u kalorijsku bombu koja bi vas vratila na početak priče pa ih zato izbjegavajte
No ne mora samo jutro biti rezervirano za sirov obrok. U jelovnik za ručak i večeru uvrstite više salata koje možete pripremiti od raznog povrća, poput špinata, cikle, celera, koromača, ili raznih vrsta lisnatih salata (zelena salata, endivija, rukola, matovilac…). Zbog velikog udjela vlakana u tim namirnicama, brže ćete se zasititi, a zbog njihove niske kalorijske vrijednosti nećete imati osjećaj težine. Salate začinite s malo maslinova ulja i nekoliko kapi limuna ili jabučnog octa. Teški preljevi i dodaci salatama taj zdravi obrok pretvaraju u kalorijsku bombu koja bi vas vratila na početak priče pa ih zato izbjegavajte.
3. Tri dana izbacite s jelovnika meso, jaja i mliječne proizvode
Ako velik dio vaše prehrane čine proizvodi životinjskog podrijetla, pokušajte ih samo tri dana maknuti s jelovnika. To ne znači da morate gladovati! Jela obogatite s više mahunarki, cjelovitih žitarica i povrća. Možda će vam količinski trebati više hrane da se zasitite ili ćete jesti češće nego inače, ali tome možete doskočiti tako što ćete za međuobroke pojesti voće ili šaku orašastih plodova. Već treći dan primijetit ćete promjenu – i obrok bez mesa, jaja ili mliječnih proizvoda bit će vam dovoljan, a bit ćete puni energije.
Osluhnite svoje tijelo
Često nam je teško prisiliti se na neke nove navike u prehrani te nam je najteže kad nam netko zabrani konzumiranje određenih namirnica, pogotovo onih koje volimo. No treba pokušati osluhnuti svoje tijelo. Zato isprobajte ove savjete i usvojite barem neke od njih kao novu naviku do sljedeće sezone. Ako to učinite, budite sigurni da vam više nikada neće trebati nikakvi savjeti za detoksikaciju.
Pripremite zimski zeleni smoothie
Sastojci za 1 porciju (oko 350 ml): 1 veća zrela banana, 1/2 veće jabuke, 1 kivi, sok 1/2 limuna, komadić svježeg đumbira, 2 šake blitve (ili mladog špinata), 200 – 300 ml vode (ovisno o gustoći koju volite)
Priprema: U blender ubacite jabuku i kivi narezane na kockice, bananu natrganu na komade, blitvu i đumbir pa dodajte vodu i sok limuna. Blendajte 20-60 sekundi, ovisno o snazi blendera. Pijte polako. Smoothie možete spremiti i konzumirati kasnije tijekom dana, ali mora biti pokriven i na hladnom. Zbog stajanja će malo oksidirati (potamnjeti) i zgusnuti se pa ga promiješajte prije nego što ćete ga popiti.