Zdrava prehrana - 20. kolovoza 2018.
AUTOR ČLANKA - dr. sc. Vesna Bosanac

Razbijamo mit: Treba li večerati nakon 18 sati? Evo odgovora na vječnu dilemu

"Doručkuj kao kralj, ručak podijeli s prijateljem, a večeru daj neprijatelju", Engleska je poslovica koju su mnogi u cijelosti ili dijelom prihvatili. Kod nas se tako ukorijenilo mišljenje kako nikako nije dobro jesti nakon 6 popodne

hrana, namirnice

Kada i za koga je to prihvatljivo? Za moju baku koja zimi liježe već u 7. Jedna od osnovnih postavki uravnotežene prehrane je uskladiti svoje prehrambene navike s dnevnim aktivnostima.

Stoga je starijim osobama koje idu rano spavati preporučljivo večerati već popodne. Za večeru oni uvijek trebaju birati laganija jela kao što je kuhana riba, svježi sir, kuhana jaja i sl. Lako su probavljiva, kratko se zadržavaju u želucu i crijevima pa njihova probava ne opterećuje organizam. Lagana večera tijelo hrani no ne umara ga. Jednostavno govoreći, ne remeti prijeko potreban odmor i san.

U danu valja jesti doručak, ručak i večeru te jutarnju i popodnevnu užinu. Umjesto lisnatog peciva, na poslu je svakako bolje pojesti “nešto konkretno”

Što je raznolika večera?

Večeru valja prilagoditi dnevnom ritmu. Ako nije tako, neminovno se pojave problemi. Nerijetko ljudi na poslu u vrijeme ručka pojedu lisnato pecivo, pizzu, burek i sl. Konkretan obrok pojedu između 17 i 18 h. Nije čudno što se onda oko 21 ili 22 sata osjeti neutaživa glad i posegne za “slatkišima i slanišima”. Često to vodi ka debljanju. Što učiniti? Bez daljnjega, u danu valja jesti doručak, ručak i večeru te jutarnju i popodnevnu užinu. Umjesto lisnatog peciva, na poslu je svakako bolje pojesti “nešto konkretno”. Idealan je topli obrok, a isto tako kuhano jaje, sezonska salata i raženi kruh poneseni od kuće. Za “izdržati” do večere tu je popodnevna užina. Umjesto keksa “gricnite” voće. Sada ga barem ima u izobilju.

Bilo kako bilo, večera ne bi trebala biti nakon 20 h. Meni je u 19. I naravno, čovjek se ne smije prejedati.

>>Školjke su odlične za srce, ali i moćan prirodni afrodizijak. Doznajte zašto bi se školjke već danas trebale naći na vašem tanjuru.<<

Evo što ja večeram:

  • pileća juha s korjenastim povrćem (mrkva, koraba, celer, peršin …), pileći sataraš (s paprikom, rajčicom, lukom, mrkvom …), tjestenina i sezonska salata
  • gulaš od liganja (krumpira, luka, rajčice, mrkve …) i sezonska salata
  • kotlet na žaru, rižoto od povrća (tikvice, gljive, mrkva, luk, rajčica, … s malo kurkume), sezonska salata
  • pečeno meso, pečeno povrće (patlidžani, paprike, luk, mrkva …), krumpir pečen u kori i sezonska salata
  • pržene srdele, kelj i krumpir kuhani “na lešo”

U jela ne stavljam zapršku niti vrhnje pa su mi i ona s crvenim mesom lakše probavljiva nego kada se rade “po starinski”.

Junetina u povrtnom umaku

Sastojci:

  • 200 g junetine
  • 100 g luka
  • 100 g rajčice
  • 50 g paprike
  • 50 g patlidžana
  • 50 g mrkve
  • 20 g ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • sol, papar, mažuran, majčina dušica, origano, čili, lovorov list …
  • voda ili mesni temeljac

Priprema: Na ulju blago popržite luk. Dodajte junetinu i popržite ju naglo s obje strane da dobije rumenu boju. Smanjite vatru i pirjajte uz često miješanje dok sva tekućina ne ispari. Dodajte na kockice izrezanu mrkvu, rajčicu, papriku i patlidžan te začine. Pirjajte uz često  miješanje nekoliko minuta. Dodajte ključali mesni temeljac ili vodu tek toliko da prekrije meso i povrće. Smanjite vatru, poklopite i pirjajte oko sat vremena. Promiješajte nekoliko puta i po potrebe dolijte još temeljca ili vode. Pri kraju izvadite meso, a povrće izmiksajte “na pola”. Vratite meso u povrće, pirjajte sve zajedno još nekoliko minuta, skinite s vatre, pospite usitnjenim peršinom i poslužite.

A što je s mladim sportašima?    

Sportaši srednjoškolci nerijetko imaju trening u kasnim poslijepodnevnim ili večernjim satima. Nakon treninga slijedi proces oporavka kada su od izuzetne koristi hranjive tvari iz hrane.

Roditelji, nemojte čekati da se dijete vrati kući da bi večeralo. Pripremite mu kvalitetan obrok koji će ponijeti sa sobom na trening i pojesti ga odmah nakon treninga. Još dok je u klubu. Oporavak će biti uspješniji, a organizam će se noću moći odmoriti. Neće se mučiti probavljajući jelo koje se pojede “malo prije ponoći”.

Neke od ideja su:     

  • svježi sir, riža, rajčica, jogurt, voda
  • zobene pahuljice s jogurtom, dinjom i breskvom
  • sendvič od prešane šunke i sira, krastavac i jogurt
  • mlijeko i kukuruzne pahuljice, banana

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button