Radič, rokula i matovilac na proljetnom tanjuru zdravlja
Tijekom zimskih mjeseci izbor salata nam je bio sužen, no zato u proljeće možemo uživati u pravom malom bogatstvu različitih vrsta, bilo da ih jedemo zasebno ili u kombinacijama. Predstavljamo radič, rokulu i matovilac, dobitnu kombinaciju za zdravlje
Najzastupljenija i najpoznatija salata na našim prostorima sigurno je zelena, a okus dodatno mogu poboljšati radič, rokula ili matovilac.
Ove se vrste uglavnom konzumiraju sirove s dodatkom ulja. Tako će se rokula često naći na pizzi, a zelena salata odlično prija u raznim sendvičima.
Gledajući nutritivne karakteristike radiča, rokule i matovilca u cijelosti, možemo vidjeti da zajedničkim snagama pozitivno djeluju na gotovo cijeli organizam
Radič
Radič je, u usporedbi s tri spomenute vrste salata, najgorči. Potječe iz Europe i Afrike, a njegova je kultivacija započela oko 1500. godine kada su uzgajivači uspjeli stvoriti manje gorke vrste. Rokula, pak, potječe iz centralne i južne Europe odakle se proširila po cijelom svijetu. Također se ubraja u gorče salate, za razliku od matovilca koji je blaga okusa. Domovina mu je u Europi, a njegov je komercijalni uzgoj započeo na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Iako se ubraja u zimske sorte salata, najčešće će se na stolu naći u proljeće i rano ljeto.
- Radič je dobar izvor antioksidativnog vitamina A koji povoljno utječe na rad imunosnog sustava i na zdravlje očiju te vitamina K koji je ključan čimbenik grušanja krvi.
- Dobro su zastupljeni i antioksidativni vitamini C i E koji svojim svojstvima štite od upala i povoljno utječu na krvožilni sustav.
- Od vitamina B kompleksa ističe se folat, bitan čimbenik u staničnom rastu i zaštitnik živčanog sustava fetusa.
- U radiču su zastupljeni antioksidansi lutein i zeaksantin koji imaju važnu ulogu u zaštiti očiju od štetnog djelovanja sunčeva svjetla.
- Od minerala su najzastupljeniji bakar, kalij i fosfor, koji redom pomažu apsorpciju željeza, regulaciju krvnog tlaka te izgradnju kostiju.
Rokula
- Udio vitamina u rokuli ne razlikuje se mnogo od radiča. I ona obiluje vitaminima A, C i K, a od minerala zastupljeni su kalcij i željezo. Još jedna sličnost radiča i rokule su fitotvari.
- Rokula također sadrži antioksidativnekarotenoidelutein i zeaksantin koji štite oči od štetnog djelovanja sunčeva svjetla.
- U odnosu na drugo zeleno povrće, rokula se ističe manjim sadržajem oksalata koji se povezuju sa smanjenom apsorpcijom kalcija u organizam – njihov povećan unos može dovesti do manjka ovog minerala, pa je rokula odličan izbor zelenog povrća želimo li smanjiti unos oksalata u organizam.
Matovilac
Matovilac je nutritivno vrlo bogata biljka punog, slatkastog okusa.
- Bogat je vitaminom C, antioksidansom koji čuva krvožilni sustav,
- vitaminom A, bitnim za zdravlje očiju te
- vitaminima B kompleksa, posebice vitaminom B6. Vitamini B kompleksa igraju važnu ulogu u razvoju živčanog te imunosnog sustava.
- Bogat je i mineralima poput željeza, kalija i bakra. Željezo ima dobro nam poznatu ulogu u prijenosu kisika od pluća do stanica, kalij pomaže regulaciji krvnog tlaka, a bakar je važan za apsorpciju željeza.
- Poput većine biljaka, matovilac je bogat dijetalnim vlaknima pa pozitivno utječe na rad probavnog sustava, a dodatna antioksidativna i protuupalna svojstva može zahvaliti flavonoidima.
Dobitna kombinacija
Salate su, poput većine povrća, namirnice male kalorijske vrijednosti i visokog udjela vitamina i minerala. Radič, rokula i matovilac uklapaju se u taj profil, a jednostavnost pripreme i konzumacije čini ih idealnim dodacima zelenoj i drugim salatama kojima, uz nutritivnu vrijednost, upotpunjuju i obogaćuju okus.
Salate su, poput većine povrća, namirnice male kalorijske vrijednosti i visokog udjela vitamina i minerala
Gledajući nutritivne karakteristike radiča, rokule i matovilca u cijelosti, možemo vidjeti da zajedničkim snagama pozitivno djeluju na gotovo cijeli organizam, što ih čini odličnom kombinacijom za osvježavajuću, gorkastu proljetnu salatu.