Zdrava prehrana - 16. srpnja 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Postbiotici: moćni saveznici u borbi protiv alergije na ambroziju

Alergija na ambroziju iznimno je neugodna i značajno može umanjiti kvalitetu života. Pomoć pri njezinom ublažavanju krije se ondje gdje je možda ne biste očekivali – u vašim crijevima i to u procesu hranjenja bakterija.

postbiotici-ambrozija

Osobe izrazito osjetljive na pelud ambrozije možda već osjećaju prve simptome alergije koji se, barem na području Zagreba, mogu javiti čak i u lipnju. Ipak, sezona alergije na ambroziju uzima maha u kolovozu te se proteže i na rujan, a njezino trajanje uglavnom ovisi o tome koliko su meteorološki uvjeti (ne)povoljni za širenje peludnih zrnca.

Alergija na ambroziju iznimno je neugodna, značajno može umanjiti kvalitetu života, a posebice ljetne radosti na otvorenom, stoga se opravdano postavlja pitanje možemo li si i kako pomoći da prođe uz čim manje neugodnosti? Jedan od mogućih odgovora krije se ondje gdje ga možda ne biste očekivali – u vašim crijevima, točnije u blagotvornim učincima probiotika, kao i postbiotika.

Iako o probioticima vjerojatno već puno znate, možda vam je manje poznata činjenica da se postbiotici sve više ističu kao saveznici imunološkog sustava, a također mogu i ublažiti alergije.

Počinje sezona ambrozije: ponovimo pravila samopomoći

Probiotici i prebiotici

O probioticima i prebioticima već se dugo govori. Uloga „dobrih bakterija“ u našim crijevima (probiotika) u zdravlju našeg organizma intenzivno se već godinama istražuje. Probiotici se redovito uzimaju za zaštitu i oporavak crijevne flore tijekom i nakon uzimanja antibiotika, a dragocjeni su nam i kada je riječ o proljevima izazvanim enterovirusima. No pripisuje im se niz blagodati za zdravlje, od jačanja imuniteta, zdravlja kože, probave, kao pomoć u gubitku suvišnih kilograma, pa čak za poboljšanje emocionalnog zdravlja.

Potom su tu prebiotici koji služe kao hrana „dobrim bakterijama“, odnosno ugljikohidrati koje vaše tijelo ne može probaviti, no zato će poslužiti probioticima u rastu.

Što su postbiotici?

U novije vrijeme sve više pažnje dobivaju postbiotici kojima se dodjeljuju razni zvučni termini poput paraprobiotika ili „probiotika duhova“. Za razliku od probiotika, koji predstavljaju žive kulture bakterija ili drugih mikroorganizama s povoljnim učinkom na zdravlje čovjeka, postbiotici su molekule koje nastaju kao rezultat metabolizma probiotika. Pojednostavljeno objašnjeno, postbiotici su bioaktivni spojevi koje proizvode probiotičke bakterije kada konzumiraju, odnosno jedu prebiotike.

Iako se ovi bioaktivni spojevi smatraju otpadnim produktima probiotičkih bakterija, vašem tijelu nude razne zdravstvene dobrobiti. To je zato što mnoge od tih dobrobiti povezanih s prebioticima i probioticima zapravo proizlaze iz proizvodnje postbiotika, odnosno iz procesa hranjenja probiotika.

Postoje različite vrste postbiotika:

  • kratkolančane masne kiseline,
  • lipopolisaharidi,
  • egzopolisaharidi,
  • enzimi,
  • fragmenti stanične stijenke i mnogi drugi.

Uloga postbiotika u jačanju imuniteta

Dakle, iako je koncept postbiotika prilično nov, oni su prisutni već dugo i povezuju se s nekoliko zdravstvenih prednosti, među kojima je na prvom mjestu jačanje imunološkog sustava zahvaljujući nekim svojstvima tih „probiotika duhova“.

Na primjer, postbiotici poput kratkolančane masne kiseline butirata, mogu stimulirati proizvodnju regulatornih T stanica u vašem crijevu koje pomažu u kontroli jačine imunološkog odgovora tijela. Drugi postbiotici, kao što su fragmenti stanične stijenke i supernatant zdravih bakterija, mogu povećati proizvodnju protuupalnih kemijskih glasnika zvanih citokini koji pomažu u smanjenju upale i potiču imunološke reakcije.

Zanimljivo je izdvojiti znanstvene studije koje su pokazale da postbiotici mogu pomoći u jačanju imunološkog sustava i zaštiti od infekcija poput obične prehlade. Primjerice, jedna je studija u trajanju od 12 tjedna na 80 zdravih starijih osoba otkrila da dnevna dopuna postbioticima smanjuje rizik od respiratorne infekcije kod ispitanika te poboljšava njihovu sposobnost proizvodnje antitijela koja pomažu u obrani tijela od štetnih bakterija i toksina. U drugoj studiji koja je pak trajala 20 tjedana, 300 starijih osoba svakodnevno je dobivalo ili placebo ili nisku dozu postbiotika ili visoku dozu postbiotičkog dodatka za zaštitu od prehlade. Do kraja studije je značajno manje ispitanika u skupinama s niskim i visokim dozama postbiotika razvilo običnu prehladu u odnosu na placebo skupinu.

Pomoć u upravljanju simptomima alergije

Dobro je znati i to da neki postbiotski proizvodi mogu ojačati imunološki sustav ili poboljšati imunološki odgovor smanjenjem alergijske reaktivnosti, objašnjavaju stručnjaci na stranici Klinike Cleveland.

Na primjer, nekoliko je studija pokazalo da postbiotici mogu pomoći kod curenja ili začepljenog nosa, odnosno rinitisa izazvanog sezonskom alergijom. Druga mala studija otkrila je da uzimanje postbiotika tijekom dva do tri mjeseca također značajno smanjuje simptome ekcema.

Kako povećati brojnost postbiotika prehranom?

Želite li povećati brojnost postbiotika prehranom, preporučuje se češće uvrštavanje ovih namirnica na jelovnik:

  • mlaćenica (buttermilk),
  • svježi sir,
  • hrana bogata vlaknima poput zobi, lanenog sjemena, morske trave i češnjaka,
  • fermentirani kiseli krastavci,
  • kefir,
  • kimchi,
  • kombucha,
  • miso juha,
  • fermentirani kiseli kupus,
  • kruh od kiselog tijesta,
  • tempeh,
  • jogurt.
IMMUNIQUE dodaci prehrani

Linija IMMUNIQUE: moćna podrška tvom imunitetu

Moderan način života stavlja brojne izazove pred naš imunološki sustav, a linija IMMUNIQUE dodataka prehrani jedinstveno je formulirana kako...

SAZNAJTE VIŠE

Naime, time ćete povećati unos probiotika kojima obiluju fermentirani proizvodi poput kefira, kiselog kupusa, jogurta i drugih, kao i prebiotika koji će im poslužiti za hranu, a riječ je uglavnom o namirnicama bogatim vlaknima. Zahvaljujući hranjenju probiotika, povećat ćete i brojnost postbiotika.

Brojnost „dobrih bakterija“ može se, naravno, povećati i zahvaljujući probiotičkim dodacima prehrani, a u izboru odgovarajućeg proizvoda može vam pomoći stručnim savjetom vaš ljekarnik.

Zaključno, mislite li aktivno o „dobrim bakterijama“ kao o partnerima u očuvanju dobrog zdravlja i snažnog imuniteta, simptomi alergije na ambroziju mogu se ublažiti te vam tako može biti osiguran i veći užitak provođenja vremena na otvorenom, čak i tijekom sezone cvatnje ambrozije.

Korišteni izvori: Healthline, WebMD, Cleveland Clinic 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button